Blog

Faizsiz Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Faizsiz Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Sıfır faizli kredi ; belirli masraf dahilinde üzerine herhangi bir faiz veya kar payı eklenmeden sizlere sunulan bireysel faizsiz kredi türledir. Günümüzde otomobil kredilerinde yoğun olarak görülmektedir. Genellikle katılım bankalarında çok duyduğumuz bu bireysel helal kredi türü, yoğun olarak verilen faizsiz otomobil kredileri arasında tercihinizi yapabilir ve istediğiniz bir şirketten otomobilinizi satın alabilirsiniz.

Şirketlerin bu işlemi gerçekleştirmelerinin sebebi, otomobillerin satış fiyatlarını arttırmaktır. Bankalar ya da finans işletmeleri, faizi olmayan tüketici kredileri ile beraber kişilerin sıkıntılı durumlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedirler. Sıfır Faizli kredi veren bankalar seçenekleri ile sadece kar payı ödeyerek bireysel finansman kredileri kullanmanız mümkündür.

[table id=6 /]

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

 

Sıfır Faizli Konut Kredisi

Faizsiz ev kredisi veren bankalar 2018 senesinde de konut kredilerinin genelinde sıfır faizli kredi bulundurmamaktadır. Lakin finansal işletmeler büyük inşaat şirketlerinin hususi projelerini satışa koyarken, nadir olsa da sıfır faizli konut kredisi vermektedirler. Bu durum genel olarak inşaat esnasında yeni bir inşaat projesi satışı yapıldığında meydana gelmektedir. İnşaat şirketleri, faizsiz konut kredilerini kendi çalışmalarıyla ve sözleşme yaptıkları finans işletmeleriyle birlikte yol alarak peşin ödeme gerçekleştiren bütün müşteriler için vermektedir. Projelerde bulunan faizsiz konut kredisinden faydalanmak için bir miktar avans ödemeniz gerekiyor. Bu kapsamlarda konut kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin faizsiz konut kredisi veren bankalar hakkında birtakım araştırmalar yapmaları gerekmektedir.

 

Sıfır Faizli Araç Kredisi

Yeni bir otomobile sahip olmak ve bu amaç doğrultusunda faizsiz kredi imkânlarından faydalanmayı hedefliyorsanız, ilk olarak otomobil satın almayı arzuladığınız şirkete müracaat etmeniz gerekmektedir. Sıfır faizli kredi imkânı veren Opel Finansman Sistemi, Koç FİAT kredisi ve BMW BORUSAN Oto ve benzeri şirketler sizin için birtakım evraklar hazırlamaktadır. Bu şekildeki finans şirketleri bankalar kadar zorlanmadığından dolayı faizsiz kredilerinizi daha pratik bir süreç sonucunda alabilirsiniz.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Sıfır faizli kredi de iki çeşit bulunmaktadır. Birincisi kişilere verilen krediye faiz ödemeden bankalar tarafından müşterilere verilen kredilerdir. İkincisi ise katılım bankalarının kullandığı ve faiz yerine kar payı kapsamında kişiye verilen kar payıyla ödenen kredi çeşididir. Sıfır faizli kredi sadece kredi kartı formunda çıkarılabilir ve doğru bir şekilde kullanılırsa, ilave gider olmaksızın para ödemek isteyenler için faydalı bir yöntemdir.

Nasıl Yararlanabilirim?

Kredi kartı ya da yüksek ihtimalle bankanızla para çekme yöntemiyle sıfır faizli kredi çekebilirsiniz. Uzun vadeli ve az faizli kredi istiyorsanız, şahsi kredi doğru tercih olabilir. Fakat kısa vadeli ve sıfır faizli kredi istiyorsanız, büyük ihtimalle gerçekleştirilebilecek tek yol kredi kartı olmaktadır.

Sıfır faizli kredi (helal kredi) terimini biraz daha genişletelim. İki çeşit faizsiz kredi bulunduğunu belirtmiştik. Hiçbir faiz ödemeden verilen krediler genel olarak kısa vadede faizsiz kredi veren bankalar aracılığıyla verilmektedir. Mesela kimi bankaların vadelerinde 10 ile 12 aylık faiz kredi tesisleri bulunmaktadır. Kimi zamanlarda ürün temelli sıfır faizli kredi avantajları gerçekleştirilmektedir. Örnek vermek gerekir ise Otomotiv imalatçıları tarafından 18 aylık faizsiz, 24 aylık sıfır faizli ve benzeri, otomobil üreticileri tarafından 30 bin lira, KOBİ’lere için kredi avantajları ya da hükümet tarafından desteklenen binaların çevre kapsamındaki duyarlılık bakımından yalıtım avantajları yapılmaktadır.

Tüm Bankalar Listesi

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)
  • Halk Bankası (KOBİ’lere özel faizsiz kredi imkanı)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı verene 1000 TL faizsiz finansman )

 

  • İlginizi Çekebilir: https://www.fuatcakmak.com.tr/esnaf-kefalet-kredisi-nasil-cekilir/

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir