Blog

Devletten Gençlere Hibe Destekleri

Devletten Gençlere Hibe Destekleri

Ülkemiz özellikle gelişim gösteren diğer ülkelere bakıldığında genç nüfus oranı bakımından açık ara önde bulunmaktadır. Bu kadar fazla genç nüfusa sahip olmanın elbette ki birtakım olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Mesela genç nüfusun bu kadar fazla olmasının sonucunda işsizlik oranı yükselmektedir. Güncel veriler bu oranın %20’nin üzerine kadar çıktığını göstermektedir. Hibe destekleri de bu oranın düşürülmesi ve gençlerimize iş boşluğu oluşturma amacı doğrultusunda verilmektedir. Bu kapsamda iş kurana devlet desteği 2017 senesinde de verilmeye devam edilmektedir.  Eğitim hayatını bitiren ve artık iş dünyasına atılmayı isteyen gençlerimiz için İŞKUR birtakım iş fırsatları verirken, kendi işinin patronu olmak isteyen gençlerimize ise KOSGEB yardım eli uzatmaktadır. KOSGEB girişimcilik destek programı kapsamında gençlerimize 50 bin lira hibe ve 100 bin lira sıfır faizsiz krediler gibi imkânlar sunarak desteklerini sürdürmektedir. İş kurana devlet desteği şartları 2017 yılı içinde belirlenmiş bulunmaktadır. Zira bu destekler iş kurana devlet desteği şartlarının tamamlanmasının ardından verilmektedir. Girişimcilerimize KOSGEB dışında destek veren birtakım devlet bankaları da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekir ise Ziraat Bankası yeni iş kuranlara kredi destekleri vermektedir. Bu desteklerden faydalanan girişimcilerimizin aşağı yukarı hepsi kendi işini kurdular ve bu doğrultuda emin adımlarla ilerlediler.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB tarafından genç girişimcilerimize sağlanan bu destek imkânlarından faydalanma hedefiniz bulunuyorsa ilk olarak atmanız gereken adım Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak olacaktır. Bu eğitim sayesinde başarılı bir girişimci olmanın kilit noktalarını öğreniyorsunuz. Bu eğitimleri KOSGEB, Üniversiteler, Kalkınma Ajansları ve Ticaret Odaları ile birtakım sivil toplum kuruluşları da vermektedir. Eğitim süresi genel olarak 3 ile 5 gün arasında gerçekleşmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sonrası Süreç

Eğitim sürecini başarı ile bitiren girişimciler iş yeri açabilmek adına kredi başvurusunda bulunabilme şansını kazanmaktadır. Fakat bu aşama süresinde belirli şartlar karşımıza çıkmaktadır. Eğitim sonrası başarı gösteren girişimcilerin bir iş planı hazırlama ve sunma zorunluluğu bulunmaktadır. Kişilerin kredi alıp alamamaları sunmuş oldukları iş planının değerlendirilmesi sonrası belli olacaktır. İş planının önemi bu nedenle sorgulanamayacak bir önem taşımaktadır. İş planı aşamasını başarıyla geçen girişimcilerimiz için artık son aşamaya gelinmiş bulunulmaktadır. Kişi bu kısım sonunda KOSGEB veri tabanına kayıt yapmalı ve site adına kullanıcı adı ve şifre alarak sisteme girişini yapmalıdır. Sistem içerisinde karşılaşacağı kobi beyannamesi ve bilgi dokümanını fotokopi çektirmelidir.

Girişimcilik Destek Programından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan veya İş Geliştirme Merkezi kapsamında iş yeri bulunan kişiler faydalanabilmektedirler. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin iş sektöründe geçmiş 1 yıl içerisinde herhangi bir işletme kurmuş olmaması ya da kurulan işletmede %50’den fazla hissesinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişi işletme ortaklarından biri olmalı ve en düşük %30 ortaklık hissesine sahip olması gerekmektedir.
 • Alacağı destek sürecinde diğer herhangi bir iş sektöründe sigortalı şekilde çalışmaması gerekmektedir.
 • Genç girişimcilerimiz bu destek imkânından sadece bir kez faydalanabilmektedir.
 • İki ya da daha fazla kişinin ortak olduğu işletmelerde sadece bir kez yararlanabilmektedir. Her ortak ayrı olarak destekten faydalanamamaktadır.
 • Başvurusu 3 kez reddedilen veya kabul edilen fakat iletilmesi gereken zamanda taahhütnameyi iletmeyen girişimcilerimiz 5 yıllık bir süre boyunca bu desteğe başvuru yapamayacaklardır.

Müracaat Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç girişimcilere hibe şartlarına gelecek olursak bu destek imkânlarına, henüz iş yerini kurmamış olan, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirmiş olan ya da iş geliştirme merkezinde çalışacak girişimcilerimiz başvuru yapabilmektedirler. Diyelim ki 31 Aralık 2017 tarihine kadar, son iki yıl içinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamladınız ve iş sahibi oldunuz bu demek oluyor ki sizde bu desteklerden faydalanma fırsatına sahip durumdasınız.

Müracaat İşleminde Verilecek Belgeler

 • Başvuru formu
 • İmza bildirgesi
 • Hibe desteği kapsamında satın alınan makine donanım
 • Başvuru yapacak olan girişimcinin engelli, gazi veya birinci düzeyde şehit yakını olması durumunda bu durumu açıklayan belge

4 Yorum

 1. Yer alacağız 10 dönüm kadar içine sera yaptırıcam yaşın 21 öğrenciyim hala hibe kredisinden yararlanabilir miyim yaralananiliyorsam ne kadar dır açıklama yapma şansınız varmı ?

 2. Yer alacağız 10 dönüm kadar içine sera yaptırıcam yaşın 21 öğrenciyim hala hibe kredisinden yararlanabilir miyim yaralananiliyorsam ne kadar dır açıklama yapma şansınız varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir