Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri, Şartları

Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri, Şartları

Tarım sektörüne girecek olan gençlere yönelik verilmesi planlanan geri ödemesiz hibe desteği için başvurular başladı. Önceliğin gençlere verilmesinden dolayı girişimcilik hayali kuran ve projeleri konusunda yetkilileri ikna etmeyi başaran gençler kendi işini kurma konusunda devletten maddi destek alacak. Devlet destekli olan bu tarım kredisinde her ne kadar gençlere öncelik tanınsa da bu tamamen “Genç Çiftçi Projesi” kapsamından kaynaklanıyor, deneyimli ve ikna edici, kısa vadede kar ettiren bir projeye de yetkililer yaş sınırlaması olmaksızın sıcak bakıyor.

Devlet Tarafından Ne Kadarlık Bir Maddi Destek Sağlanıyor?

Verilecek hibenin ne kadar olacağı biraz da kurmak istediğiniz işe, yetiştirmek istediğiniz tarım ürününün cinsine ve bu projenizin ikna ediciliğine bağlı olsa da minimum rakam şimdilik 30.000 TL civarında seyrediyor. Yani olur da devlet destekli tarım kredisini almaya hak kazanırsanız alacağınız minimum para 30.000 TL, maksimum ise 50.000 TL şeklinde seyrediyor. Devlet “Gençlere Köye Dönün” çağrısı yaptıktan sonra özellikle tahsil eğitimini bu alan üzerine yoğunlaştırarak tamamlamış gençlere öncelik sağlıyor. Vermiş olduğu 30.000 TL’lik hibeyi geri ödemesiz verse de uzun vadede kar ettirmeyecek yatırımlara yanaşmıyor.

Devletin Destek Verdiği Tarım Ürünleri Nelerdir?

Öncelikle yaklaşık 10 senedir üzerinde çalışılan ve devletin hemen her mercisinin ilgi odağında olan GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)’dan ilham alan tarım ürünlerine KOSGEB de sıcak bakıyor, hibe için kurada kazanma şansınız diğerlerine göre artıyor. Örneğin pamuk daha önceleri Ege Bölgemize has bir bitki iken GAP projesi kapsamında verimli sulama alanlarının oluşması, kuraklığın önlenmesi sonucunda Güney Doğu Anadolu da yetiştirilebilir bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bitki oldukça hassas, bu yüzden devlet hibe verirken hem mahsul yanmasın, hem sene kaybı olmasın, hem de hibe edilen para boşa gitmesin diye oldukça seçici davranıyor. Bunun yanında ithalatımızın son derece fazla olduğu domatesi üretebilecek çiftçiye de devlet kapılarını sonuna kadar açıyor.

Devlet Neden Hibe Veriyor, Kendi Üretmiyor?

  1. Kırsal Kesime Olan İlgi Artsın Diye: Şehirleşmenin getirdiği birçok avantaj var, ancak şehirde bulunanlar genel olarak sanayi ve hizmet sektöründe yoğunlaşmışken, kırsal kesimdekiler daha çok hayvancılık ve tarımı geçim kaynakları haline getirmiş durumda. Devlet de ham madde ihtiyacını karşılamak amacıyla kırsal kesime verdiği önemi teşviklerle dile getiriyor.
  2. Ham Madde İthalatı: Türkiye gelişmekte olan ülkeler listesinde olduğu için öncelikle ham maddesini dışarıdan almamalı, kırsal kesimi sayesinde kendi kendine yetebilmelidir. Sanayi faaliyetlerini ise Avrupa’ya açılan kapısı olan Marmara Bölgesinde sürdürmektedir. Yani devlet sanayi ürünlerinin ihracatını yaparken bir de domatese, pamuğa bütçe ayırmak istemiyor.
  3. İşsizlik: Devlet vatandaşlarını ekonomiye dahil etmek ve işsizliğin önüne geçmek amacıyla tarım alanında çeşitli teşvikler veriyor, çiftçiyi kırsal kesimde rahat ettirmeye çalışıyor.

Tarım Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Bulunduğunuz ildeki Tarım ve Gıda Bakanlığı merkezine ya da Tarım Kooperatifine uğrayarak projenizden bahsedebilir, tarım destekli kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında teşvik kredilerinin verilmesinde öncülük eden KOSGEB kuruluşlarına da gidip, projenizden ve ülke ekonomisine faydalarından bahsedebilirsiniz.

Tarım Kredisi Alma Şartları Nedir?

Hibenin yanı sıra devlet size 100.000 TL’den başlayan kredileri 0 faizle vermektedir, ancak bunun için bir teminat göstermeniz gerekir. Sıfır faizli kredi almanın şartı bir teminatınızın olmasıdır. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun iseniz ve hibe başvurusunda bulunacaksanız diğerlerine göre daha şanslısınız demektir; çünkü devlet gençlerdeki işsizlik oranını azaltmak ve kırsal alanlara olan ilgiyi arttırmak amacıyla onlara öncelik tanımaktadır.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

One thought on “Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri, Şartları

  1. 3000m2 karelik alana ceviz ekmek istiyorum ne yapmam lazım neler gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir