Ev Hanımlarına Kredi (Tüm Detaylar 2018)

Çalışmayan ve herhangi bir resmi geliri olmayan bayanlara, bankalara bazı durumlarda kredi olanağı sunmaktadır. Gelir belgesi olmadan kredi almak aslında zor bir durum olsa da, bayanlara yönelik bazı teşvik olanakları sunuluyor. Gelir belgesiz ve herhangi bir masraf olmadan kredi almak isteyen bayanlara, 2018 yılına az bir süre kala, bankalar kredi vermeye devam edecektir. Kamu sermayeli ve özel sermayeli olan bankalar, bu olanağı sağlayan öncü bankalar arasında yer almaktadır. Özellikle Akbank, Denizbank, İNG Bank ve Şekerbank gibi bankalar, bayanlara gelir belgesi olmadan kredi imkanı sunmaktadır. Büyük bir potansiyele sahip olan ev hanımları, böylece bazı durumlarda kredi alabilecektir. Şimdi ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileridir ve ev hanımları nasıl kredi alır gibi sorulara yanıtlar vereceğiz.

Ev hanımlarına kredi veren bankaların şartları nelerdir?

Ev için gerekli olan malzemeler, çocukların sürekli artan gereksinimleri ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ev hanımları genel olarak, aylık taksitle kredi alamadıkları için şikayet bildirimi açarlar. Oysa ki bankalar, ev hanımlarına özel bazı kredi imkanlarını sunmaktadır. Bankaların düzenlediği bu kredi kampanyalarına genel olarak internet üzerinden ve SMS ile gelir belgesiz başvuru yaparak, istediğiniz krediyi almak için ilk adımı atabilirsiniz. Tabi öncelikli olarak uygulamanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Gelir belgesi olmadan kredi başvurusunu yaptıktan sonra, bayanlar banka şubelerine çağırılır ve gerekli finansman desteği, banka şubelerinde gerçekleşir.

Bankalar internet üzerinden yapılan başvurularda, bayanlara kredi olanağı ve kredi kartı fırsatı sunmaktadır. İşin aslı aslında bankaların bir onay sürecini aktif etmesidir. KKB aldıkları risk raporu ile beraber, bayanlara yönelik bir raporu izlerler ve kredi onayı buna göre gelir. Tabi bu bankadan gelen onay mesajının devamında, istenen bazı evraklar olacaktır. Ayrıca gereken bu evrakları ve şartları tamamladıktan sonra, kredi verilecektir.

Bankalar bazı mevzuatları yerine getirmeden ev hanımlarına herhangi bir şekilde kredi olanağı sunmaz. Bu olanaklar için değerlendirme süreci olacaktır. Bankalar kredi başvurularında gelir belgesini talep ettiği için, kendi gelir belgelerini götüremezler çünkü yoktur. Fakat eşlerinin gelir belgesi istenir. Ayrıca eşinin aktif bir kredi durumu var ise, kredi aynı durumda onaylanmayabilir. Bu durumda uygulamanız gereken bazı adımlar vardır. Eğer eşinizin kredi borcu var ise, ipotek yolu ile istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Bankalar bu tür kredilere aslında pek olumlu yaklaşırlar ve taşınmaz bir ipotek üstüne kredi verirler. Ayrıca kira geliriniz varsa da bu ek gelir olarak gösterilebilir. Yani siz bankaya gidip benim kira gelirim var ve bunu belgeliyorum derseniz, kredi alma durumunuz olacaktır. Tüm bu şartları genel olarak ev hanımlarının kredi alma sürecini hızlandırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Neden Çıkmaz Sorusuna Verilebilecek 30 Net Cevap

Eş kefaleti ile kredi başvurusu

Bankadan kredi başvurusu yapan ev hanımlarından, gelir belgesi istenir. Fakat gelir belgesi olmadığı için, kredileri onaylanmaz. Bunun yerine eşlerinin maaş bordrolarını götürürler ve krediler onaylanır. Çalışan eşe sahip olan ev hanımları, bankanın istediği maaş bordrosu yerine eşinin maaş bordrosunu götürmelidir. Ev hanımları çalışan eşlerinin gelir belgesi ile beraber, eşlerini kefil göstererek bu krediyi alabilir. Denizbank, Akbank ve QNB Finansbank’tan kredi kartı olan eşleri olan ev hanımları, ayrıca bu bankalardan ek kart alabilir. Yani eşinin kredi kartının üzerine ek kart tanımlanmış olur. Yukarıda saydığımız yöntemler dışında, bankalar herhangi bir şekilde kredi olanağı sunmazlar. Ev hanımlarının gelir belgesi olmamasından dolayı, kredi notlarının yüksek olması gerekir.

Genel Şartlar

Ek gelir: Herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız veya evinizde çalışarak belirli bir kazanç sağlıyorsanız bankalar ev hanımlarına kredi verirken bu kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Aylık binlerce lira geliriniz olması şart değil. Örneğin, başvuru yapacağınız kredi tutarının aylık taksiti 500 lira ise ve sizinde aylık 500 ya da üzerinde ek gelir kazancınız varsa başvuru değerlendirmesinde bu durum size avantaj sağlayacaktır.

İpotek: Tüketiciler tarafından pek tercih edilmeyen bir yol olsa da yine de belirtmekte fayda var. Eğer arsa, arazi, konut gibi gayrimenkul sahibi iseniz; taşınmazınızı ipotek ederek kredi alabilme şansınız da vardır.

Emekli aylığı: Anne ya da babanızdan kalma bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tür ödemeler düzenli gelir olarak kabul edildiği için emekli aylığı da olumlu bir kriterdir ve gelir olarak kabul edilir.

Finansal varlıklar: Bankalarda bulunan finansal varlıklarınız da başvuru değerlendirmelerinde olumlu bir etki bırakır. Mesela, birikim hesabı veyahut yatırım hesaplarınız varsa hesaplarınızda yer alan varlıklar size bir çeşit garantörlük eder. Aynı şekilde mevduat faiz geliri elde ediyorsanız bu da olumlu bir kriter olarak kabul edilir.

Kefil: Çalışmayan veya gelir elde etmeyen bir ev hanımı olarak son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan bir kefil bulmaktır. Bulacağınız kefil, yukarıdaki kriterlerin en az birini karşılıyor olmak zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Uygun Kredi  5000 TL 12-24-36 Ay Vadeli Ödeme Planları


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git