Blog

  • Anasayfa
  • KOSGEB

Devlet Tarafından Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi Desteği

Devlet Tarafından Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi Desteği

İş kurmayı kafasına koyan fakat maddi bakımdan sıkıntıları bulunan ev hanımları için 2017 senesinde hazırlanan devlet destekli hibe krediler aracılığıyla iş kurmaları için ihtiyacı olan destekler verilmektedir. Ev hanımlarına verilecek olan krediler mikro kredi ve KOSGEB destekli krediler şeklinde verilerek bu planlarının gerçekleştirilmesine olanak sağlanıyor. Bunlar dışında birtakım vakıflarda ev hanımlarının iş hayatına girmeleri için geri ödemesiz hibe krediler vermektedir. Ev hanımlarına mikrokredi ve devlet destekli iş yeri açma kredisi kullanma imkânı sağlayan kurumlar bu kredileri ev hanımlarına geri ödemesiz şekilde sunmaktadır. Ev hanımlarına faizsiz kredi veren bankalar ve ev hanımlarına iş kurma kredisi veren bankalar kadınların hâlihazırdaki iş yerlerini geliştirmeleri ve büyütmeleri amacıyla hibe kredileri vermektedir.

Destek İmkânı Sağlayan Kurumlar

Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen ve bu doğrultuda iş yeri kurmayı hedefleyen fakat yeterli miktarda sermayesi bulunmayan ev hanımlarına çoğu kurum devlet desteği altında birtakım krediler vermektedir. Yurdumuzda kendi iş yerini kurmak isteyen girişimci ruhlu birçok ev hanımı bulunmaktadır. Fakat bu kişilerin maddi bakımdan kuvvetli olmamaları nedeniyle iş kurma planlarını gerçekleştiremedikleri görülmektedir. Ülkemiz aslında kadın girişimcilerimize erkek girişimcilerimizden daha fazla destek imkânı vermekte ve teşvik etmektedir. Fakat kimi erkekler eşleri üzerinden hibe kredisi alarak iş yeri kurmak gibi bir yöntem gerçekleştirmektedirler. Ev hanımlarına verilen krediler akla geldiğinde bu kapsamda adını en çok duyuran kurum tartışmasız KOSGEB olacaktır.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB ev hanımlarına kredi desteği veren kurumlar arasında başta gelmektedir. Kendi işinin patronu olma yolunda iş kurmayı hedefleyen ev hanımları KOSGEB’e müracaat ederek devlet destekli kredi imkânlarından faydalanabilmektedirler.

Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi Desteği

Kredi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

  • Eşi, kardeşi ya da birinci dereceden bir yakını şehit olmuş olan girişimciler
  • Engelli belgesi bulunan ev hanımları
  • Gaziler

KOSGEB kredi koşulları göz önünde bulundurulduğunda ev hanımlarına büyük destekler verildiği anlaşılmaktadır. Ev hanımlarının erkeklere göre KOSGEB destekleri incelendiğinde minimum %20

KOSGEB Destek Koşulları Nelerdir?

  • 18 yaşından büyük olmak
  • KOSGEB müracaat işlemlerini gerçekleştirmek
  • KOSGEB’in gerekli gördüğü bütün eğitimleri başarı ile tamamlamak
  • Kurslara aksatmadan eksiksiz devam etmek

 

Eğitimin Ardından Neler Yapılmalıdır?

Ev hanımlarına faizsiz kredi 2017 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Bu ve bunun gibi desteklerden faydalanmayı isteyen ev hanımlarının iş yeri açma kredisi kullanmak için geçtikleri eğitimin ardından hazırladıkları projeleri KOSGEB görevlilerine teslim etmeleri gerekmektedir. Teslim edilen bu projeler KOSGEB görevlileri tarafından incelemeye maruz tutulacaktır. Bu sırada ev hanımlarının kuracakları iş yerleri için gerçekleştirdikleri bütün harcamaları belgelendirmeleri gerekmektedir. Zira gelecek vakitlerde gerçekleştirdikleri bütün bu harcamaları geri almaktadırlar. Ev hanımları devletten kadınlara geri ödemesiz kredi imkânlarından ya da iş yeri açma kredi imkânından faydalanmadan evvel ilk olarak iş yerlerini kurmaları gerekmektedir. İş yerinizi tam olarak kurmanızın ve açmanızın ardından KOSGEB görevlileri inceleme amacıyla iş yerinizi ziyaret ederek herhangi bir aksaklık ya da eksik var mı yok mu kontrol etmektedirler. Şayet iş yerinizde herhangi bir eksik bulunuyor ise bu eksikliğin giderilmesi için bir miktar süre tanınmaktadır. Hiçbir eksiklik yok ise 3 ay içinde krediler ev hanımlarının hesaplarına yatırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir