Blog

Devletten İnek Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten İnek Kredisi Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak isteyen fakat yatırım maliyetlerini karşılayamayan kişiler için devlet teşvik edici krediler vermekte ve hayvancılık yapmak isteyen kişilere destek olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası aracılığıyla, büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için devlet desteği verilmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası aracılığıyla verilen destekler; hibe ve faizsiz kredi şeklinde olmaktadır. Devlet, büyükbaş hayvan çiftliği kurmak isteyenlere bu şekilde destek olarak hem hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunmakta hem de ülke ekonomisine fayda sağlanmasını hedeflemektedir. Bir tarım ülkesi olan ülkemiz, hayvancılık alanında da her daim gelişmeyi ön planda tutmaktadır. İzlenen doğru politikalar ve destekler sayesinde çiftçi adayları ve halen çiftçilikle uğraşan kişiler devlet desteği ile yeni çiftlik kurma ya da mevcut çiftliklerini büyütme imkanına sahip olmaktadır. Gerek et üretimi, gerek süt üretimi gerekse de damızlık büyükbaş hayvancılığı için gerek hayvan alımında gerekse de çiftlik kurumunda kişilerin ihtiyaç duydukları desteği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vermektedir. Gerekli şartları yerine getiren kişiler, hibe ve faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. Yazımızın devamında bu hibe ve kredileri alma şartlarının neler olduğunu açıklamaya çalışacağız.

İnek Kredisini Nasıl Alırım?

İnek satın alarak büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişilere devlet verdiği krediler ile destek olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan desteklerin yanında, özel bankalar da düşük faizli krediler ile çiftçi adaylarına destek vermektedir.

Ziraat Bankasından inek çiftliği kurmak için kredi almanızın ilk şartı, bankaların kara listesinde olmamanızdır. Daha önceki kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemediği için bankaların kara listesine giren kişiler, Ziraat Bankasının kredi desteğinden yararlanamazlar. İnek kredisi almak isteyen kişiler, Tarım ve Kredi Kooperatifince belirlenen şartları yerine getirmek zorundadırlar.

Büyükbaş hayvancılık işine sıfırdan girecek olan çiftçi adayları için, yatırım maliyetlerini karşılamak zor olmaktadır. Yatırım maliyetleri için devlet desteğinin alınması, hayvancılığı teşvik edici bir destek olarak çiftçi adaylarına sunulmaktadır. Yatırım maliyetleri olan hayvan alımı ve hayvanlara yaşam alanı kurma işlemleri bu yatırımın en büyük gider kalemidir. Bu yatırım giderlerini karşılamak da zorlanan kişiler için devlet tarafından sunulan destekler ile hayvancılığın gelişmesi de sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından 2018 yılında sıfır faizle büyükbaş hayvancılık kredisi verilmektedir. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da hayvancılık yapmak isteyen kişilere destekler verilmektedir.

Ziraat Bankasından inek kredisi almak için ilk şartın, daha önceki borçlarınız nedeniyle bankaların kara listesinde bulunmamanız olduğunu belirtmiştik. Bunun yanında Ziraat Bankasının talep ettiği belgeler şunlardır;

-Nüfus cüzdanı

-Çiftçi belgesi

-Kurulacak işletmeye ait belgeler

-Krediye teminat gösterilecek varlıkların belgeleri

Çiftçi kayıt belgeniz yoksa ilk iş olarak çitçi kayıt belgenizi çıkartmanız gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, il ya da ilçe müdürlüklerine başvurarak çiftçi kayıt sistemine kayıt olabilir ve çiftçi belgenizi çıkartabilirsiniz.

İstenen bu belgeler dışında Ziraat Bankası, farklı bilgi ve belgeleri de zaman zaman talep edebilmektedir. Hayvancılığın gelişmesi ve yeni yatırımların artması adına Ziraat Bankası kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İnek Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde hayvancılık Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak yapılmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılığı ve çiftçileri destekleyici kredi ve hibeleri her sene başında açıklamaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüm illerde il müdürlükleri ve ilçe müdürlükleri ile çiftçilere ve çiftçi adaylarına destek olmaktadır. Hayvan desteği, faizsiz kredi ya da geri ödemesiz kredi şeklinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birçok destek verilmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılı için birçok desteği çiftçi adaylarına sunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Genç Çiftçi projesi ve Köye Dönüş Projesi başlıkları altında çiftçi adaylarına düşük faizli kredi ya da hibe inek vererek destek olmaktadır. Bu destek ve hibelerden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, inek yetiştiriciliğini ülke ekonomisine de katkı sunması açısından 30 bin TL hibe ile desteklemektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğinden faydalanmak isteyen çiftçi adayları, çiftçi belgeleri ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Hayvan alımı ve çiftlik yapımı için kullanılacak olan hibe krediler, Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçi adaylarına ödenmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe desteğini alabilmek için, kişilerin projelerinin onaylanması gerekmektedir. Proje aşamaları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli olarak denetlenmektedir.

Devlet Destekli İnek Kredisi Alacakların Nelere Dikkat Etmesi Gerekmektedir?

Devlet destekli kredi ve hibe almak isteyen kişiler, kredi ve hibe başvurusunda bulunmadan önce ön hazırlıklarını iyi yapmalıdır. Bankalara kredi ya da kredi kartı borçları nedeniyle haklarında daha önce yasal takip başlatılmamış olmaları gereklidir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine giderek projeniz ile ilgili bilgileri aktarın. Bu aşamadan önce, çiftçilerden ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşan kişilerden çiftçilik ile ilgili olarak bilgi alın. Büyükbaş hayvan çiftliklerini gezerek fikir sahibi olun. Ziraat Bankası aracılığıyla verilen kredilerin şartları ile karşılaştırın.

Bunların yanında, özel bankalar da düşük faizle hayvancılık kredileri vermektedir. O kredilerin de şartlarını karşılaştırın ve sizin için en uygun olan krediler için başvurun.

Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak isteyen kişilerin çalacakları ilk kapı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmalıdır. Hibe ve faizsiz kredi imkanları ile en cazip destekleri veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçi adaylarının yardımına koşmaktadır. Bunun yanında Ziraat Bankasının vermiş olduğu krediler ile de çiftçi adayları desteklenmektedir.

İnek Kredisi Almak İçin Proje Hazırlama Nasıl Yapılmalıdır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından inek kredisi desteği ile büyükbaş hayvancılık çiftliği kurmak isteyen kişiler, çiftlik ile ilgili projelerini hazırlamak ve bakanlık yetkililerine sunmak zorundadır. Projenizi hazırlarken çiftliğinizde bulunacak olan büyükbaş hayvan sayısı, hayvanların yaşam alanları, temizlik ve beslenme işlemlerinin ne şekilde yapılacağı, beslenecek olan hayvan cinsleri belirlemelidir. Süt üretimi ön planda olacaksa, süt verimi iyi olan cinslerin seçimi proje aşamasında belirlenmelidir. Süt üretimi yanında damızlık ya da et yetiştiriciliği için kurulmak istenen çiftliklerde de hayvan seçimi ona göre yapılmalıdır.

Yatırım maliyetlerinden sonra en büyük masraf kaleminin hayvan yemleri ve yemleme sistemleri olduğunu unutmayın. Projenizde tüm bu maliyet kalemlerini açıkça belirtmelisiniz. Unutmayın ki projeniz kabul edildikten sonra, yapım ve işletme aşamalarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerince denetleme yapılmaktadır.

Tüm bu kalemleri inceleyerek ve projenizde sunarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe kredileri ve faizsiz kredileri alma imkanına sahip olabilirsiniz. Projenizin her detayıyla açıklanması, çiftçilik belgenizin olması, bankaların kara listesinde olmamanız en temel şartlardandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir