Blog

Devletin Sağladığı Burslara Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Devletin Sağladığı Burslara Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Üniversite öğrencileri yaşları ve okul durumları nedeniyle maddi bağımsızlığını kazanmış olmayan kitlelerden oluşur, bu yüzden aylık harcamalarında aile desteği haricinde maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu öğrenciler için burs veren birçok özel ve devlet kuruluşu vardır, bazıları geri ödemeli burs verirken bazılarının tek istediği öğrencilerin başarılı olmalarıdır.

Geri Ödemeli Devlet Bursu: KYK

Devlet tarafından üniversiteye geçmiş olan her bireyin başvuracağı, yurt ve burs imkanları mevcuttur. Devlet, güncel fiyat olarak her ay öğrencilere 425 TL tutarında bir burs verir, bunu banka hesaplarına yatırır. Bu bursu geri ödemesiz hale de getirebilirsiniz, fakat bunun için girmiş olduğunuz üniversite sınavı olan YGS ve LYS’ de ciddi başarı dereceleri elde etmiş olmalısınız.

KYK’ ya Nasıl Başvuru Yapılır?

İnternet sitesinden başvuru yapılabilen Kredi Yurtlar Kurumu bursu başarı dereceniz yoksa geri ödemeli şekilde karşınıza çıkacaktır. Mezun olacağınız zaman devlete yaklaşık olarak 21.000 TL borçlu bir şekilde üniversitenizden ayrılırsınız, ve devlet bu borcun tahsili için maalesef uzun süreler sizi beklemeyecek, her ay banka hesabınızdan belli bir miktarını geri ödemenizi isteyecektir. Yurtta kalacak kişiler için herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir, yurt devlete aittir ve kuralar sonucu yurtlarda kalınabilir, ancak kalınan yurdun fiziksel şartlarına göre aylık belli ödemeler istenebilir. Yurtlarda kalacak kişiler yatak başına ortalama 150 TL gibi bir miktarı gözden çıkartmalıdır.

Devlet Yurtları Hakkında Bilgi?

Belli bir giriş çıkış saatinin mevut olduğu devlet yurtları özel yurtlara göre biraz daha bakımsızdır denilebilir. Kalabalıkların kalmış olduğu yurtlarda hırsızlık gibi olaylar sıkça göründüğünden kalmayı düşünen öğrenciler güvenlik açısından değerli eşyalarını yurda sokmamalıdır. Biraz daha sıkı denilebilecek devlet yurtlarında kalmak istemeyen öğrenciler üniversitenin ikinci senesinde arkadaş gruplarını kurduktan sonra eve çıkabilir, kirayı bölüşebilirler. Kazandığınız üniversite bir vakıf üniversitesi ise onun yurdunda da bursunuza bağlı olarak kalabilir, başarı bursunuz tam bursa yetiyorsa yurt için para vermezsiniz, %50 burslu iseniz yurt senelik ücretinin yarısını vermek zorunda kalırsınız.

Devlet Bursu Ayın Hangi Gününde Bankaya Yatmaktadır?

Devletten Kredi Yurtlar Kurumu bursu almaya hak kazanan kişiler, her sene yeniden başvuru yapmak zorunda değillerdir, üniversitenin ilk senesinde yapılan başvurudan onay aldıysanız artık siz iptal ettirmediğiniz sürece her ay devlet tarafından ayın 7’sinde bursunuz yatacaktır. Bursun devamlılığı konusunda tek şart alttan 3’ten fazla ders bırakmamaktır, yani bursu alan öğrencinin sene sonunda alttan kalan 4 dersi varsa bursu verilmeye devam etmez, kesilir, ve başarılı durumlarını sürdürenlere verilir.

Başbakanlık Bursu Hakkında Bilgi?

Ailesi tarafından maddi bir destek verilmeyecek kadar kötü durumda olan başarılı öğrencilere, geri ödemesiz şekilde verilen bursa denir. Başbakanlık bursu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı vakıflar tarafından da verilebilir. Bu burs için de çeşitli kesilme şartları mevcuttur;

  • Başbakanlık bursunu alan kişiler ekstradan KYK bursu alamaz, kısacası iki gelir kaynağı olamaz.
  • Başbakanlık bursu alan kişiler holding, dernek ve benzeri yerlerin başarılı öğrencilere sunmuş olduğu maddi ayrıcalıklardan faydalanamaz, resmileştirildiği takdirde ceza dahi alınabilir.

Devlet Bursunu Kimler Alamaz?

Öğretim gördükleri okul tarafından düzenli olarak öğrenim kredisi alan kişiler devlet bursundan muaf tutulur, ayrıca sınıfta kaldıkları zaman da bursları kesintiye uğrar. Bursu kesintiye uğrayanlar gelecek sene için yeniden başvuru yapabilir ancak bir defa kazanıp ardından kaybettiğiniz bursun size yeniden çıkma ihtimali düşüktür, YGS- LYS sonucuna göre başarı elde etmiş ve burs programına başvurmuş kişilere sizin kaybetmiş olduğunuz bursunuz verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir