Blog

(ETH) Ethereum, Bitcoin’i Geçer Mi?

(ETH) Ethereum, Bitcoin’i Geçer Mi?

Kripto para birimlerinin en iyi geçirdiği yıl olarak 2017 yılının olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında neredeyse bütün kripto para birimleri şaha kalkmıştı. Fakat bunlar arasında en fazla dikkat çekenler arasında Ethereum yer almayı başardı. 2017’nin başlangıcında Ethereum sadece 8.24 dolar seviyesinde ilerlerken şuan ki değeri 2 bin 700 seviyesine kadar gelmiştir. Bu gelişme gerçekten göz ardı edilemeyecek seviyede yer ala bir gelişmedir. Yaşanan gelişme sonrasında ise en fazla merak edilen soru; Ethereum, Bitcoin’i geçer mi? Sorusu olmuştur.

Yatırımcılar Endişelenmeye Başladı

Son yıllarda insanların yatırımları noktasında büyük değişimlerin olduğunu görebiliyoruz. Önceden genellikle geleneksel yatırım araçları kullanılırken günümüzde bu durum değişiklik gösterdi ve artık yatırımcılarda alternatif yatırım araçlarına yönelmeye başladılar. Alternatif yatırım araçları arasında en fazla dikkat çeken ise kripto paralardır. Forex piyasası ve menkul kıymetler borsası gibi piyasalarda yer alan birçok kişi yatırımlarını tutma yoluna gidiyor olsa da bu noktadaki ekonominin geleceğine dair çok büyük bir endişe de görülmektedir. Endişe duyan kişiler için ise kripto paralar çok büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Günümüzde kripto paraların popüler bir hale gelmesi ve fiyat patlaması yaşaması özellikle Asyalı olan yatırımcıları kripto para ve bitcoin para trendine katmıştır.

Ethereum’un Sunduğu Avantajlar

Kripto para yatırımı denildiği zaman akıllara ilk olarak Bitcoin geliyor olsa da bu evrede Ethereum’un da son derece önemli bir yerinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki temel para biriminin en büyük farkı ise altyapısından kaynaklanmaktadır. Ethereum’un altyapısında Bitcoin’e nazaran daha hızlı şekilde veri işlemesi yapılmaktadır. Ethereum bir kontrat üzerinde anlaşıldığı için koşulları ve şartları daha hızlı şekilde işleyebilmektedir.

Ethereum’un fiyatı Bitcoin’e nazaran daha düşük olduğu için genellikle Bitcoin’in altında görülmektedir. Aslında bu durum Bitcoin dışında bir yatırım aracı arayışında olan kişiler için sn derece olumlu bir durumdur. Fiyatı daha düşük olduğu için her an artma ihtimaline sahiptir ve yatırımcıların bu noktada dikkatini çekmektedir. Burada tek sorun ise Ethereum’un Bitcoin kadar hızlı iyi kurulmuş bir sisteme sahip olmamasıdır. Yani Bitcoin’in altyapısının Ethereum’a göre daha güvenli olduğu söyleyebiliriz.

Her ne kadar kripto paralar günümüzde önemli bir noktaya sahip olsa da uzmanlar ilerleyen günlerde küresel ekonominin düzelmesiyle beraber yatırımcıların kripto para yatırımı yapmaktan vazgeçerek eskisi gibi geleneksel yatırımlara devam edeceğinizi düşünüyor. Bu durum da talepte azalma olmasıyla beraber kripto paraların popülaritesinin düşmesine sebep olabilir. Tüm bunlara rağmen kripto para piyasasında yaşanan yükselişin önümüzdeki yıllarda da devam edebileceği ve bu piyasanın bir müddet daha güçlü kalacağı tahmin edilmektedir.

Ethereum’un Bitcoin’i Geçme İhtimali Var

Bitcoin’in en büyük ve en erken yatırımcıları arasında yer alan Roger Ver yaptığı bir açıklamada, Ethereum’un Bitcoin’i geçme ihtimali olduğunu belirtti. Roger Ver, bundan dolayı Ethereum’da meydana gelen bütün işlemler, yenilikler ve diğer şeylerle beraber ilerisinde sadece yükselme durumları görüleceğini belirtiyor.

Roger Ver, Ethereum’un Bitcoin’in piyasa değerini geçebilmesi adına sadece bir defa daha iki katına çıkması gerektiğini savunuyor. Hatta Bitcoin’in birçok kez Ethereum’a karşı bazı metriklerde zirveyi kaybettiğini de belirtiyor.

Aslında Ethereum ile ilgili olarak bu görüşleri belirten tek kişi Roger Ver değildir. Silikon Vadisi’nin bilinen isimlerinden olan Fred Wilson da geçtiğimiz yıl mayıs ayında toplam piyasa değeri olarak Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini belirtmişti. Bu durum hakkında Charlie Lee’de geçtiğimiz günlerde bir görüş bildirerek Ethereum’un 2018 yılında Bitcoin’i geçebileceğini düşünmediğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir