Blog

Devletin Sağladığı Çeyiz Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır Tüm Detaylar

Devletin Sağladığı Çeyiz Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır Tüm Detaylar

Yeni evlenecek olan çiftin altın masrafından mobilya masrafına, mobilya masrafından beyaz eşyasına kadar yüklüce nakit paraya ihtiyaç duyduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yeni evlenecek olan çiftler yaşları dolayısıyla henüz yavaş yavaş ekonomik özgürlüğünü eline almış, çok da yüksek bir geliri bulunmayan kitleden oluştuğu için devlet de bu kitleye maddi destek veriyor, bunu bankalar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Çeyiz Uygulaması kapsamına giren, evlenmek ve bir yuva kurmak isteyenlerin faydalanabileceği evlilik kredisi, sosyal yaşama katkı sağlamak adına verilmektedir. Devlet hem evlenmeyi düşünen vatandaşlara destek vermek hem de onları teşvik etmek adına bir çeyiz hesabı açılmasına öncülük ediyor.

Aile Bakanlığı ve Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çevresinde yürürlüğe konulan ve çalışmaları yapılan bu maddi destekten faydalanmak isteyenler belli başlı şartları yerine getirmelidir. Bu şartlar;

Evlilik Yaşı: Evlenmek isteyenlerin her ikisinin de yaşları 18- 24 aralığında olmalıdır. Devlet bu şartı koşarak mutlaka bu yaşlar aralığında evlendirme sağlamak için değil, bu yaş aralığında olanların maddi bağımsızlıklarını elde edememiş olmalarından dolayı onlara teşvik kredisi vermektedir. Kısaca devlet gerçekten ihtiyacı olana bu parayı vermek, bunun için de sınırlar koymaktadır.

Ağır Suçlardan Cezalı Olmamalı: Devlet teşvik kredisi vereceği kişinin sicilinin temiz olmasını, terör örgütü üyeliği, adam öldürme suçu gibi ağır suçlardan yargılanmamış olmasını istiyor. Bunu istemesinin nedeni ise aklı başında ve faydalı bireylere öncülük etme kaygısından kaynaklanmaktadır.

Maddi Durum Yetersizliği: Devlet evlilik için teşvik parası verirken evlenecek kişilerin maddi durumunun bunu karşılayacak güçte olmamasını istemektedir. Bunun nedeni ise paraya ihtiyaç duyan gençlerin önünü açmak, onlara verilecek parayı ihtiyaç duymayana vermemeyi sağlamaktan geçer. Zaten Çeyiz Uygulamasına başvuru yapan kişiler sıkı bir denetlemeden geçer, maddi durum kontrolünün yeterli olup olmaması bu sırada anlaşılır.

Çeyiz Katkısı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çeyiz katkısı miktarı ilk 1 sene için geri ödemesiz şekilde 10.000 TL’dir. İlk bir sene devlet verdiği parayı aylık taksitler şeklinde geri ödemenizi istemez, evliliğinize alışmanızı, işiniz yoksa bulmanızı, varsa devam ettirmenizi ister; bir senenin sonunda ise faizsiz aylık ödeme zamanınız başlamış olur. Borcunuzu toplam 4 sene içinde devlete geri ödemek zorundasınızdır. Evlendikleri sene çocukları olan bireylere devlet biraz daha müsaade vermektedir ve bu borcu iki sene erteler, kalan iki senede ise 24 ay, her ay eşit taksit olacak şekilde para tahsili ister. Devletin çocuk olduğu sene müsamaha göstermesinin sebebi zaten doğacak olan çocuğun yüklüce masrafı olacağından kaynaklanmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı evlilik teşvik kredisinden biraz daha farklıdır, bunun için belli şartlar yerine getirilmelidir. Öncelikle bankada TL cinsinden bir çeyiz hesabınız olmalıdır ki devlet ilk etapta sizin hesabınıza 5 bin TL yatırabilsin. Bu 5 bin TL şeklinde hesaba yatırılacak olan katkı yalnızca ilk evliliğini yapmış olanlara verilmektedir, tek sefere mahsustur. Hesabı açacak olan kişinin 27 yaşını mutlaka doldurması gerekmektedir. Çeyiz hesabı ile alakalı pek fazla detay verilmemekte olup, yalnızca ikili görüşmeler sonucunda bilgileri evlenecek olan çiftler almaktadır.

Çeyiz Hesabı Açılabilen Bankalar Hangileridir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hemen her banka çeyiz hesabı uygulamasını bünyesinde barındırmaktadır. Ancak bu uygulama devlet destekli olduğundan Ziraat Bankası hesabınızdan bu işlemleri gerçekleştirmek daha doğru olacaktır. Bunun yanında üniversite okuyan ve yine de çeyiz hesabından faydalanmak isteyenler varsa devlet 27 yaş sınırını 26’ya çekmiş durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir