Blog

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Var mı?

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Var mı?

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar var mı, varsa hangileri, kredilerin veriliş koşulları ve daha fazlası yazımızın devamında.

Bankalara kredi başvurusu yapan kişilerin, başvuruları genel merkez tarafından değerlendirilirken iki önemli kritere çok dikkat edilir. Bunlardan birincisi gelir durumu iken diğeri ise kişinin sahip olduğu bankacılık puanı yani findeks kredi notudur. Findeks notuna göre, kişilere kredi verilip verilmeyeceğine karar verilir. Genelde kredi notu düşük kişilere de banka kredisi verilmez. Peki kredi notu düşük olanlara nasıl kredi çekebilir? Findeks kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar var mı? İşte ayrıntılar…

 

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu sorgulaması yaptığınızda, sicilinizin çok iyi olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda, bankaya herhangi bir araştırma yapmadan direkt giderek kredi başvurusu yaptığınızda hemen kredi reddi yiyebilirsiniz. Bu durum, sizin mevcut olan kredi notunuzu daha da düşürecektir. Çünkü, sürekli kredi başvurusu yapıp da kendisine kredi çıkmayan kişilerin Kredi Kayıt Bürosu Tarafından belirlenen findeks notu daha da düşürülmektedir.

Bundan dolayı, bilinçli bir şekilde kredi başvurusu yapmak ve mümkünse kredi notu düşük kişilere kolay kredi veren bankaları tercih edilmesi gerekmektedir. Peki bankalar notu düşük kişilere nasıl kredi verir?

 

Kredi Notuna Göre Kredi Limiti Belirleyen Bankalar

Türkiye’de özellikle yabancı sermayeli özel bankalar kredi verme konusunda daha çok kolaylık tanımaktadır. Çünkü, Türkiye bankacılık piyasasında kalıcı olmak için müşterilere daha çok kolaylık tanımak ve onları kendi müşterisi haline getirmek durumundadırlar. Peki hangi bankalar en kolay kredi veren bankalardır; İşte kredi notu düşük olanlara kolay kredi veren bankalar;

  • ING Bank
  • QNB Finansbank
  • ICBC Bank
  • HSCB Bank
  • Deniz Bank
  • Şeker Bank

Saydığımız bankalar yabancı sermaye oranı yüksek olan bankalar olup, kredi sicili kötü olan kişilere daha kolay şartlarda kredi vermektedir. Özellikle ING Bank kredi notuna göre kişilere özel olarak hem kredi faizi belirlemekte hem de onların durumuna göre kredi limiti çıkarmaktadır. Bu da kredi notu düşük olanların daha yüksek faiz ödeyip daha az kredi çekeceği anlamına gelmektedir.

Peki kredi notunuzun kötü olup olmadığını yani mevcut kredi notunuza kredi çıkıp çıkmayacağını nasıl anlayabilirsiniz. Bunun için banka kredisine başvuru yaptıktan sonra size bilgi verilir, ama bu sefer de ret gelirse kredi notunuz daha da düşebilir. Bu sorunuza karşılık aşağıda kredi notunun ne anlama geldiğini ve kredi risk seviyelerini tek tek anlattık,

 

Kredi Notu Seviyeleri Nelerdir?

Kredi notu 1-1900 arasında değişen değerlere sahiptir. Bu değeler arasında KKB tarafından belirlenen risk analizleri bulunmaktadır. Siz de sahip olduğunuz kredi notunuza bakarak hangi seviyede olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Kredi notu seviyeleri;

1-699 Arası Kredi Notu; Bu not en kötü kredi notu sayılıp risk seviyesi en yüksek kabul edilmektedir. Bu kişilerin banka kredisi kullanması çok ama çok zordur. Ancak büyük teminatlar ve çok iyi kefiller bulunarak kredi çekilebilir.

700-1099  Arası Kredi Notu; Bu kredi notu da riskli olarak kabul edilmektedir. Bu kredi notu aralığına sahip kişiler de ancak kefil ve teminatlar bularak kredi çekebilir.

 

100-1499 Arası Kredi Notu; Bu kredi notu az riskli kredi seviyesidir. Bu nota sahip kişiler gelir belgesi ile banka kredisi çekebilir.

1500-1699 Arası Kredi Notu; Bu kredi notu iyi sayılan kredi notudur. Buna sahip kişiler sadece gelir belgesi ibraz ederek çok yüksek krediler çekebilir. Kredi limiti yüksek olan bu kişiler banka kredisi konusunda çoğu zaman sorun yaşamaz.

1700-1900 Arası Kredi Notu; Bu kredi notuna sahip kişiler bankaların en sevdikleri müşterileridir. Bu not için banka hesabında mutlaka yüklü miktarda paranın olması gerekmektedir. Bu kişiler her zaman kredi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir