Blog

  • Anasayfa
  • BANKA

En Yüksek Mevduat Faizi Sağlayan 5 Banka Önerisi

En Yüksek Mevduat Faizi Sağlayan 5 Banka Önerisi

Bilindiği üzere, mevduat faizi, vadeli mevduat hesap kullanıcılarının, belli bir süre hesaplarına yatırdıkları paraları, vadesi dolunca faiz getirisi ile beraber alınmasını sağlayan karlı bir faiz türüdür. Banka ile beraber belirlemiş olduğunuz bir süre vardır ve bu süreyi tamamlamadan başka hesaba aktarım ya da çekim yapamıyorsunuz. Bu süre zarfında size kazandırması planlanan faiz oranı ise bankanın size sunduğu imkanlara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle yüksek mevduat faiz oranlı bir banka seçmeniz sizin için önemlidir. TL üzerinden olduğu kadar, dolar, Euro ya da altın gibi farklı döviz kaynaklarına da yatırım yapabiliyorsunuz.  Özellikle e- vadeli hesap olarak adlandırılan internet/ mobil bankacılık üzerinden yapılan mevduat faizleri çok daha yüksek oranlı olmaktadır.

QNB Finansbank Enpara Mevduat Faizi


QNB Finansbank’a bağlı olarak hizmet verse de Enpara, bilindiği üzere, online ortamda hizmet veren herhangi bir işlem ücreti almayan karlı bir bankacılık türüdür. Vadeli mevduat hesapları içerisinde neredeyse en çok faiz oranını veren banka olduğunu söyleyebiliriz. Yatırmış olduğunuz mevduat hesabına ve çekmek istediğiniz gün sayısına göre, faiz oranları değişkenlik göstermektedir.0 ile 100 bin TL arasındaki mevduat yatırımları için günlük %9,50 oranı belirtilmiştir. Fakat Enpara kapsamında, 32 gün, 46 gün, 92 gün ve maksimum 181 gün için vadeliye yatırım yapabiliyorsunuz. 32 ile 181 günlük periyotlar arasında ise faiz oranı %18’tür. 100 bin TL ile 500 bin TL arasında olan yatırımlarınız için de günlük oran %18,75’tir. 32 günde %13,75, 46 gün için %14, 92 gün için %14,10 ve 181 gün için de %18,25 olarak faiz oranları belirlenmiştir. 500 bin TL ve üzeri yatırımlarda ise günlük sabit oran %11 olmakla beraber,  32 gün için %18, 46 gün %18,10, 92 gün için %18,25 ve 181 gün için de %18,50’dir. Enpara’nın web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden siz de yatırım yapacağınız para miktarı ve gün sayısına göre alacağınız miktarı öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları


Bankaların sunmuş olduğu vadeli mevduat hesabı faiz oranları, e- vadeli mevduat faizi oranlarına göre daha düşük kalıyor aslında. Eğer internet/ mobil uygulama üzerinde hesap oluşturabiliyorsanız, bu yönde bir adım atmanızı öneririz. Faiz oranları neredeyse iki katına kadar yükseliyor. E- vadeli mevduat faiz oranlarından bahsetmek gerekirse; yatıracağınız gün sayısına göre bu oranların değiştiğini belirtebiliriz. 21 günden 730 güne kadar vadeye yatırabiliyorsunuz paranızı. Aynı şekilde birikimli mevduat hesabı açma şansınız da var. Eğer kısa vadeli 21 ile 25 gün arasında ya da 26 gün ile 29 gün arasında bir vadeli hesap açacaksanız alacağınız vade oranı %3 üzerinden hesaplanacaktır. Fakat uzun vadeli yatırımlarınıza Ziraat Bankası’nın oranı %17,75’ e kadar uzanıyor. 30- 31 gün ya da 32- 91 gün arası ya da 92- 120 gün arası yatırımlarınız için %19, 75 bir faiz oranı söz konusudur. 181 ile 400 gün arası vadeli yatırımlarda ise %19 faiz oranı sunulmaktadır. Birikimli mevduat hesabında ise hem vadeli hem de e- vadeli de %19,4 oranı sunulmaktadır.

ING Bank Turuncu Hesap Mevduat Faizi


ING Bank kapsamında, e- turuncu hesap, vadeli hesap ve e- vadeli hesap seçenekleri bulunuyor. ING Bank’ın e- turuncu hesap üzerinden vadeli yatırımınızı yaptığınız takdirde, diğer seçeneklere göre daha yüksek vade elde ediyorsunuz. E- turuncu hesabı, şubeye gitmeden direkt online site üzerinden ya da mobil uygulamayı kullanarak açmanız gerekiyor. Türk Lirası, Dolar, Euro, İngiliz Sterlini gibi para birimleri üzerine de yatırım yapabiliyorsunuz. Ayrıca, hoş geldin faizinden de yararlanarak daha karlı
bir hesap oluşturabilirsiniz. Bunun için son bir sene içerisinde herhangi bir turuncu hesabınızın olmaması gerekiyor. Para yatırma ve çekme işlemleri, ATM’leri ya da transfer için web siteyi/ mobil uygulamayı kullanabilirsiniz. Enpara’da olduğu gibi bu hesap türünde de herhangi bir ek ücret ya da EFT/ transfer ücreti ödemeniz gerekmiyor. Eğer paranızı mesai saatleri içerisinde yatırdıysanız aynı gün faiz almaya başlarsınız. Faiz oranlarından söz etmek gerekirse, 10 bin TL’ye kadar hoş geldin faizinde %19 fakat normal avantajlı hesapta ise %16,50 oranındır. E- turuncu hesap hoş geldin faizi tüm miktarlar için aynı şekilde %21 oranında sabit fakat diğer avantajlı hesap da oranlar miktara göre artış gösteriyor. 25 bin TL’ye kadar olan yatırımlarda %19, 75 bin TL’ye kadar olanlarda ise %19’dir. Aynı durum 250 bin TL’ye kadar olanlar için de geçerli. 500 bin ve üzerinde ise %19,50 mevduat faizi uygun görülmüştür.

TEB Marifetli Hesap Mevduat Faizi Oranları


TEB bünyesinde, marifetli hesap, vadeli hesap ve e- mevzuat şeklinde vadeli hesap türleri bulunuyor. Faiz oranları açısından karşılaştırma yapıldığında TEB’in Marifetli Hesap’ının faiz oranı açısından baya bir önde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik sık sık yapılan hoş geldin faizi imkanıyla, bu oran daha da artıyor. Her gün işleyen günlük faizle beraber, yatırımınızı TL, USD, Euro ya da GBP üzerinden yapabileceğinizi belirtebiliriz. Yatırımınızı yaptığınız saatler mesai saatleri içerisindeyse, aynı gün vadeye alınmaya başlar. Hesabınızın açılması için ilk olarak vadesiz bir hesap açmanız gerekiyor. Ardından yatıracağınız miktara ve tutacağınız gün sayısına göre faiz oranları işleniyor. Normalde, 2 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar olan yatırımlar için brüt faiz %20’dir. Fakat hoş geldin faizi ile beraber bu oran %21,5 olmaktadır. 50 bin TL ile 100 bin TL arasında da bu durum normal şartlar altında %19 iken, hoş geldin oranıyla %21,5 olarak sabitlenmiştir. Aynı durum diğer miktar için de geçerli. Yani oranın %21,5 olduğunu söylemek mümkün. Bununla beraber normal zamandan söz edersek, 100 bin TL ile 250 bin TL arasında %19, daha üst meblağlar için de %21 ve %22 şeklindedir.

Akbank Direkt Serbest Hesap Mevduat Faizleri


Akbank Direkt hesaba ek olarak, serbest hesap türünde, vade beklemeye gerek olmadan çekim yapabiliyorsunuz. Ayrıca, para ekleme fırsatınız da söz konusu. Eklemiş olduğunuz paralar da anında faiz sistemine dahil olur ve gün itibariyle kazandırmaya başlar. Birçok bankada olduğu Akbank kapsamında da ilk kez Direkt Hesap’ a yatırım yapacaklar için ek faiz olanakları bulunmaktadır. Tanışma faizi olarak adlandırılan bu kampanya ilk 3 ay için geçerlidir. Bunun haricinde direkt hesap için yalnızca online sistemden değil; şubeden de hesap açabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca anında para yatırma ya da çekme yapabilir, bunun için ATM’yi de kullanabilirsiniz. Faiz oranlarından söz etek gerekirse, tanışma faizinin sabit %19,5 olduğunu söylemek mümkün. 1.000 TL’den, 250 bin TL’ye kadar %19,5 faiz oranından yararlanabiliyorsunuz. Bununla beraber, 1 ile 50 bin TL arasında normal mevduat hesabı kapsamında %19,50, 100 bin TL’ye kadar olan yatırımlarda %19, 250 bin TL’ye kadar olan yatırımlarda ise %19,5 mevduat faiz olanaklarından yararlanabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir