Blog

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Herkesin hayalinde kendi evine sahip olmak yer almaktadır. Bu noktada devlet yaptığı destekler ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Devletimiz son birkaç yıldır birçok alanda teşvik kredileri ve hibe vermektedir. Gerek esnafın gerekse normal vatandaşın bu şekilde yüzünün güldüğünü ve biraz olsun rahatladığını görüyoruz. Devletimizin sunmuş olduğu son desteklerden birisi ise; konut almak isteyen kişilere yönelik bir destektir. Bu evrede konut almak isteyen kişiler bankalardan açacakları konut hesabı ile devletten 15 bin TL konut kredisi desteği alabilecektir. Bu şekilde insanlar hayalini kurmuş oldukları eve daha rahat sahip olurlar. Devlet destekli konut kredisi şartları nelerdir? Sorusu ise devletin sunmuş olduğu bu konut kredisi desteğinden faydalanmak isteyen kişiler tarafından çok sık sorulmaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin şu şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

-Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

-İlk defa ev sahibi olması gerekir. Daha önceden gayrimenkul almış olmamalıdır.

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.

-Kişi konut hesabını TL cinsinden açmalı ve sadece yurtiçinde yer alan bankalar üzerinden açmalıdır.

-Şimdi veya önceden hiçbir şekilde konut tapusuna sahip olmaması gerekir.

-Sadece tek bir bankada konut hesabı açtırılmalıdır.

Yukarıdaki belirttiğimiz maddelere uyan kişiler devlet destekli konut kredisinden faydalanabilir. 18 yaşının altında olan kişilerin de konut hesabı açma hakkı vardır. Fakat bu evrede kişinin konut hesabı velisi tarafından kontrol edilir. Bu evrede hesap açtırmış olduğunuz bankayı iyi takip ederek doğru tercih etmelisiniz. Çünkü açmış olduğunuz hesabı transfer etme veya başka bir bankadan hesap açma gibi bir hakkınız yoktur.

Devlet Destekli Konut Hesabı

Devlet destekli konut hesabı kampanyası, vatandaşların yurt içinde ilk ve tek konut almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilmiş olan bir çalışmadır. Konut alımlarında devlet desteği vatandaşların birikimlerinin %20’lik bölümüne kadar olan kısma yapılacaktır. Fakat söz konusu olan katkı 15 bin TL’yi geçmeyecek. Devletin sunduğu bu destekten faydalanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunun için gerekli olan şartları karşıladıkları takdirde sisteme dahil olabilmek için nüfus cüzdanları veya yeni kimlik kartlarıyla beraber Türkiye’de yer aşan katılım veya mevduat bankaları üzerinden TL cinsinde hesap açtırması gerekir. Kişinin konut hesabı açıldığı tarihten itibaren hepsi kendi adına kayıtlı kat ittifaklı, kat mülkiyetli veya müstakil tapulu taşınmaz mal sahipleri adına tekrar konut hesabı açılamayacaktır.

Devlet destekli konut hesabı açtırılması evresinde yurtdışında yaşayan vatandaşların ülkemizde kurulmuş olan bankalardan birisinin üzerinden kendi ülkesindeki şubesinden hesap açtırması kabul edilmemektedir. Belirtilen destekte Türkiye’de yaşama şartı belirtilmediği için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da faydalanabilecek. Açılan hesaba bir kereye mahsus şekilde ödemelerin üst limiti olarak belirlenmiş olan 1000 TL’nin üzerinde fakat 30 bin TL’yi aşmayan bir yatırılabilecek.

Devlet destekli konu hesabı açtırdığınız zaman sadece hesabı açtırmış olmanız yetmemektedir. Aynı zamanda düzenli bir şekilde ödeme yaparak sistemde en az 3 sene kadar kalmanız gerekiyor. Hesabınızda bu süreçte biriktirdiğiniz tutar ne kadar fazla ise devlet desteğiniz de o kadar fazla olacaktır. Konut hesabında insanlara bir dönemin içerisinde maksimum 2 kere çekim hakkı tanınmaktadır. Belirtilen şartların ihlal edilmesi durumunda hesap konut hesabı statüsünden çıkarılır.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Konut fiyatlarının her geçen gün yükselmeye devam etmesi insanların  bu noktada konut almalarını zorlaştırmaktadır. Bir konut alınacağı sırada insanlar ilk olarak kredi kullanma yoluna gitmektedir. Faizsiz ev kredisi veren bankalar ise kredi kullanacağı sırada faiz ödemek istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde katılım bankaları faizsiz bir şekilde kar payı üzerinden konut kredisi kullanma hakkı vermektedir. Bunun dışında bazı bankaların konut alımları sırasında çok düşük faiz oranları uyguladığını görüyoruz. Konut alımlarında düşük faiz uygulayan bankalar şu şekildedir:

-Halkbank

-Garanti Bankası

-Türkiye İş Bankası

-Vakıf Katılım

-Ziraat Bankası

-Vakıfbank

-Ziraat Katılım Bankası

-Albaraka

Belirttiğimiz bankalar düzenli olarak uyguladıkları kredi kampanyaları sayesinde insanların düşük faizler üzerinden kredi kullanmalarını sağlamaktadır. Konut kredisi kullanma gibi bir planınız varsa bu bankalara başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer faizsiz bir şekilde kredi kullanmak istiyorsanız katılım bankalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Faizsiz Ev Kredisi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası sunduğu düşük faizli krediler ile her zaman ön plana çıkmayı başarmış bankaların arasında yer almaktadır. Banka hem ilk konutunu almak isteyen kişilere hem de ikinci konutunu almak isteyen kişilere düşük faiz oranları üzerinde hizmet vermeye özen göstermektedir. Ziraat Bankası’ndan konut kredisi kullanacağınız esnada kullanacağınız kredi 10 yıla kadar vadelere bölünebilmektedir. Tüketici bu evrede borcunu ne kadar kısa süre içerisinde ödeme yoluna giderse o kadar az faiz oranıyla karşılaşacaktır. Aynı zamanda Ziraat Bankası da devlet destekli konut hesabı açılmasına izin veren bankaların arasında yer almaktadır. Bu noktada bankadan devlet destekli konut kredisi açarak kendi birikiminizi yapabileceğiniz gibi devletten de 15 bin TL’ye kadar yardım alırsınız. Bu şekilde alacağınız ev için daha az kredi kullanmak ve daha az faiz ödeme imkanına sahip olursunuz.

İlk Defa Ev Alacaklara Devlet Desteği

İlk defa ev alma planı yapan kişilere bu yıl birbirinden farklı desteklerin de gelmesi bekleniyor. Son gelen haberlere göre ilk defa konut alımlarında stopaj oranı düşürülecek, devlet desteği artırılacak ve tapu harcı gibi ek masraflar düşürülecek. Ek olarak devlet ile bankalar arasında yapılan anlaşmalar sayesinde düşük faizli kredi kullanma imkanı da tanınacak. İnsanların açtırmış olduğu konut hesaplarında yer alan devlet desteğinin artış göstermiş olması birikimin de büyük oranda artmasını sağlar. Düşük faizli kredi kullanılarak konut yapımları daha önceden kentsel dönüşümde etkili olmuştu. Şimdi ise kişinin ilk evini almasında bunun etkili olması beklenenler arasında yer alıyor. Devlet bu noktada destek bedellerini vereceği sırada düşük gelirli olan vatandaşlara göre hazırlıklarını yapıyor. Düşük gelirli olan kişiler ilk defa ev alacakları sırada TOKİ projelerini inceleyebilir ya da ikinci elden eski olan konutlara doğru yönelecekler.

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde faizsiz konut kredisi imkanı sunan bankalar da yer almaktadır. Halk arasında bu kredi şekli İslam’a uygun kredi olarak da bilinmektedir. Bu kredi şeklini tüketicilere sunan iki tane farklı banka çeşidi bulunmaktadır. Bu bankalardan bir tanesi mevduat bankaları diğer banka türü ise katılım bankası da diyebileceğimiz kalkınma ve yatırım bankalarıdır. Faizsiz konut kredisi kullanabileceğiniz bazı bankalar şu şekildedir:

-Ziraat Katılım Bankası

-Albaraka

-Kuveyt Türk

-Türkiye Finans

-Vakıfbank

Kredi kullandığınız sırada faiz ödemek istemiyorsanız belirtmiş olduğumuz bankalar üzerinden kredinizi kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu bankalar faizsiz olarak sadece konut kredisi sunmuyor aynı zamanda araç kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi farklı kredi türlerini de sunuyor. Bankalardan kredi kullanmadan önce sizlere sundukları imkanlar hakkında ve hangi şartlar altında kredi verdikleri konusunda bilgi almak için iletişime geçmeniz kredi kullanacağınız sırada işinizi kolaylaştıracaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir