Blog

Yeni Evlenecek Çiftlere En Uygun Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Yeni Evlenecek Çiftlere En Uygun Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisi yani diğer bir adıyla düğün kredisi olarak da bilinen kredi türünün, evlenmek isteyen fakat herhangi bir şekilde maddi durumu olmayan gençlere verilen bir finansal destek olarak bilinmektedir. Günümüzde kendini topluma kanıtlamış olan birçok banka, bu gibi hizmetleri vermektedir.  Avantajlı geri ödeme, vade ve taksit tutarlarıyla alacağınız kredi ile düğün masraflarınızın tamamını karşılayabilir veya diğer yandan ekstra olacak tüm masrafları karşılayabilirsiniz. Bu konuda sizlerin en çok sorduğu sorular üstünde duracağız. En uygun ödeme imkanları, başvuruların nerelere yapılacağı, bankaların başvurularda ne isteyeceği, nelerin gerekli olacağı gibi cevaplara ek olarak, kredi borcuyla başa çıkma gibi gerçekten önemli bir konu olan bilgileri vereceğiz.

2019 yılı evlilik kredisi faiz oranları

Evlilik kredisi nedir?

Evlilik kredisi, bankalar tarafından evlenecek çiftlere evlenmeleri için verilecek olan veya sıklıkla bilinen adıyla ihtiyaç kredileridir. Evlilik kredisini benzeri ihtiyaç kredilerinden ayıran en büyük farkı, diğer kredilere oranla daha uygun faiz oranlarının, daha uygun ödeme planlarının aktif olmasıdır. Aslında burada sizlere önemli bir parantez açmak istiyoruz. Birkaç yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bankanlığı vasıtasıyla evlenecek olan çiftlere tamamen devlet destekli evlilik kredisi verilebileceği konusunda bilgiler veriliyordu yalnız buna dair net bir resmi bilgi gelmedi. Hatırlayacak olursak, bu devlet destekli kredinin şartları genel olarak şu şekildeydi:

 • Evlilik kredisini almak isteyen gençlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması,
 • Evlenecek gençlerin üniversiteden mezun olmaları durumunda yaş sınırının 26’ya kadar çıkarılması,
 • Verilecek kredi geri ödemelerini 1 yıl erteleme ve çiftlerin çocuk yapmaları durumunda 1 yıl ek öteleme imkanlarının verilmesi.

Verilen bilgiler bu şekildeydi fakat Devlet tarafından bu konuya ilişkin herhangi bir net bilgi gelmedi ve Resmi gazete üzerinde buna dair bir bilgi söz konusu değildir. İyi haber şu ki, bankalar tarafından verilen evlilik kredilerinde, herhangi bir yaş sınırı uygulaması olmuyor. Bazı bankalar istisna durumlarında yaş sınırını bazen aktif edebiliyor.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisi veren bankalar arasında, ülkemizde önde gelen bankaların olması, oldukça avantajlı bir durumdur. Bir banka “evlilik kredisi” veya “düğün kredisi”  adı altında kredileri vermiyor olsa bile, ihtiyaç kredisi vererek, avantajlı faiz oranlarını aktif etmektedir. Bu sebeple, bankaların ihtiyaç kredisi avantajlarından da yararlanabileceğini düşünücek olursak eğer, evlilik için gerekli olan masrafları da karşılayabileceğinizi unutmayınız.

Evlilik kredisi başvurusu için şartlar ve gerekli belgeler

Evlilik kredisi başvurusu yapabilmek için tüm bankalar bazı şartlar ve haliyle her kredi ürününde olduğu gibi, ekstra belgeler istemektedir. Genel olarak istenen belgeler ise şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı,
 • Gelir belgesi, maaş bordrosu ya da iş yerinden alınacak olan onaylı maaş yazısı,
 • Serbest meslek çalışanları ve işletme sahipleri için son seneye ait olan vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, noter onaylı imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren, Ticaret Sicil gazetesi onayı

Başvuru için banka şubelerine giderken, yanınızda genel olarak bu belgeleri götürmeniz gerekmektedir. Başvuruyu tek bir kişinin yapması yeterli olacaktır. Yani örnek verecek olursak, eğer daha yüksek tutarda krediyi almak istiyorsanız, kredi notu en yüksek ve geliri daha müsait olan çiftin başvuru yapması gerekmektedir. Diğer yandan daha yüksek kredileri almak istiyorsanız, ayrı olarak bağımsız kredi başvuruları da yapabilirsiniz. Ayrı olarak yapılan başvurularda, daha yüksek tutarlarda kredi alma imkanınız olacaktır. Tek bir kişi 20 bin TL alabilirken, iki kişi mesela 40 bin TL tutarında kredi alabilir.

Her gencin hayatının baharında kurduğu en büyük hayallerden birisi de evlenmek ve bir yuva kurmaktır. Her ne kadar son dönemde insanlar evlilikten ve sorumluluk almaktan kaçsa da yine de evlenen kişilerin ve yapılan düğünlerin sayısı çoktur. Tabii ki burada bu evlilik ve düğünlerin bedavaya yapılmadığı da hepimizin malumudur. Hatta hatta sırf maddi imkansızlıklar yüzünden evlenemeyen bir çok çiftin olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak bu konuda bir çözüm olması adına gerek devlet ve gerekse de özel sermayeli bankalar tarafından evlenmek çiftlere özel evlilik kredisi imkanı da sunulmaktadır. Şimdi bu yazımızda Yeni evlenmek isteyen çiftlere en uygun kredi şartları sağlayan bankaların listesini sizlerin istifadesine sunacağım.

Hangi Bankalar Evleneceklere Kredi Sağlıyor

Öncelikle devlet destekli evlilik kredisi ile özel sermayeli bankaların tüketicilere özel olarak sunmuş olduğu evlilik kredilerinin farklı şeyler olduğunu söyleyerek başlayalım. Devlet destekli evlilik kredisi sadece bir devlet bankası olan T.C. Ziraat Bankası tarafından sağlanırken, diğer bankalar bu krediyi aslında bir ihtiyaç kredisi kapsamında kişilere sunabilmektedir. Bu nedenle devlet desteği olmaksızın evlilik kredisi çekmeyi düşünenler tüm bankalardan ihtiyaç kredisi olarak çekebilecektir. Yine de bir liste yapacak ve bu bankaların 10 bin TL 48 ay vadeli tekliflerine kaba taslak bakacak olursak;

 • ING Bank ‘ta; Faiz Oranı kişiye göre değişebilmekle (kredi  notuna göre) birlikte yüzde % 2 olacak, aylık ödemeler 281 TL olacaktır. Masraf ise 50 TL olarak alınacaktır.
 • Vakıfbank ‘ta; Faiz Oranı yüzde % 2 olacak, aylık ödemeler 290 TL ‘ye denk gelecektir. Yine kredi masrafı 50 TL olarak alınacaktır.
 • Halk Bankası ‘ndan evlilik ihtiyaçlarınız için çekeceğiniz 10 bin TL krediyi 48 ayda geri ödemek istediğinizde, Faiz Oranı yine yüzde 2,20 olacak, aylık taksitleriniz ise 290 ‘ye tekabül edecektir. Halk Bankası ‘nda bu kredi türünde ise kredi masrafı alınmamaktadır.
 • QNB Finansbank ‘ta özel olarak evlilik kredisi paketi bulunmakta, bu kredi türü için kredi çekmek istediğinizde faiz oranı yüzde 2,25 olarak ayarlanmaktadır. Ancak bunun yerine ihtiyaç kredisi çekecek olursanız faiz oranı yüzde 1,26 olacak, aylık ödemeler 294 TL, masraf ise 50 TL olacaktır.
 • Türkiye İş Bankası ‘nın 10 bin 48 ay vadeli kredisinde; faiz oranı yüzde 2,40 olarak belirlenirken, bu şartlar altında aylık taksitleriniz 296 TL olacak, masraf için ise 50 TL tahsil edilecektir.
 • Odeabank ‘ın teklifinde ise; faiz oranı yine yüzde 2,04, aylık taksitler 296 TL ve masraf ise 50 TL olarak tahsil edildiğini görmekteyiz.
 • Yapı Kredi Bankası ‘nda faiz oranı yüzde 1,33, aylık ödemeler 299 TL ve masraf olarak 50 TL olduğu görülmektedir.
 • Enpara.com ‘dan dijital bankacılık üzerinden kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, faiz oranınız yüzde 2,39 olacak, aylık ödemeleriniz 304 TL olacak ve sizden herhangi bir kredi masrafı alınmayacaktır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Bu kredi sadece T.C. Ziraat Bankası ‘ndan verilen bir kredidir. 18 yaşını geçen ve 24 yaşından küçük olan gençlerin (lisans düzeyinde eğitim alanlar için bu sınır 26 ‘ya çıkıyor) 10 bin TL ‘ye kadar faizsiz kredi çekebilme imkanı buluyor. Ayrıca evlenecek çiftlerin, evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olmaları halinde ise bu kredilerini 1 yıl öteleme hakları bulunmaktadır.

Evlenmeden önce birikimini yapmak isteyenler için devlet destekli çeyiz hesabı imkanı da bulunmakta olduğunu, biriktirdiğiniz paranıza devlet tarafından da destek sağlandığını da sizlere hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir