ESKKK Kredi Başvurusu Hesaplama 2019 (200 BİN TL LİMİT)

Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri, ya da bilinen adıyla ESKKK, Halkbank ve Meslek odaları eliyle hazine üzerinden kredi vermektedir. Genellikle esnafı ve üreticiyi desteklemek amacıyla verilen bu kredi, 2019 senesinde daha kapsamlı bir hale getirilmiştir. Böylelikle 150.000 TL olan kredi limiti 200.000 TL’ye çıkarılmış ve vade yılı da en fazla 5 yıl olarak belirlenmiştir. ESKKK kredi başvurusu hesaplamaları da bu yıl içerisinde değişiklik gösterdiğinden dikkatli olmak şarttır. Biz de bu hesaplamayı sizler için gerçekleştirecek ve bilmek istediklerinizi paylaşacağız.

ESKKK Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaflar yaptıkları işleri geliştirmek ve geçmişe dönük borçlarını ödemek amacıyla ESKKK kredisi almaktadırlar. Bu kredi için başvuru yapacak olan kişilerin belirli şartları tamamlamaları esastır.

Krediyi almak isteyenler;

Esnaflık yapmak,

Esnaf ve Sanatkarlar odasının bünyesinde bulunmak,

Krediye kefil olacak kooperatifin olduğu bölgede iş yapıyor olmak,

Adlı sicil kaydı temiz olan bir kefil bulmak

Gibi şartları yerine getirmelidirler. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi, mesleklerini icra eden kişilere destek olarak kredi almalarına yardımcı olmaktadır. Halkbank’ın vermiş olduğu bu kredi, tamamen devletin hazine giderlerinden karşılanmaktadır.

ESKKK Kredisi Nasıl Hesaplanır

ESKKK kredisi hesaplamak için belirli adımları uygulamak gerekmektedir. Öncelikle çekilecek kredi miktarına göre hesaplarda değişikliğin olabileceğini ekleyelim. Genellikle faiz 12 aya kadar olan vadeler için %4, 12 ay ile 60 ay arasındaki vadeler için ise %5 olarak belirlenmiştir.

Ortalama 100.000 Türk Lirası değerinde 60 taksitli ESKKK kredisi çekmek isteyenlerin vermeleri gereken kesintiler şu şekildedir;

%3 Bloke sermaye oranı

%1.50 ESKKK Masraf kesintisi

%1.50 Banka komisyon oranı

%0,25 TESKOMB Hisse oran kesintisi

%0,25 Bölge birliği kesintisi

%1.50 Senelik peşin banka komisyonu

 

Kısaca özetlemek gerekirse 100.000 TL’lik kredide %3 bloke sermaye oranı 3000 TL ye tekabül etmektedir. Bunun yanı sıra %1.5 değerinde masraf kesintisi ve banka komisyon oranları da 3000 TL’ye eşittir. Yani toplam 3 kalemin değeri 6.000 TL’dir. Geriye kalan kesintilerle birlikte toplam 8.000 TL’lik bir kesinti yapılmaktadır. Dolayısıyla 100.000 TL kredi çeken kişilerin eline ortalama olarak 92.000 Türk Lirası geçmektedir.

 

ESKKK Kredisi Kesinti Miktarı

ESKKK kredisi çekecek olan esnaflar, belirli kesintileri de göze almak durumundadırlar. Masraf ve komisyonlar ortalama olarak %7-%8 civarlarındadır. Kısacası 100.000 Türk Lirası değerinde ESKKK kredi alacak olan kişilerin eline net olarak 92-93 Bin Türk Lirası geçecektir. Tabii ki burada kooperatifin risk durumu ve bazı şartlar göz önünde bulundurulmaktadır. Dolayısıyla miktarın değişiklik gösterebileceğini de ifade etmeliyiz. Yalnız kesintilerin tüm iller için aynı olduğunu ve herhangi bir farklılık arz etmediğini de unutmadan eklemeliyiz. Yine de çekmek istediğiniz miktardan %8 düşerek ortalama masrafı görebileceğinizi unutmadan belirtmeliyiz.

ESKKK Kredisi Faiz Oranları

ESKKK kredisi almak isteyen esnaf ve sanatkarların %4 ila %5 arasında bir faiz ödeyecekleri bilinmektedir. Kısacası 12 aya kadar olan kredilerde %4 oranında faiz uygulanırken, 12 ay ile 60 ay arasındaki kredilerde %5 faiz uygulanmaktadır. Kısacası 100.000 Türk Lirası çekmek ve bunu 12 ayda ödemek isteyen bir esnafın 12 ay sonunda cebinden çıkacak olan miktar yaklaşık 104.000 TL’dir. Ancak vade sayısı arttıkça alınacak faiz tutarı da ona göre değişkenlik göstermektedir.

Faiz oranları Ekim 2017’de devletin kararlaştırılmasıyla belirlenmiştir. Buna göre bu faiz oranlarının 2018 içerisinde geçerli olacağını dile getirebiliriz. ESKKK kredisi alarak uygun faizlerle işlerinizi rahatlıkla çözebilirsiniz. Kolay gelsin.


Etiketler:

ESKKK Kredi Başvurusu Hesaplama 2019 (200 BİN TL LİMİT) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Esat dedi ki:

  Mrh.esnaf kefalete başvurumu yaptım.olumlu sonuçlandı halk bankasına ekspertiz parasını yatırmamı istediler yatırdım.bu işlemlerden sonra olumsuz bir durum olurmu acaba.olursada ekspertiz parası iade edilirmi?

  1. Fuat Çakmak dedi ki:

   Sıkıntı yok tamamen onay almasa ekspertiz ücreti zaten yatırın denmezdi.

 2. yüksel özmen dedi ki:

  Esnaf kefaletten kanuni takip düşmüş olan kredi kartım için kredi çekmek istiyorum kanuni takip düşmüş esnaf lara kredi veriyorlarmı.. iyi çalışmalar..

Sayfa başına git
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır. Sitemizden kesinlikle içerikleri kaynak gösterseniz dahi alamazsınız. Aksi halde gerekli yasal işlemler tespit edildiği anda başlatılacaktır.