Devlet Destekli Seracılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Seracılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bu yazımızda, sera kredisi veren bankalar ile düşük faizli sera kredisi nasıl çekilir sorularının yanında ayrıca, KOSGEB Destekli Sera Kredisi Nasıl alınır konusuna da değineceğiz. İşte detaylar…

 Türkiye’de dört mevsimin belirgin yaşanmasından dolayı özellikle yaz sebzeciliği yapan kişiler soğuk kış günlerinde aynı şekilde sebzecilik faaliyetlerini devam ettirememektedir. Bu da üretimde verimliliği engellemekte ve çiftçilerin zarar etmesine neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için en önemli nokta seracılık faaliyetlerinin arttırılmasıdır. Ama sera yani örtü altı tarım çok yüksek maliyetler ile yapıldığı için bu konuda devlet desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Biz de “sera kurmak istiyorum” diyen çiftçilere yönelik olarak, devlet destekli seracılık kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nelerdir sorusuna yanıt bulacağız.

Sera Kredisi Veren Bankalar

Sera kurmak oldukça yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Sermayesi iyi olmayan çiftçiler bu işin altından kalkamadığı için genelde devlet destekli olarak, geri ödemesiz sera kredileri, sera hibeleri ya da ertelemeli sera kredisinden yararlanılmaktadır. Devlet katkılı sera kredisi almak isteyen çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafından başta olmak üzere birçok banka tarafından kredi verilmektedir.

Sera kredisi yani örtü altı tarım kredisi veren bankalar arasında;

 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Burgan Bank
 • İş Bankası

Gibi bankalar öncelikli gelmektedir. Özellikle Denizbank örtü altı tarım kredisinde 3 ayda bir ödeme ve düşük faizler ile çiftçilerin en çok tercih ettiği bankalar arasında yer almaktadır.

 

Sera Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Sera Kredisinin yanında ayrıca seracılık faaliyetleri noktasında hibe krediler ve faizsiz krediler de verilmektedir. Bunun için KOSGEB işletme kredisi adı altında seracılık yapan çiftçilere ve girişimcilere çok yüksekli krediler vermektedir. Sera kredilerinde KOSGEB desteği almak isteyen girişimcilerin öncelikle bir KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılmaları gerekmektedir.

Bu kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler iş planını hazırlayıp KOSGEB’e sunarlar. İş planı kabul edilen girişimciler, daha sonra, ellerindeki sermaye ile seralarını kurabilir.

Serayı kuran girişimciler yapmış oldukları harcamaları faturalandırmak kaydı ile %70’ten %90 oranına kadar hibe ve kredi desteği alabilir. Sera kuranlara 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilebilmektedir.

 

Kalkınma Ajanslarından Sera Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Kalkınma ajansları devlet destekli kurulup genelde Avrupa Birliği tarafından parasal yardım yapılan kuruluşlardır. Bu ajansların temel amacı, özellikle kırsal alanda çiftçilerin bilinçli bir şekilde modern tarım yapmalarını sağlamaktır. Bu noktada seracılık en çok desteklenen alanlardan biridir.

Sera kurmak isteyenler, yine iyi bir iş planı yaptıktan sonra bulunduğu bölgedeki kalkınma ajanslarına başvuru yapabilir. Bu konuda Tüm Türkiye’de kalkınma ajansları bulunmaktadır.  Türkiye’deki kalkınma ajansları;

 • Çukurova Kalkınma Ajansı
 • İzmir Kalkınma Ajansı
 • Güney Kalkınma Ajansı
 • İstanbul Kalkınma Ajansı
 • Konya Kalkınma Ajansı
 • Samsun Kalkınma Ajansı
 • Erzurum Kalkınma Ajansı
 • Van Kalkınma Ajansı
 • Gaziantep Kalkınma Ajansı
 • Diyarbakır Kalkınma Ajansı
 • Mardin Kalkınma Ajansı

Devlet destekli sera kredisi

Söz konusu bölgesel kalkınma ajansları, çiftçilik yapmak isteyen kişiler ile besicilik yapmak isteyenlere kredi ve hibe desteğinin yanı sıra danışmanlık eğitimi de vermektedir. Kalkınma ajanlarından özellikle sera kredisi kullanacak olan kişiler, iş planını kabul ettirdikten sonra Ziraat Bankası aracılığı ile sera kredisi çekebilir. Bu kredilerin geri ödemeleri genelde 3 ayda bir şeklinde taksitlendirilir.

Sera kredisi şeklinde proje hazırlayan çiftçilerimize  1 sene geri ödemesiz ve kalan krediyi de 48 ayda ödenmesi noktasında bir ödeme planı hazırlanır. Kredi vade sayısı esnek olup daha az vade ile kredi çekilebilmektedir. Kredi alan tüm çiftçilerin ayrıca sera sigortası yapması zaruridir. Bu sigorta bedelinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Şu an sera sigortalarının bir kısmı %50 devlet destekli olarak yapılmaktadır.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir