Blog

Devlet Destekli Keçi Yetiştiriciliği Kredisine Başvuru Yöntemleri Şartları

Devlet Destekli Keçi Yetiştiriciliği Kredisine Başvuru Yöntemleri Şartları

Hayvancılık genel hatları itibariyle üçe ayrılır; bunlar sırasıyla büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığıdır. Bunlar haricinde deniz hayvancılığı ve kovan hayvancılığı da vardır ama birbirleri ile aynı grupta sayılmazlar. Küçükbaş hayvancılık ise koç, keçi, koyun benzeri hayvanları kapsar ve süt üretimi göz önünde bulundurulursa elbette akla ilk gelen hayvan keçidir. Etinden, sütünden, derisinden ve tüylerinden faydalanılan bu hayvan son derece verimlidir. Coğrafi yapılara göre isimlendirilen keçiler hayvan beslemek isteyenler için tercihen ilk sıradadır. Bu yüzden keçi kredisi adı altında bu hayvanı besleyerek girişimcilik yapmak isteyenlere devlet eliyle yardım uzatılmaktadır.

Keçi Kredisi Hakkında

Keçiler soğuk hava şartlarına son derece dayanıklı, bitki örtüsü gür denilebilecek kadar çok olan yerlerde yaşayan canlılardır, bunun yanında yazları güdülmesi de son derece kolaydır. Bu onu tercihen ilk sıraya yerleştiren ilk etmendir denilebilir. Keçi kredisi almak isteyen kişiler özel bankalardan, devlet ve kamu bankalarından ve devlet teşvik kurumlarından destek alabilirler. Yani keçi kredisine başvurmak için önünüzde birçok seçenek vardır ve bu seçeneklerden bazıları geri ödemesiz, bazıları ise sıfır faizli geri ödemeli kredilerdir.

TKDK ve Keçi Kredisi

Avrupa Birliği Uyum Yasası gereğince hareket eden ve verdiği destekleri Avrupa Birliğine uyacak şekilde düzenleyen TKDK ( Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) başta kırsal alanlar ve yöreler olmak üzere kalkınmayı sağlayacak her türlü girişimi destekler ve maddi manevi öncü olur. Bu kurumun destek adına yaptığı hibelerin %70’e varan kadarı geri ödemesiz, %30’u ise geri ödemelidir. %70’e varan denme sebebi ise kesin bir oran vermemelerinden kaynaklanır, zaten gereken destek ve verilecek para, ne kadarının geri ödemeli ne kadarının hibe olacağını şekillendirir.

Keçi Kredisi Başvuru Şartları

Öncelikler herhangi bir özel kurumdan ziyade bizzat devletten hibe desteği almak istiyorsanız 35 adet il vardır, bu iller daha çok kırsal kesimin olduğu,hayvancılık için ideal alanlardandır. Bu yüzden devlet eliyle belirlenmiş olan 35 ilde bulunan kişiler gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde direk devlet desteğini almaya hak kazanacak.

Keçi kredisine başvuru yapmak için gereken şartlar ise şu şekildedir;

TKDK kurumuna üye olmanız ve e-postanıza gelecek mailleri takip etmeniz gerekir; bu güncel haberlerden daha hızlı bir şekilde haberdar olmanızı sağlayacaktır. e-postanıza bir mail gelecek ve bu mailde başvuru ilanı bulunacak; bu mail geldiği zaman yaşadığınız ildeki TKDK merkezine gidip resmi kredi başvurusunda bulunmanız gerekecek. Kurum başvurunuzu ve sizi biraz inceleyecek ve uygun gördüyse belgelerinizi kendi hazırlayacak, krediyi kısmi geri ödemeli kısmi geri ödemesiz bir şekilde size vermiş olacak. Kısacası TKDK’ dan hibe almak istiyorsanız üye olup başvuru ilanının mailinize gelmesini beklemeniz gerekir.

Özel ve Kamu Bankalarından Kredi

Başta Ziraat bankası olmak üzere bir devlet bankasından destek almak istiyorsanız öncelikle talep ettiğiniz miktar değerinde bir hipoteğinizin olması gerekir, ancak maalesef iş bununla bitmez. Ayrıca devlet sizden 2 tane de kefil ister, bu iki şeyi yerine getirdiğiniz takdirde size kredinizi vermek için deyim yerindeyse can atacaklardır. Özel bankalar ise keçi kredisinden ziyade olayı özelleştirmeden direk hayvansal kredi altında size destek çıkabilir, bunun için gidip başvuru yapmak gereklidir. Ayrıca özel veya devlet bankalarından keçi kredisi almak isteyenlerin alacağı keçi cinsleri sanem, Kilis, damaskus, Ankara ve kıl keçisi cinlerinden olmalıdır, aksi takdirde size kredi verilmeyecektir. Ayrıca alınacak olan keçinin yaş aralığı 9- 24 ay aralığında değişkenlik göstermelidir.

2 Yorum

  1. Sanem keçisini yetiştirmek istiyorum yalnız maddi durumum yok nasıl alırım nasıl beslerim Kosgepe mı gitmem gerekiyor yoksa herhangi Bankasya’mı başvurayım

  2. Sanem keçisini yetiştirmek istiyorum yalnız maddi durumum yok nasıl alırım nasıl beslerim Kosgepe mı gitmem gerekiyor yoksa herhangi Bankasya’mı başvurayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir