Blog

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Ülkemizde birçok kişi kredi kullanımları yapmaktadır. İhtiyaçlar doğrultusunda kişilerin kredi kullanımları da artmaktadır. Özellikle günümüzde kredi kullanımları oldukça artış göstermektedir. Kredi alacak olan kişilerin kredi alırken masraflarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu masraflar dosya masrafı olarak adlandırılmaktadır. Dosya masrafı 2014 yılından yayınlanış olan ‘’Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’’ ile çeşitli kurum ve bankalar tarafından kural olarak belirlenmiştir. Bu kurallarda dosya masrafı ne kadar tutar gibi konularda açıklamalar getirilmiştir. Bankaların almakta olduğu dosya masrafları çekilmiş olan kredinin maksimum olarak binde beşi değerinde alınabilmektedir. Bankalar bu oranın daha yükseğinde bir dosya masrafı talep edemezler. Bütün kredi imkanlarında bankalar bu dosya masrafı olayını sizden tahsil edeceklerdir. Tüm kredileri göze aldığımızda ve dosya masrafı hesaplaması yaptığımızda toplam olarak maksimum 500 TL dosya masrafı alabilmektedirler.

Dosya Masrafı Olarak Görünmeyen Ücretler

Dosya masrafının haricinde, ekspertiz, sigorta ve ipotek gibi durumlarda ortaya çıkan masraflar ise dosya masrafı olarak işleme alınmayacaktır. Bu masraflar tamamıyla ek masraf görüntüsünde olacaktır. Bunun sebebi ise bu ücretleri ne kadar bankaya tahsil etseniz de bu ücretler bankalardan ekspertiz şirketlerine ya da ilgili kurum ve kuruluşlara verilmektedir. Bu işlemler esnasında vermiş olduğunuz ücretlerin dışında bankalar ya da kuruluşlar herhangi bir komisyon talep edemezler.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

Ülkemizde en çok kullanılmakta olan kredi türü ihtiyaç kredisidir. Genel olarak fazla yüksek miktarları içinde bulundurmayan ihtiyaç kredisi, çok fazla kullanılmaktadır. İpotek içermeyen ya da ipotek yasal süreç yaşamayacak olan ihtiyaç kredisi fırsatlarında sizlerden dosya masrafı haricinde bir ek masraf talep edilmeyecektir. Ancak ülkemizde bulunan bazı bankalar kendi kurum istisnalarıyla kaza ya da hayati durumlar konusunda güvence oluşturabilmek için ferdi kaza ve hayat sigortasını kredi imkanlarında zorunlu hale getirmiştir. Bu bankaların ihtiyaç kredisinden faydalanacak olan kişilerin kesinlikle hayat sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu durum oluşunca sizden bu sigortanın ücreti talep edilecektir. Bu sigorta şartı bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bunun hakkında bankalarla irtibata geçerek bilgi edinebilirsiniz. Sigorta şartı ile kredi veren bankalar bu sigortanın ücretini ek ücret olarak yansıtacaklardır. Ancak bu masraf ek ücret değil, sigorta ücretinizdir.

Konut Kredisi Dosya Masrafları

Günümüzde konut kredisi ihtiyacı duymakta olan çok vatandaş vardır. Bir konut sahibi olacak kişilerin neredeyse tamamı peşin bir ücreti cebinden sağlayarak konut sahibi olamazlar. Bu durumda bankalara konut kredisi adı altında başvuru yapmaktadırlar. Konut kredisi imkanlarında dosya masraflarıyla birlikte ek olarak masrafların ortaya çıkması çok yüksek ihtimaldir. Bunun sebebi ise bir konut kredisi aldığınızda ipotek işlemi de gerçekleşecektir. Bu durumda ekspertiz, sigorta vs. birçok işlemin ücreti sizlere ek ücret olarak ortaya çıkacaktır. Kredi dosya masrafı hesaplama işlemi hakkında detaylı bilgiyi sadece ilgili bankadan öğrenebilirsiniz. Bunun sebebi ise bu ücretlerin bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmesidir.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Dosya Masrafı Ek Ücretleri

  • Ekspertiz ücretleri; 400 TL ile 700 TL arasındadır.
  • Taşınmaz rehin ücretleri, diğer adıyla avukat ücretleri: 100 TL ile 200 TL arasında fiyatlandırılmaktadır.
  • DASK ve Konut Sigortası ücretleri konutun bulunduğu konumdan konuma değişiklik gösterirler.
  • Bazı banka veya finansal kuruluşlar ferdi kaza sigortasını şart olarak belirlemişlerdir. Bu sigortanın ücretini ilgili kuruluştan öğrenebilirsiniz.
  • Bazı banka ya da finansal kuruluşlar hayat sigortası ve buna benzer ek ücretleri de kredi verirken zorunlu olarak belirleyebilmektedir. Bu ücretler hakkında dosya masrafı ne kadar tutar sorusunu ilgili kurumun personellerine sormalısınız.

 

2 Yorum

  1. adamlar 15.000 tl dosya masrafı ve parayı ( 500.000 tl ) 1 ay sonra çekebilirsin dediler….sesimi duyaaaaan vaaarrrmııııııııı?

  2. adamlar 15.000 tl dosya masrafı ve parayı ( 500.000 tl ) 1 ay sonra çekebilirsin dediler….sesimi duyaaaaan vaaarrrmııııııııı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir