Doktor Şikayet Etmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde yaşayan birçok vatandaşımız illaki çeşitli sebeplerden dolayı hastanelerle ya da tıp merkezleriyle irtibatta olmuştur. Bazen bir hasta yakını olarak bazen ise hasta kişi olarak hastanelerde ya da tıp merkezlerinde bulunmuşsunuzdur. Hastaneler veya Tıp Merkezleriyle iletişime geçtiğiniz vakitlerde, görevli olan doktor, hemşire veya diğer sağlık personelleri ile muhatap olmak zorundasınız. Bu kişilerin işi ilk olarak size ya da yakınınıza faydalı olacak müdahaleyi yapmalarıdır. Tabi ki bu kişilerin bir diğer önemli görevi ise sizin yüzünüzü güldürmek veya yaptığı hizmet sayesinde memnuniyetinizi sağlamaktır. Bazen bu kişilerle diyaloglarınız sorun ve memnuniyetsiz oluşturabilmektedir. Hastanede bulunma sebebiniz bizzat hasta olmanız ise genel olarak muhatap olacağınız kişiler; kayıt memurları, doktorlar, hemşireler, röntgen işleminiz var ise röntgen teknisyenleri, bir kan alma ya da kan verme durumunuz var ise laborantlardır. Hastaneye gitmenin ilk amacı şifa bulmaktır. Bu şifayı sağlayan ve bu şifayı sağlayacak olan kişinin bu konuda donanımlı ve bilgili olması en önemli konudur. Bunun dışında da bu şifa sağlanırken, hasta olan ya da hasta yakını olan kişiye iyi bir hizmet sağlanmalıdır.

Hasta Hakları Nelerdir?

 • Hasta kişinin ilk olarak en doğal hakkı hastane seçme hakkıdır.
 • Herkes istediği bir devlet hastanesinde tedavi olma hakkına sahiptir.
 • Hekim seçme hakkı vardır.
 • Hastanede kendisiyle ilgilenen personelleri seçme hakkı vardır.
 • Özel oda talep etme hakkı,
 • Rahat etme ve saygınlık görme hakkı vardır.

Hasta bir kişinin ruh hali genel olarak mutsuzdur. Bunun sebebi ise bir hastalıktan dolayı rahatsız olma durumudur. Hasta olan kişilerin ruh halleri ve psikolojileri iyi bir hal alması için hastaya tedavi uygulayan ve hastayla muhatap olan kişilerin tavırları çok önemlidir. Bir sağlık ekibi hastanın dış dünyasındaki yaşadığı ruh halini de tedavi edebilecek kapasitede olmalıdır.

Hastane Çalışanlarının Görevleri

Hastanede çalışan bütün kişilerin içerisinde bulundukları göreve ve unvana göre farklı görevleri mevcuttur. Ancak bu kişilerin ilk olarak en önemli görevleri; hastaneye gelmiş olan hasta kişinin ya da bir hasta yakınının memnuniyetini ve şifa durumunu sağlamaktır. Bir hastanın rahatsızlığını gidermek için çaba gösterecek kişiler doktorlar ya da diğer sağlık personelleridir. Bu kişiler şifa vermekten sorumludurlar. Ayrıca hastanın rahat ettirilmesi, hastanede bulunduğu süre içerisinde ilgi görmesiyle birlikte tedavisinin devam etmesi hem hukuki olarak, hem de vicdanı görevlerdendir. Bir sağlık personeli hastaya uygulanan bütün tedavi sonrasında aynı zamanda hastanın moralini de yüksek tutmakla sorumludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir?

Doktor Veya Diğer Hastane Çalışanları Görevlerini Yerine Getirmezse Ne Yapabilirim?

Vatandaşlarımızın tüm kamu alanlarında, tüm kamu çalışanlarına karşı olarak aldıkları hizmetten memnun kalmaması sonucunda şikayet etme hakları vardır. Doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının da bu durumda şikayet edilebilme durumu vardır. Devlet tarafından uygulanmakta olan yanlış veya eksik tedaviler sonrasında maruz kalınan davranışlar veya hastayı memnuniyetsizliğe sürükleyen herhangi bir durum karşısında şikayet etme hakkınız vardır. Doktor şikayet etmek istiyorum diyen kişiler yazımızı okumaya devam ederek nereye şikayet edebileceklerini öğrenebilirler.

Sağlık Bakanlığı Alo 184 İstek ve Şikayet Hattı

Doktor şikayet dilekçesi, doktor şikayet formu, hemşire şikayet hattı ve hasta hakları şikayet hattı için Alo 184 hizmetini kullanmanız yeterli olacaktır. Bu numaradan şikayet edebileceğiniz kuruluşlar ise;

 • Resmi veya Özel Hastaneler
 • Sağlık Ocakları
 • Ambulans Hizmetleri
 • Diyaliz Merkezleri
 • Sağlık Kuruluşları


Etiketler:

YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yıllık Araç Satış Hakkı Kaç Adettir Kanuni Yaptırımları Nelerdir

Ev veya araba alıp satan, bunu senede birkaç defa yapanlar için çeşitli yaptırımlar uygulanıyor, bu yaptırımlar yalnızca şahıslara işliyor. Kişi...

Kapat