Devlet Destekli Su Ürünleri Sigortası | Finansal Danışmanlık

Devlet Destekli Su Ürünleri Sigortası

Devlet Destekli Su Ürünleri Sigortası

Günümüzde devlet destekli birçok kredinin ön plana çıktığını görüyoruz. Devlet destekli olan kredileri almakta olan vatandaşlarımız, hayvancılık, çiftçilik gibi işlerinde avantajlı finansman desteklerine sahip olabilmektedir. Buna ek olarak gerekli makinelerin alınmasında ve işletmesini genişletmesinde büyük bir rol oynayan devlet destekli yardımlar, 2018 yılında da devam etmektedir. Devlet destekli su ürünleri sigortası da buna bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Su ürünleri iş alanında çalışmakta olan yatırımcıların bu sigortayı mutlaka yaptırması gerekiyor. Yaptıkları yatırımların boşa gitmemesi ve böylece olabilecek zararları en aza indirgemesine olanak veriliyor. Şimdi su ürünleri sigortasının detaylarına değinelim. Öncelikle bu sigortanın %50’si devlet tarafından karşılanıyor. Kalan yarısının %25’i peşin olarak alınıyor diğer yarısı da taksit seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

Sigorta Kapsamı Detayları

Sigortanın Konusu sizlere detaylı olarak aktarılmaktadır.Teminat altına alınan riskler sizler ile yapılan poliçe üzerinde detaylı olarak aktarılır.Bu genel şartların uygulanmasında, Devlet Destekli Su Ürünleri Hayat Sigortası Tarife ve Talimatları dikkate alınmaktadır.

Teminatın Başlangıcı ve Teminat Kapsamındaki Haller ve Kayıplar

Su Ürünleri

Sigorta bedeli, sigorta ettiren ile sigorta yaptıran kişi arasında imzalanan poliçenin devamında tahsil edilmektedir. Su ürünleri sigortası kapsamına giren ve kapsama dışı çıkan tüm durumlar aşağıda detaylı olarak aktarılmıştır. Sigortayı yaptırmadan önce tüm bu detaylara bakmanızı öneririz.

Bu sigorta, sigortaya kabul edilen su ürünlerinde,

 1. a) Bazı hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar,
 2. b) Yetiştiricinin kontrolü ve müdahalesi dışında gelişen her türlü zehirlenmeler
 3. c) Fırtına, hortum, deprem, sel ve su baskını gibi doğal afetlerin meydana gelmesi

ç) Kazalar,

 1. d) Predatörler,
 2. e) Alg patlaması

nedeniyle meydana gelen kayıplar ve fiziksel zehirlenmeler sonucu, sigortalının doğrudan uğradığı maddi zararlar karşılanmaktadır. Bu gibi durumlar sigorta kapsamı altındadır diyebiliriz.

Kafes ve Ağları

Sigorta bedeli, sigorta yaptıran ve sigortayı yapan firma arasında anlaşma sonucu temin edilmektedir.Bu sigorta, sigortaya kabul edilen kafes ve ağlarında,

 1. a) Fırtına, hortum, deprem, sel ve su baskını riskleri,
 2. b) Kazalar,
 3. c) Predatörler

nedeniyle oluşmakta olan tüm zararların teminini yapmaktadır.

Teminat Kapsamındaki Stok Gelişme Dönemi

Yumurta ve larva süreci içerisinde su ürünleri stokları, teminat kapsama dışarısında kalmasıyla beraber, teminat; alabalıklar, çipura, levrek, sinarit, antenli mercan, mandagöz mercan, litrini mercan granyöz, kırmızı bantlı mercan, sargoz, sivriburun karagöz, minakop, trança ve mersin balıkları için 5 gr büyüklüğe ulaşmasıyla devreye girmektedir. Bunların dışındaki türlerde, teminatın başlama evresi, Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu tarafından ortaya çıkarılan resmi yazı ile belirli olmaktadır.

Teminat; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmekte olan kapasite anlaşma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Teminat Dışında Olan Durumlar

Aşağıda belirtilen haller, sigorta temini dışında kalmaktadır.

 1. a) Sigortanın başlangıcından önce olmuş olan hastalıklar,
 2. b) Poliçe başlangıç tarihinden sonra 15 günlük bekleme sonucunda, ortaya çıkan paraziter, bakteriyel, mikrobiyel, viral ve mantari gibi hastalıklar
 3. c) Stokların, yumurta ve larva dönemi ile yavruların tesise gelmesinden sonra ilk 5 gün.

ç) Hatalı ve yetersiz olarak beslenme

 1. d) Tesiste bulunan yem stoklarının, gerektiği gibi stoklanmamasına bağlı olarak ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri
 2. e) Sigorta ettiren/sigortalının veya yetiştiricilik tesisinde görevli olan ve çalışan kişilerin bilinçsiz çalışması
 3. f) Teminat kapsamındaki riskin olmasından sonra meydana gelen hasarlar
 4. g) Kullanım izni olan ilaç ve kimyasal maddelerin, kullanım talimatları kılavuzunda yazanın dışında bir işlem yapmak

ğ) Kullanım izni olmayan ve onaysız ilaçların kullanımı

 

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir