Blog

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi İmkanları

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi İmkanları

Değerli okuyucularım sizlere bu yazımızda SGK primlerinin düzenli ödenemediği için evde kalıp  çalışmayan veya çalışamayan ev hanımlarına kredi veren bankalar hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankalar tüketicilere kredi vermeden önce bazı şartları aramaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi kredi notu ve sonrasında da gelir durumudur. Eğer gelir durumunuz iyiyse  yani, çekeceğiniz krediyi rahatça ödeyebileceğinizi bankaya belgeleyebiliyorsanız kredi alma şansınız daha yüksek  olacaktır. Örneğin; aylık ödemeleri 250 TL olan bir kredi için başvuruda bulunan bir kişinin aylık geliri maaşı 5000 TL ise  bu sorun teşkil etmeyecektir. Çalışanlar kadar çalışmayan insanların da krediye ihtiyacı olabiliyor. Bu konu ile ilgili de bazı bankalar daha esnek davranarak çalışmayanlara belli sınırlar içerisinde kredi çıkarabiliyor.

Ev Hanımları Nasıl İhtiyaç Kredisi Çekebilir

Konuya öncelikle bankaların kredi konusunda her zaman kendilerini bir güvence altına aldıklarını unutmamanız gerektiğini söyleyerek giriş yapalım. Dolayısıyla ev hanımı da olsanız, herhangi bir işiniz olmasa da kredi çekebilirsiniz. Ancak tabii ki bunun da yine belli başlı şartları olacaktır. Bu şartlar arasından; eşinizin ya da bir başkasının kefil olması, üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul olması, ipotek edebileceğiniz bir malınızın olması ya da çalışmamanıza rağmen yine de bir aylık gelirinizin olması gibi hususları sayabiliriz. Şimdi bunları da tek tek ele alarak, sürecin nasıl işlediğini anlatalım.

Kefil Gerekebilir

Bazı bankalar ev hanımlarına kredi vermek için kefil şartını öne koşmaktadır. Yani kredi başvurunuz sırasında, kredi notu iyi durumda olan bir kefilin sizinle birlikte bankaya gitmesi gerekecek ve kredi sözleşmelerine kefil olarak imza atması gerekecektir. Kefillik konusunda unutulmaması gereken husus; kefilin de tıpkı asıl borçlu gibi bankaya karşı bir sorumluluğunun olacağıdır. Eşiniz size kefil olabilecektir.

Gayrimenkul Sahibi Olmak

Bankaların bazıları, ev hanımlarına kredi tahsisinde bulunurken, adlarına kayıtlı bir gayrimenkul bulunması gibi bir şart koşabilmektedir. Bunun sebebi ise; olası bir ödenmeme durumuna karşılık en azından kredi verilen kişinin mal varlığının icrası ile alacağı tahsil etmektir. Ancak bankalar böyle bir şart sunmakla birlikte; belli miktarlara kadar sahip olunan söz konusu gayrimenkul için herhangi bir ipotek talebinde de bulunmamaktadır.

İpotek Ettirmek Suretiyle Kredi

Ev hanımları; kendi adlarına olan bir araba, arsa ya da ev gibi malları üzerine ipotek kabul etmek suretiyle kredi başvurusunda bulunabilir. Bu tarzda yapılan ipotekler sonrasında genel itibariyle bankalar kişilerde aylık gelir durumu aramamaktadır. Kredi notu da iyi durumdaysa, ev hanımına kredi tahsisi daha da kolay olacaktır.

Aylık Geliri Olanlar

Örneğin; kira, vs. gibi geliri gibi aylık gelir sahibi olan ev hanımları, buna ilişkin gelir belgelerini bankaya ibraz etmek suretiyle kredi çekebilmektedir. Tabii ki burada belgelenen gelir miktarının ne kadar olduğu da önem arz edecektir. Gelir düzeyinizle orantaılı ve makul rakamlarda krediniz bankalarca onaylanacaktır.

Hangi Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Veriyor Listesi

Genel itibariyle söylediğimiz şartlar altında bankaların çoğunun ev hanımlarına kredi tahsis edebileceğiini söyleyebiliriz. Yine de bir liste yapacak olursak;

.Akbank

.Denizbank

.Türkiye İş Bankası

.T.C. Ziraat Bankası

.QNB Finansbank

.Odeabank

.Şekerbank

.Garanti Bankası

.TEB (Türk Ekonomi Bankası) gibi bankaların ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Nasıl Başvurulur

Başvurular için bankaların şubeye gitmeden kısa mesaj, internet, mobil ve internet bankacılığı, müşteri hizmetleri telefon bankacılığı gibi başvuru kanallarını kullanabilir, bunun yanı sıra da ilgili bankanın size en yakın şubesini ziyaret ederek, kredi başvuru formlarını doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir