Blog

Engelli Memur Alımları

Devlet memuru olmayı hedeflerinden biri haline getiren bütün kişiler gibi engelli kişilerinde kamuda memur olarak çalışabilmeleri doğrultusunda devletimizde çalışan memurların %3’lük bir bölümünü engelli vatandaşlarımızın doldurması için engelli memur alımları uygulamaya konulmuş bulunmaktadır. Bu uygulama kapsamında devletimizde memur olarak çalışmayı isteyen engelli vatandaşlarımızın hangi süreçlerden geçeceği, başvuru işlemlerini nerede ve nasıl gerçekleştirecekleri, engelli memur alımı şartlarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmayı isteyen engelli vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın ilk adım olarak engel durumlarını gösteren bir rapor almaları ve çalışabilecekler mi yoksa çalışamayacaklar mı öğrenmeleri gerekmektedir.

Engel Durumunu Gösteren Rapor Nasıl Temin Edilir?

Devletimizde memur olarak işe girmeyi isteyen engelli vatandaşlarımızın ilk adım olarak engel durumlarının tespit edilmesi kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın vazifelendirdiği tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak Engelli Sağlık Kurulu Raporunu temin etmeleri gerekmektedir. Bu raporu temin etme doğrultusunda hazırlamanız gereken belgeler;

  • 6 tane fotoğraf
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Talep dilekçesi

Olarak açıklanmaktadır. Bu evrakların tamamlanmasının ardından yapacağınız başvuruyu görevli personellerin incelemeleri neticesinde hazırlanan Engelli Sağlık Kurulu raporunda devlet memuru olabilmeniz açısından engel durumunuzun %40 ya da daha fazlası olması ve çalışabilecek durumda olduğunuzu kanıtlar nitelikte olması gerekmektedir.

Hangi Görevleri Yapabilirsiniz?

Engelli memur alımı nitelikleri, devlet memuru olmayı amaçlayan kişilerin gireceği Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı için hazırlanan kılavuzda yer alan nitelik kodları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Devlet kurumlarının ihtiyaç duyduğu vazife kollarına göre engelli memur alımı gerçekleştirilmesi planlanan görevli adaylarının nitelik kod kılavuzunda belirtilen özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda görevliye ihtiyaç duyan kamu kadrosunun işe alacağı görevli için belirlediği eğitim durumu, cinsiyet, yeterlilik belgesi ve sertifika ya da benzeri şeklindeki şartlara uygun olması gerekmektedir. Kısa kesecek olursak devlet kadrolarının ihtiyaç duyduğu personel boşluğuna personel adayının uygunluk göstermesi gerekmektedir. Bundan dolayı devlet kurumları ihtiyacı olan noktalarda engelli memur alımı gerçekleştirmektedir. Bu demek oluyor ki engelli kişinin ihtiyacı olan işe göre değil, devletimizin ihtiyacı olan iş alanına göre engelli memur alımları gerçekleştirilmektedir

Engelli Memur Alımları

EKPSS Nedir?

EKPSS uzun adıyla Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak adlandırılan bu sınav devlet memuru olmayı hedefleyen engelli vatandaşlarımızın bu hedeflerini gerçekleştirmeleri doğrultusunda geçmeleri gereken bir engelli memur sınavı olarak tanımlanmaktadır. Zira engelli memur alımı sonuçlarının ardından alımlar yapılmaktadır.  Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ya da kuruluşlarında işe girmeleri amacıyla eğitim durumları temel alınarak ilkokul, ortaokul ya da ilköğretim düzeyindeki engelli vatandaşlarımızın alımları kura çekimi yöntemi ile gerçekleştirilerek atanmalarına olanak sağlanmaktadır. Bu demek oluyor ki engelli memur alımı 2017 kura çekimleri usulü ile belirlenmektedir. Engelli memur alımı kurası ne zaman açıklanacak diyorsanız kura çekimleri yapılmasının ardından kısa bir zaman aralığı içerisinde sonuçlar açıklanmaktadır. Lise, ön lisans ya da lisans mezunu olan engelli vatandaşlarımıza gelecek olursak bu kişiler ise EKPSS başarıları sonucunda engelli devlet memuru olarak alınabilmektedirler. Bu alımlar her iki yılda bir kere olarak yapılmaktadır ve sınavın geçerlilik zamanı 2 sene olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Engelli Memur Aday Başvuruları

Engelli memur adayları için başvuru tarihi 12 ila 21 Temmuz arası olaraktan belirlenmiştir. ÖSYM Başkanlığının belirlediği bu tarih içerisinde yapacak olduğunuz başvurular www.osym.gov.tr adresi üzerinden alınacaktır. Yapılan yerleştirmeler kapsamında, lisans düzeyine bakılarak 1348, ön lisans düzeyine bakılaraktan 507, lise düzeyinden 444 ve ilk öğretim düzeyinden ise 246 kişi yani toplam olaraktan 2545 kişi alımı geçekleştirilecek, kadro ataması sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir