Blog

Ev Hanımlarına Devlet Kredisi (15 Bin TL KOSGEB Kredisi)

Ev Hanımlarına Devlet Kredisi (15 Bin TL KOSGEB Kredisi)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan tasarıya göre ev hanımları için devlet bütçesinden hibe desteği ayrılacak; henüz tam olarak uygulamaya konmayan bu hibe desteği hakkında birçok detay var. Öncelikle ev hanımlarına verilecek olan bu kredi, maalesef çalışan kadınlara verilmeyecek, ancak çalışan kadınlara verilen daha farklı birçok kredi mevcut. Bu krediler hem özel bankalar hem de İŞKUR, KOSGEB gibi kurumlarca verilmektedir. Ev hanımlarına verilen bu kredinin bir diğer özelliği ise faizsiz olması.

Yani siz hibe desteği alıyorsunuz; ancak bu desteği bir bankadan alsaydınız elbette bankanın da çıkarları doğrultusunda faizlendirme işlemi uygulanacaktı ancak devlet eliyle verilen bu kredinin faizlendirilmesi mevcut değil. Bu da ev hanımlarına kolay ödeme imkanı sunmakla beraber kredilerini geri öderken fazladan para ödememiş olacakları anlamına geliyor.

Ev Hanımlarına Devlet Kredisi

Birçok ev hanımının geliri yok ve ülkemizdeki işsizler kategorisine dahil durumdalar. Devlet, ülkenin genel işsizlik sorununa bir çözüm olması dolayısıyla ev hanımlarına bu krediyi veriyor, küçük çaplı işletmeler kurmalarına yardımcı oluyor. Krediye başvurmak ve devletin sıfır faizli hibe desteğinden yararlanmak isteyen ev hanımları bulundukları ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalıdır. Bu vakıflar başvuru formu doldurtacak, ardından bu formları gereken yerlere iletecektir. Elbette tüm ev hanımlarına 15 bin TL desteğin çıkması mümkün değildir, bu forma bakılarak ev hanımları arasından elemeler yapılacaktır.

Krediyi Geri Ödeme Şartları

Ev hanımlarına verilen sıfır faizli 15 bin TL hibe kredisini geri ödemeleri için kadınlara son derece esnek haklar tanınmış durumda.

Sıfır Faizli: Öncelikle devlet zaten bu krediyi faizsiz yapmakla beraber büyük bir külfetten hanımları kurtarmış oldu, çünkü genellikle ihtiyaç kredisi adı altında bankaların vermiş olduğu kredilerde kefil, teminat, %1’den başlayan şartlar vardır. Bankalar genel olarak geri ödeme süresini ertelemez, borcunuzu ödemediğiniz zaman sözleşmede yer alan ağır faizlendirme şartlarını uygular. Bu yüzdendir ki devletin şahıslara verdiği kredi bir bankaya göre çok daha insaflıdır.

İki Sene Geri Ödemesiz: Devlet ev hanımlarından faiz almıyor ve bunun yanı sıra krediyi verdiği tarihten itibaren işleyecek 2 senelik bir süre başlatıyor. Bu süre zarfında kesinlikle ev hanımlarından taksit ödemesini istemiyor. Bu noktada devletin amaçladığı şey ev hanımlarının kredisi ile ne yapacağı konusunda karar kılması, kıldığı karar için gerekli girişimleri başlatması, iş yeri açacaksa mekanı hazırlaması ve faaliyete koyması; bunları 1 sene içinde yaptığını varsayarsak; kalan bir senede ise işletmesini gelir getiren bir hale çevirmesi.

KOSGEB Hakkında: Tüm bunlar için ev hanımlarına 2 sene geri ödemesiz sıfır faizli kredi imkanı tanıyan devlet bir bankaya göre şartlarını son derece esnek tutmuştur. Bu yüzden de ev hanımları teminatları ve kefilleri olmadığı için bankalara yönelmek yerine ilk iş olarak KOSGEB gibi kurumlara başvurmaktadır. KOSGEB devlet himayesinde çalışmalarını yürüten bir kurumdur, bu kurum genel anlamda girişimcilik ve işletmecilikle alakalı devlet desteklerinin çıkış merkezidir. KOSGEB bir hayvancılık kredisi de verebilir, kafe açmanız için size hibe de verebilir. Yeri gelir, 1 milyon TL gibi bir rakamı da size tahsis edebilir; hibe şartları açılmak istenen işletmeye ve yöneldiğiniz alana göre değişkenlik gösterir. Şayet desteği KOSGEB üzerinden almak istiyorsanız sizi zorunlu eğitim şartları bekliyor.

KOSGEB Kursları:  Türkiye Cumhuriyetindeki ev hanımlarımızın bir çoğunun maalesef eğitim noktasında eksiklikleri mevcuttur, ancak yine de girişimciliğine engel olmayan bu mevzuda devlet onlara eğitim desteği de sağlar. Örneğin bir ev hanımının teoride sorunları varsa ancak uygulamada gerekli cesarete sahipse, devlet KOSGEB kurslarında ona gerekli teorik eğitimi vermektedir. KOSGEB kursları önceden 70 saat zorunlu eğitime tabii tutarken şimdilerde bunu 32 saate indirmiştir, dolayısıyla devletten 15 bin TL hibe desteği almak isteyen ev hanımları öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalı, KOSGEB kursuna katılmalı, 15 bin TL’lik kredi ile ne yapacağına karar vermeli ve eğitimi bitişinde iş planı örneğini sunum yapmalıdır. Tüm bu aşamalar zaten KOSGEB kaydına gittiğiniz zaman size anlatılacaktır. Devlet 15 bin TL kredisini birçok ev hanımına verdiği için bu paranın ülke ekonomisine kar şeklinde geri dönmesini sağlamak amacıyla bu kurslara ciddi önem vermektedir. Bu kurslarda uygulamalı girişimcilik adına birçok konuda teorik ve pratik bilgilere değinilir, devam zorunluluğu olan ve bitişinde sertifika verilen kurslardandır.

Kredi Hakkında Detaylar

6 Senen Eşit Taksitlerle Ödeme Kolaylığı: Kredinizi 2 sene ödemeyip, 2 senelik süre dolduktan sonra 6 yıl içerisinde eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Bu yalnızca ev hanımlarına tanınan mükemmel bir fırsat olduğu için eğer işletmenizi kar getiren bir hale dönüştürebilirseniz, 15 bin TL için 6 sene beklemek yerine bu süreyi kısaltarak daha hızlı gelişme gösteren bir işletme sahibi olabilirsiniz.

Projeniz Geliştirilebilir Olmalıdır: KOSGEB kredisine başvuru yapmak için mutlaka aklınızda bir proje olmalı ve bu proje geliştirilebilir özellik taşımalıdır; eğitiminiz sonrasında projenizi daha da detaylandırarak sunumunuzu yapıp, kabul görürseniz 15 bin TL değerindeki krediyi almaya hak kazanacaksınız. Başvuru sırasında Vakıflar Genel Müdürlüğü de projeleri değerlendirecek, şayet daha önce denenmemiş gelecek vaat eden bir projeye rastlarsa; o zaman belki vereceği kredinin miktarında artışa gidebilir. Tabi bu durum nadiren yaşanan durumlardandır; siz yine de projenizi 15 bin TL’lik bütçeye uygun olacak şekilde programlayınız. Eğer dükkan açmak istiyorsanız son senelerin ortalamasına göre KOSGEB özellikle ev hanımlarına vereceği hibe desteğinden %15 daha fazla destek yapmaktadır, bu tamamen projenizin içeriğine göre şekillendirilecek mevzulardandır. Kısaca ev hanımlarının girişimlerini destekleyen devlet, ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde yönlenmelerini sağlıyor.

2 Yorum

  1. Ev hanımları için çok güzel bir kredi, ev hanımlarımız hem kendine güven kazanıyor hemde düşük bir bütçede olsa sektöre girmek için yardım alıyorlar. Yaptıkları işe göre başarısız olsalar’da 6 yılda geri ödeme seçeneği onların korku duygusunu bence azaltıyor, ben annemle görüşüp bu konuyu değerlendireceğim. Hepimizin annelerinin ihtiyacı böyle devlet kredisine ihtiyacı olabiliyor. Devletin el uzatması’da böyle konulara hem faiz olarak hemde güvence olarak insanı dahada rahatlatıyor. 15 Bin tl ilk etapta girişim için az bir para gibi gözüksede ilerlettikçe çok büyük bir parayada kolaylıkla dönüşebilir.

  2. Ev hanımları için çok güzel bir kredi, ev hanımlarımız hem kendine güven kazanıyor hemde düşük bir bütçede olsa sektöre girmek için yardım alıyorlar. Yaptıkları işe göre başarısız olsalar’da 6 yılda geri ödeme seçeneği onların korku duygusunu bence azaltıyor, ben annemle görüşüp bu konuyu değerlendireceğim. Hepimizin annelerinin ihtiyacı böyle devlet kredisine ihtiyacı olabiliyor. Devletin el uzatması’da böyle konulara hem faiz olarak hemde güvence olarak insanı dahada rahatlatıyor. 15 Bin tl ilk etapta girişim için az bir para gibi gözüksede ilerlettikçe çok büyük bir parayada kolaylıkla dönüşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir