Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir? (GEREKLİ BELGELER)


 Esnaflara en düşük faizli kredi veren kurumlar içinde ilk sırada yer alan Esnaf Kefalet kooperatifleri, esnaflara yönelik olarak %50 devlet destekli krediler vermektedir. Esnaflarımız bu düşük faizli kredilerden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Öncelikle esnaf kefalet odasına kayıt olmak ve kooperatife üye olmak birinci şart olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında aşağıda belirteceğimiz tüm şartların tamamlanması gerekmektedir. Düşük faizli esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir? Esnaf odasından kredi çekmek için gerekli belgeler nelerdir? İşte detaylar..

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin İstenen Belgeler

Esnaf kefalet kredisi için esnaflardan aktif olarak bir iş yeri sahibi olması ve vergisini halen ödüyor olması beklenmektedir. Vergi borcu olan ya da iş yeri faal olarak açık olmayan kişilere esnaf odası tarafından kredi verilmez. Esnaf odaları faiz oranları %50 indirimli belirlenmektedir. Bu indirimden yararlanmak isteyen esnaflarımız, öncelikle esnaf odasına kayıt olup, odaya bağlı olarak çalışmalarını yürüten Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine de ortak olmalıdır. Çünkü kooperatif sadece kendi ortaklarına kredi vermektedir. Peki kefalet kredisi için istenen belgeler nelerdir?

 

Kefalet Odası Kredileri İçin İstenen Belge ve Şartların Tümü( Güncel Liste)

  • İş Yeri Ruhsatı
  • Vergi Evrakları
  • İş Yeri Belediye ve Emniyet İzin Belgesi
  • İş Yeri Varsa Sigorta Poliçesi
  • İş Yeri Yangın Önleme Proje Örneği (İtfaiyeden Alınır Ama birçok Oda Bunu İstemez)
  • Vergi Borcu Olmadığına Dair Belge
  • SGK Döküm Belgesi( SSK Borçları Sorun Olmaz)
  • Kimlik Fotokopisi
  • İstenen Kefillerin Kimlik Fotokopisi
  • İpotek İçin Dükkan Ya da Ev Tapusu

Bu belgeler ile kredi başvurusu yapan esnafın başvurusu en fazla 1 hafta içinde sonuçlandırılacaktır. Esnaf odaları kredi için genelde pazartesi günleri genel kurulu toplar ve kredi başvuru dosyalarını inceler. Komisyonda kredi verilmesine karar verilen kişiler içi Halkbank’a yazı gönderilir ve kredi süreci artık resmen başlar.

Esnaflarımız için en büyük sorun olan Bağkur prim borçları kredi için sorun olmakta mıdır? Yani Bağkur borcu olan esnaf kredi çekebilir mi?

 

Bağkur Prim Borcu Olan Esnaf Kefaletten Kredi Çekebilir Mi?

Esnaf kefalet odası kredi için istemiş olduğu şartlara baktığımızda borçlu esnafın kredi çekmesi hususunda en büyük engelin vergi borçları olduğu görülmektedir. Yani vergi dairesine olan bir borç nedeni ile esnaflarımız, kooperatiften herhangi bir şekilde kredi çekemezler. Bunun yerine öncelikle vergi dairesine gidip tüm borçlarını ödemek durumundadırlar.

Ama esnafın bağkur borcunun olması ona sorun yaratmayacaktır. Şu anda bağkur borcu olup da esnaf odasından kredi çeken binlerce kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, esnaf kredi için önceden bağkur primlerini yatırmak durumunda olmayıp, kredi çıktıktan sonra da herhangi bir prim kesintisi de olmayacaktır. Ödeme planında ne kadar kredi kesintisi varsa o kadar kesilir diğer paralar anında hesaba yatar.

 

Esnaf Kefalet Odası Kredi Limiti Ne Kadar?

Esnaf Kefalet Odalarının verebileceği kredi üst limiti iki şekilde değişmektedir. Bunlardan birinci kriter, esnaf odasının kendi sicil notudur. Çünkü TESKOMP’a bağlı olan esnaf odalarının her birinin bir kredi sicili puanı vardır. Bu sicil puanına göre esnaf odalarına 75 bin TL ile 150 bin TL arasında değişen kredi limitleri tanımlanmaktadır. Kredisi sicili sorunlu olan yani, esnaflara vermiş olduğu kredileri tahsil edemeyen odalara en az limitten finansman sağlandığı için buraların limitleri 75 bin TL’dir.

Diğer bir unsur da esnafın kendi sicil notudur. Esnaf sahip olduğu sicil notu yani banka kredi notuna göre esnaf odasından yüksek limitli kredi çekebilir. Gelir durumu ile birlikte önemli olan diğer etmen de kredi puanıdır. Kredi notu ve geliri iyi olan esnaflara 150 bin TL esnaf kefalet kredisi onayı çıkabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir? (GEREKLİ BELGELER)
Yazımızı beğendiniz mi?


Etiketler:

YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Seralar, bitkilerin yaşayabileceği ve gelişimini rahatlıkla gösterebilmesi için uygun ortamların sağlandığı alanlara denir. Sera için uygun ortam şartları oluşturulurken cam,...

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri