Blog

Ev Hanımlarına Emeklilikte Bilinmesi Gereken 5 Gerçek

Ev Hanımlarına Emeklilikte Bilinmesi Gereken 5 Gerçek

Ev hanımları için emeklilik yolu açıldığından bu yana birçok kadın bu sistemden faydalanmak istemektedirler. Ancak bazı şartların sağlanması ve ona göre işlemlerin başlatılması esastır. Genel olarak birçok hanımefendi nasıl emekli olacaklarına dair bilgileri öğrenmeyi amaçlamaktadırlar. Bu kapsamda bizler de bilinmesi gereken 5 gerçeği sizlerle paylaşacak ve durumu izah edeceğiz.

Ev Hanımlarına Doğrudan Emeklilik Yasalaşmamıştır

Öncelikle ev hanımlarını doğrudan emekli yapacak bir formül söz konusu değildir. Daha önce birçok parti tarafından gündeme getirilen bu durum, maalesef meclisten geçememiştir. Bu sebeple dolaylı yoldan emeklilik gerçekleştirilebilmektedir.

Ev hanımları emekli olabilmek için SGK’ya başvurarak isteğe bağlı sigorta yaptırmak durumundadırlar. Yani daha önce bir işletmede sigortalı olarak çalışmış ev hanımları, primlerini dışarıdan ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabilirler.

Ev hanımları; 18 yaşını geçmek,  gün itibariyle bir yerde sigortalı şekilde çalışmamak, herhangi bir emekli aylığına sahip olmamak ve emekli olabilmek için SGK’ya başvuru yapmak suretiyle hayallerini gerçekleştirebilirler.

Doğum Borçlanması Yapmak Mümkündür

Daha az prim ödemek için doğum borçlanması yapmak isteyenler bunu gerçeğe dönüştürebilirler. Çocuk sahibi olmadan evvel sigortalı bir işte çalışan ev hanımları, yaptıkları çocuk sayısına göre doğum borçlanması yapıp primlerini az ödeyebilirler. Her bir çocuk için 720 gün doğum borçlanması alınmakta ve çocuk sayısı 3 ile sınırlandırılmaktadır. Yani 3 çocuk sahibi olan bir ev hanımı 2160 gün doğum borçlanması gerçekleştirebilirler.

Bu güne kadar hiçbir sigorta girişi bulunmayan ya da bir işte çalışmamış olan kadınlar ise bu durumdan yararlanamamaktadırlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Yapılması Gerekmektedir

Ev hanımlarının emekli olmasına engel olan kanunlar ortadan kaldırıldıktan sonra birçok kişi isteğe bağlı emekli olma şansı elde etmişlerdir. Yalnız bunun için SGK’ya giderek bir form doldurulmalı ve işlemler başlatılmalıdır. İsteğe bağlı sigorta formunu doğru bir şekilde dolduran hanımefendilerin sigorta işlemleri 8-10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla kişiler belirlenmiş fiyatlar üzerinden prim ödeyerek emekli olabilirler.

Primlerin yatırılmadan aksatılması gerekirken, devlet tarafından verilen yasal süre 59 gündür. Yani 59 gün içerisinde diğer primini yatırmayan ev hanımlarının emeklilik işlemleri tümüyle durdurulmaktadır.

Yüksekten Yatırılan Prim İle Daha Fazla Maaş Almak Mümkün

Genellikle devlet ev hanımlarına emeklilik için çok uygun prim ödemeleri tasarlamıştır. Ancak tabandan yatırılan primler ile düşük bir emekli maaşına sahip olunmaktadır. İyi bir emekli maaşı almak için yüksekten prim yatırmak esastır. Bunun için ev hanımlarının kendi bütçelerine uygun bir miktar belirlemeleri doğru olacaktır.

Genel olarak ev hanımlarının yatıracakları prim brüt asgari ücretin %32’sidir. Yani bu miktar üzerinden yatırılacak prim ile standart bir emekli maaşı elde edilmektedir. Dolayısıyla üst seviyelerden prim yatırmak yüksek maaş almak için şarttır. Tavandan emekli maaşı almak için prim yatıranlar 4000 TL’ye kadar varan miktarlara ulaşabilirler.

Ev Hanımları Emekli Olduklarında Bağ-Kur Statüsünde Olurlar

Ücret tavandan da tabandan da yatırılsa, isteğe bağlı emeklilikte Bağ-Kur’lu olma durumu söz konusudur. Yani kanunlara göre ev hanımlarının 5400 gün prim borcu bulunmaktadır. İsteğe bağlı emeklilikte 5400 günü tamamlayacak kadar prim ödeme gerekmektedir. Dolayısıyla hiç çalışmamış bir ev hanımı ilgili şartları sağlayarak emeklilik hakkı elde edebilirler. Daha önce sigorta girişi bulunan ve bir işte çalışmış kadınlar ise daha az prim ödeyerek dışarıdan borçlanma yoluna gidebilmektedirler. Toparlamak gerekirse ev hanımlarına emeklilik için SGK’ya başvuru yapmak ve işlemleri başlatmak esastır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir