Blog

Faizsiz Memur Kredisi Nasıl Alınır, Hangi Bankalar Veriyor?

Faizsiz Memur Kredisi Nasıl Alınır, Hangi Bankalar Veriyor?

Kredi konusunda kimi vatandaş dini inancı gereği kimi vatandaşta yapılan geri ödemede çok fazla faiz olduğu için kredi konusundan uzak durabilmektedir. Para ihtiyacı konusunda tek çözüm elbette krediler değildir. Ya da faizli krediler değildir. Daha önce faizsiz kredi veren bankalar ile ilgili sizlerle bilgi paylaştığım üzere; bugünkü yazımda da faizsiz memur kredisi nasıl alınır hangi bankalar veriyor sizlere kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Faizsiz Kredi İçin Alternatif Katılım Bankaları

Faizsiz kredi arayan memurlar için ilk alternatif tabii ki  katılım bankaları olacaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankaları; Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım  Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankasıdır. Bu bankalardan memurlar faizsiz olarak finansman desteği alabilmektedir. Katılım bankalarından aldığınız finansman desteklerine kâr payı denilen ve genel itibariyle faiz oranları ile aynı rakamlarda seyreden bir vade farkı eklenmektedir. Bireysel ihtiyaçlarınız için, konut satın almak için ya da araç satın almak için bu finansmanlardan yararlanabilirsiniz.

Diğer Faizsiz Memura Kredi Veren Bankalar

Bankaların dönemsel olarak memurlara özel faizsiz kredi kampanyaları olabilmektedir. Ancak bu kampanyalarda da vade süresi kısa olmakta ve bunun yanı sıra çekilebilecek kredi miktarları da düşük miktarlarda olabilmektedir. Bu konuda asgari bir rakam verecek olursak, bu rakam 10 bin TL civarında olacaktır.

Diğer Faizsiz Kredi İmkanları

Faizsiz kredi konusunda en şanslı kesimlerden birisi de esnaf ve KOBİ ‘lerdir. Hemen hemen bir kaç yıldır arka arkaya KOSGEB destekli olarak düzenlenmekte olan sıfır faizli esnaf kredileri sayesinde; esnaf ve KOBİ ‘ler faizsiz bir şekilde 50 bin TL ‘ye kadar 36 ay vadeli olacak şekilde kredi çekebilmektedir. Ayrıca bu kredilerin ilk yılı geri ödemesizdir. Bu krediyi çekmek isteyenler; KOSGEB ‘in anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla başvuruda bulunabilir. Ancak ilk başvuru KOSGEB ‘e yapılmakta ve KOSGEB tarafından onay görmesi halinde bankalardan kredi alabilir. Esnafa özel faizsiz kredi konusunda üst limit her ne kadar 50 bin TL olsa da; kesin bu rakam kadar faizsiz kredi desteğinin onaylanacağının garantisi yoktur. KOSGEB tarafından bu 10 bin TL, 20 bin TL ya da 30 bin TL gibi farklı rakamlar olacak şekilde de onaylanabilir. Bu rakamın üstüne çıkmak da mümkün değildir.

Faizsiz Kredi Veren Diğer Bankalar

İster memur olsun isterse de işçi olsun ya da ev hanımı olsun; bazı bankalar faizsiz olarak minik kredi paketleri düzenlemektedir. Bu paketler de dönemsel olarak kampanyalar halinde sunulmaktadır. Bu bankalara örnek olarak; Garanti Bankası, Odeabank ya da Denizbank ‘ı söyleyebiliriz. Bu krediler karşılığında ise; bankalar sizden bazı küçük taleplerde bulunmaktadır. Bunlar fatura ödeme talimatı, vs. gibi taleplerdir. Bunun yanı sıra bu kredilerde miktar 1.000 TL gibi küçük rakamlarda seyretmekte ve ayrıca vade süreleri de çok uzun olmamaktadır. Genel itibariyle 12 – 24 ay civarında olacaktır.

PTT ‘den Memurlara Özel Kredi

Yine bir KİT olan PTT tarafından da memurlara özel olarak kredi kampanyaları düzenlendiğini görmekteyiz. Anlaşmalı bankaları aracılığıyla kredi tahsisi yapan PTT ‘den kredi başvurusunda bulunmak isteyen memurlar; kimilk ve personel kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerine başvuruda bulunabilirler.

Araç Alacak Memurlar İçin Bir Hatırlatma

Eğer çekeceğiniz krediyi 0 km bir araç almak için çekecekseniz, kesinlikle otomobil üreticilerinin 0 km araçlar için sunduğu özel finansman desteklerini de takip etmelisiniz. Bir çok markanın sıfır faizli araç kredisi sağladığını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir