Blog

Esnafa 300 Bin Lira KOSGEB Hibesi 2019

Esnafa 300 Bin Lira KOSGEB Hibesi 2019

KOSGEB girişimcilik yapmayı isteyen esnaflara destek olarak tam 1.000.000 TL’lik hibe ve kredi imkanı sağlıyor, bu sayede esnaf da maddi olarak zora girmiyor, işletmesini açarken ağır faizli krediler çekmek zorunda kalmıyor. KOSGEB bu desteği Türkiye de bulunan girişimcilerin sayısının artması ve ülke ekonomisine destek sağlaması amacıyla yapıyor, bu yüzden de projelerini şekillendiren kişilere maddi destek sağlıyor.

300.000 TL Geri Ödemesiz Hibe

KOSGEB vereceği 1 milyon TL’nin tamamını hibe olarak vermiyor, bunun 300 bin TL’sini geri ödemesiz bir şekilde girişimcilik yapmak isteyenlere veriyor. KOSGEB veri tabanında bulunan işlemlere, projesini kabul ettirmiş girişimcilere belli başlı şartlar koşuluyor. Bu şartlardan ilki KOSGEB tarafından düzenlenecek olan ilki 70 saatlik, ikincisi ise 32 saatlik olacak şekilde ayarlanan kurslara katılmak. Bu kursların 70 saatlik olanında yöneleceğiniz alanla alakalı ilk adımınızdan son adımınıza kadar detaylı bilgiler elde edebileceksiniz. 32 saatlik derste ise uygulamalı girişimcilik dersleri görüp işletmelerinizi daha iyi idare edebilir duruma geleceksiniz. KOSGEB bu sene 300 bin TL olan hibeyi yaklaşık 275 bin işletmeye verecek, bu da devletin kasasından çıkacak yaklaşık 7 milyar TL demek olacak.

700.000 TL Faizsiz Kredi

Devlet 300 bin TL’yi verdikten sonra işletme kuran ve gelir elde etmeye başlayanlara, bu gelirini senede 300.000 TL kar şekline dönüştürenlere ekstra 700 bin TL’lik bir maddi destek daha sağlayacak. Bu işletmesindeki eksiklikleri tamamlamasında ve işleri büyütmesinde girişimci adaylarına verilen ikinci bir maddi destek olacak.

Hibeye ve Krediye Başvuru Nasıl Yapılır

Öncelikle KOSGEB’den bu maddi desteği almak isteyenlerin 11 Eylül ile 20 Ekim tarihleri arasında belirlemiş oldukları proje ile beraber başvuru yapmaları gerekir. Bu başvuru sırasında bazı şartları da yerine getirmediğiniz sürece hibe desteğinden faydalanamazsınız. Bu şartlar;

  • KOSGEB’e kayıtlı olmalısınız, veri tabanında isminiz resmi bir şekilde görünmeli
  • Bilanço esaslarını takipte kalmalı ve buna uygun defter tutmalısınız
  • Ülke ekonomisine katkı sağlayacağınızı projeniz ile kanıtlamalı, inandırmalısınız. Orta veya yüksek teknolojiyi kullanan, imalat sektöründe bulunan bir alana yönelmelisiniz ki bu büyük bütçeli yatırımdan faydalanabilin.

NOT: İmalat şartının bu kadar gerekli olmasının nedeni ise; devlet tarım veya hayvancılık konularında da girişimcilere destek olarak hibe vermektedir ancak vereceği tutar 50.000 TL dolaylarındadır, ekonomiyi üreten, teknolojiyi kullanan ülke olmamız için devlet imalata yönelimin artmasını; girişimcilerin desteklenmesini sağlıyor.

  • Yanınızda çalışacak kişi sayısı en az üç olmalıdır, bu bir anlamda işsiz sorununa çözüm olarak şart koşulmuştur. Yani her işletme 3 kişiyi işe alsa, proje kapsamında senelik 825.000 işsize istihdam sağlanmış olacak, böylece ülkedeki işsiz problemine bir alanda çözüm bulunacak.

KOSGEB Başvuru Projeleri Hakkında

Projenizin 300.000 TL’lik hibe eşiğini aşıp ikinci eşik olan sıfır faizli 700.000 TL’ye gelmesi için aradan bir sene geçmeli, kar tablonuz oturmalı, işletmenize yönelik grafiklerle başvuru yapacak duruma gelmelisiniz. 1 sene gibi bir sürede yeterli maddi destekle nasıl kazanırım sorusunu zaten devlet destek çıktığı alan ile cevaplamaktadır; elbette teknoloji. Yani siz ne kadar teknolojiye yönelirseniz kazanma ihtimaliniz de o kadar fazla olacak. Bu alanlara örnek olarak;

  • Kuru temizleme dükkanları( Merkezi bir yerde açıldığı takdirde)
  • Kuaförler veya güzellik salonları (Sağlam bir reklam ile müşteri çekebildiğiniz takdirde)
  • Solaryumlar veya masaj salonları (İşini ciddiyetle yapan kişilerle anlaşıp reklam verdiğiniz takdirde)

bu alanlarda yoğunlaşanlar markasının adını duyurursa ciddi kazançlar elde edebilir, projenizi şekillendirip bu dallardan ilham alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir