Blog

Ev Kredisi İmkanları

Günümüzde birçok kişi bir ev sahibi olarak en azından başını koyacak ve kendine ait bir konut istemektedir. Ev kiralarının da genel olarak yüksek olduğu için kişiler konut almayı ve içerisinde oturmasa bile en azından kira geliriyle bir gelir sağlamayı hedeflemektedirler. Ev kredisi imkanlarıyla birlikte bir evin alınması ve borcunun belirli taksitlerle ödenmesi mümkün durumdadır. Bu krediyi sağlayan bankaların tamamı ipotekli şekilde ev kredisi yani mortgage vermektedir.

Bankalar genel olarak kendilerini kredi verirken garanti altına almak isterler. Ev kredisi verirken de kendilerini garanti altına almak isteyen bankalar evi %20 ipotek haline getirerek bu kredi imkanını vermektedirler. Borcun ödenmemesi durumunda evin ipotekli olduğu için bankanın üzerinde olacağını unutmayın. Borcun tamamen kapatılmasına kadar ev sizin olmayacak ve bankanın üzerinde ipoteği bulunacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi alacak kişilerin en çok dikkat ettiği durum faiz oranlarıdır. Bunun sebebi ise ev kredisi için çekilecek kredi miktarı yüksektir ve bu durumda da ödenecek faiz miktarı da yüksek olacaktır. Bankadan bankaya değişmekte olan faiz oranları genel olarak 0,85 ile 0,96 arasında değişmektedir. Tabi ki faiz oranı ne kadar düşük olursa müşteriler için o kadar iyi bir durum söz konusu olacaktır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Konut kredisi başvurusu için ilk gereken sabit ve düzenli bir gelirdir. Sabit ve düzenli geliri olan herkesin bu gelirini kanıtlaması durumunda ev kredisine başvurması mümkün olacaktır.

Konut Kredisi Kimlere Verilmez

  • Yasal olarak takipte olan kişilere,
  • Başka bir bankaya herhangi bir borcu bulunan kişilere,
  • Kredi borçları nedeniyle daha önceki zamanlarda icraya düşmüş olan kişilere konut kredisi imkanları verilmez.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekenler

  • Konut kredisi ile alınacak olan evin krediye uygun olması gerekmektedir.
  • Konut kredisi ile alınacak olan evin kesinlikle kat mülkiyeti tapusu olmalıdır.
  • Alınacak olan evin yapımı devam ediyorsa ya da henüz yapılmamış ve tamamlanmamışsa kat irtifakı tapusunun alınarak bu belge ile başvuru yapılmalıdır.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gereken Evraklar

  • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Gelir Beyannamesi
  • İkametgah Belgesi

Bütün Evler İçin Konut Kredisi Verilir Mi?

Bütün evler için konut kredisi verilemez. Konut kredisinin verilebilmesi için alım, satım yapılabilecek bir kat irtifak tapusunun olabilmesi ve alınacak olan konutun krediye tamamen uygun olması gerekmektedir. Kat irtifak tapusunun gerekmesinin sebebi ise bitmemiş olan bir konut inşaatının bitmesi durumunda hangi kat ve hangi dairenin sahip olunduğunu göstermesidir.

Alınacak Olan Konutun Değerinin Ne Kadarı Kadar Kredi Alabilirim?

Konut kredisi için bankaya bulunduğunuz talep ve başvurunun sonrasında görevli uzman kişiler tarafından evinizin değerinin ölçülmesi için ekspertiz görevlendirilir. Bu ekspertiz sizin evinizin değerini ölçer ve hazırlamış olduğu raporu bankaya sunar. Bu durum sonrasında çıkan değerin %80’i kadar kredi alabilirsiniz. Bu %80’lik kredi imkanından faydalanmak isterseniz ev banka tarafından ipotek ettirilecektir. Kalan %20’lik kısım için banka sizlere bir kredi teklif etmez. Bu kısım için kredi almanız mümkün değildir. Bu kısım peşin olarak sağlanacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir