Blog

Devletin Sağladığı Hayvancılık Teşvik Kredileri (12 MİLYON’A KADAR DESTEK)

Devletin Sağladığı Hayvancılık Teşvik Kredileri (12 MİLYON’A KADAR DESTEK)

Canlı hayvancılık için devlet tarafından birçok yardımlar ve destekler bulunmaktadır. Bu desteklerin başında bilindiği üzere faizsiz hayvancılık kredileri gelmektedir. Ayrıca devlet destekli hayvancılık kredileri konusunda ön plana çıkan banka ise, Ziraat Bankası’dır. Büyükbaş yada küçükbaş veya kanatlı hayvan sektörü üzerine yatırım yapmak ve maddi imkanlardan yararlanmak isteyen çiftçimizin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan çiftçilerimize devletimiz günümüzde 100.000 lira kadar faizsiz krediler ve devlet destekli yardımlar sağlamaktadır. Ziraat Bankası üzerinden alınan krediler ile, sizlerde hayvancılık yapabilir ve bazı durumlara göre hayvan alarak yatırım sağlayabilirsiniz. Devlet desteği ile hayvancılığa nasıl başlarım gibi bir sorunuz varsa, yazımızı detaylı olarak okumanızı öneririz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredilerinde yapmış olduğu kampanyalar ile dikkatleri üzerinde toplayan Ziraat Bankası, hayvancılık için yıllık %8 faiz oranıyla devlet destekli kredi sunmaktadır. Buna ek olarak 2 yıl ertelemeli hayvancılık kredisinin de olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Fakat bunun için bankanın aramış olduğu şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Banka her önüne gelen kişiye bu krediyi vermez. 750.000 liraya kadar yeni hayvancılığa başlayacak olanlara yüzde sıfır faiz ile, var olan büyükbaş hayvanlarını çoğaltacak olanlara ise %50 faiz desteğinin devamında yılık yüzde 4 oranında faiz uygulanır. 750.001. TL tutarından tam 5.000.000 TL tutarına kadar yatırım yapacaklara ise %75 destek ile beraber senelik %2 faiz uygulanırken işletme dönemleri içerisinde çiftçilerimize ise %50 faiz desteği sonrasında yıllık %4 ekstra faiz uygulaması olmaktadır. 5.000.001 liradan 12.500.000 TL kadar yeni işletme kuracak olan kişilere senelik %4 faiz, var olan hayvan işletmesini yeniden düzenleyecek ve geliştirecek olanlara ise %6 senelik faiz uygulanır. Bu oranlar 2018 yılının güncel oranlarıdır ve şuan sabit olarak ilerlemektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Damızlık düve yetiştiriciliği için tam 7.500.000 TL tutarına kadar yatırım yapacak olanlara faiz olmadan, işletme kuracaklarsa ise %2 faiz uygulaması yapılır. Büyükbaş hayvan besiciliği için 5.000.000 TL tutarına kadar %4 yıllık faizli kredi olanağı sunulmaktadır. Küçükbaş hayvancılığa 5.000.000 TL kadar yeni başlayacak olanlara tamamen faizsiz olarak, işletmesini büyütecek olan çiftçimize ise %75 faiz desteği ile beraber senelik %2 faiz uygulaması yapılır. Arıcılık için 1.500.000 TL tutarına kadar senelik %4 faiz uygulaması bulunmaktadır. Damızlık kanatlı sektörüne 7.500.000 TL tutarına kadar %100 faiz desteği sonrasında hiç faizsiz kredi sunulmaktadır Su ürünleri için ise 100.000 TL tutarına kadar yine faiz uygulanmamaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Belirtilen şartlar ile beraber, hayvan kredisi nasıl alacağınızı size belirli adımlar halinde aktarmak istiyoruz. Bu adımları sağlamanız durumunda şayet Ziraat bankası hayvancılık kredisi şartlarına uygun sanız talep ettiğiniz nakit tutarı anında alabilecek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. İlk olarak şahsen olarak size en yakın Ziraat bankası şubelerine gidiniz. Size en yakındaki Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kredi başvuruları alınmaktadır. Bahsettiğimiz konu başlıkları içinde ihtiyaç duyduğunuz  alana ait hayvan kredisi almak istediğinizi tarımsal müşteri temsilcisine iletiniz ve başvuru yapmak istediğinizi belirtiniz. Başvuru yaptığınız memur sizlere kısa olarak kredi maliyet oranları ve geri ödeme imkanlarınız için bilgi verecektir. Sizler geri ödeme planınızı kendiniz belirleyebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Bu bilgileri aldıktan sonra ilgili memur sizden ilk olarak şartlara uygun olup olmadığınız hakkında kısa bir araştırma yapacaktır. Şayet şartlara uygun iseniz sözleşme formu imzalanır ve açılan mevduat hesabınız üzerinden kredinin aktarılması yapılır. Kredinin ödemesi olarak aylık olarak talep edilir.

Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nelerdir (BAŞVURU YÖNTEMİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir