Blog

Devlet Tarafından Genç Çiftçilerimize 30 Bin Lira Hibe Desteği

Devlet Tarafından Genç Çiftçilerimize 30 Bin Lira Hibe Desteği

KOSGEB, genç girişimcilere destek vermek için çoğu alanda ve sektörde destek fonları vermektedir. Bu destek imkânlarından faydalanabilmek istiyorsanız, bir proje hazırlayıp KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir. Projenizin onay görmesi durumunda giderleriniz göz önünde bulundurularak belirli meblağlarda hibe verilmektedir. Bu hibe desteklerinden yararlanabilmek için çeşitli alanlarda projeler hazırlayabilirsiniz. Bu projelerden bir tanesi de Milli Tarım Projesi ismi ile yürütülen, gençleri tarım ve hayvancılığa teşvik eden ve genç çiftçi proje örneği denince ilk akla gelen Genç Çiftçi Projesi olmaktadır. Bu proje kapsamında köyünüze kesin dönüş gerçekleştirerek tarım ve hayvancılık doğrultusunda proje gerçekleştirecek olursanız 30 bin lira hibe desteği imkânından faydalanabilirsiniz demektir.

Hibe Desteği Koşulları Nelerdir?

Genç çiftçi hibe şartları 2017 senesinde de projelerin sürekli ve verimli olması için dikkatle hazırlanmıştır.  Genç çiftçilere hibe desteği şartlarına gelecek olursak ilk şart olarak köye kesin dönüş yapmış olmanız istenmektedir. Gençlerin bu proje imkânlarından faydalanabilmeleri için potansiyel açıdan kendilerini kanıtlamaları gerekmektedir. Elbette ki hazırlanacak projenin uzun süreler boyunca faydalı olması bakımından devamlılık göstermesi gerekmektedir. Bundan dolayı destek imkânından faydalanmayı planlayan genç çiftçilerimiz köye kesin dönüş yapmaları ve ikametgâhlarını da köye aldırmaları şart koşulmaktadır. 2016 senesinde 24 – 27 Aralığında açıklanan yaş sınırı bu sene gerçekleştirilen düzenleme itibariyle 24 – 30 Aralığında açıklanmıştır. Bu düzenlemenin amacı köye dönen kişi sayısının arttırılmasıdır. Aynı zamanda projeden faydalanmak isteyen kişilerin çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunması veya mevcut kayıtlarının güncel durumda olması gerekmektedir.

Hibe Destekleri

2017 senesinde genç çiftçilerimize 30.000 TL hibe yardımı yapılacağı belirtilmiştir. Geçen sene genç çiftçilerimize projeleri kapsamında 450 milyon liralık hibe desteği verildi. Bu desteğin aşağı yukarı 15 bin kadar genci kapsadığı tahmin edilmektedir. Verilen bu 450 milyon liralık desteği miktarına göre sektörlere ayıracak olursak;

  • 337 milyon lirası büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerine
  • 68 milyon liralık bölümü arıcılık sektörüne
  • 48 milyon lira ise bitki üretim projelerine

Verilmiştir. 2017 senesinde ise bu projeye 483 milyon liralık bir bütçe ayrıldığı açıklanmaktadır. Bu bütçeden 16.100 kadar gencin faydalanması beklenmektedir. 330 milyon liralık bölüm büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa verilecek. Aynı zamanda bu sene geçen seneye nazaran farklı şekilde tesis inşası da proje dâhilinde olacaktır. Arıcılık, ipekböceği, kanatlı, aromatik ve tıbbi bitki gibi tarım kollarına da destek verilecek. Genç çiftçilerimize hibe edilecek hayvanların ise TİGEM tarafından verilmesi tahmin edilmektedir.

Müracaat Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 2017 genç çiftçi başvuruları ne zaman merak eden varsa hemen cevaplayalım Genç çiftçi 2017 başvuru tarihleri 7 Nisan – 5 Mayıs arası olarak açıklandı.
  • Kesin müracaatlar, ikametgâhınıza bağlı il ve ilçe müdürlükleri ziyaret edilerek bizzat yapılmalıdır.
  • Müracaat etmeyi arzulayan gençlerin belirlenen vakitler arasında müracaatlarını yapmış olmaları gerekmektedir.
  • Müracaat tarihlerini kaçıran adayların bir sene daha bekleyerek bir sonraki yıl müracaat etmeleri gerekmektedir.
  • Müracaat eden kişilerin projeleri, valilik tarafından kurulan komisyonlarla değerlendirilecek. Bu incelemenin ardından onay alan kişilerin hibe sözleşmeleri GTHB il ve ilçe müdürlükleri tarafından imzalanarak projenin uygulanma işlemlerine başlanabilecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir