Blog

Devlet Destekli Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

 Türkiye’nin ekonomik anlamda hareketlenebilmesi ve ticaretin canlanabilmesi için girişimcilerin, esnafların ve KOBİ’lere sürekli olarak finansal kredi ve hibe desteklerinin verilmesi konusunda politikalar yürüten hükümet yetkilileri bu noktada destek kredileri projeleri hazırlamaya devam etmektedir.  Hükümet, üretim odaklı olarak çalışan herkese bir şekilde hibe vermeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.  Hibe krediler bilindiği gibi geri ödemesiz olduğu için birçok kişi sürekli olarak başvuru yaparak bunlarından faydalanmaya çalışmaktadır. Peki devlet destekli hibe kredileri nasıl alınır?

Devlet destekli olarak verilen işletme kredilerinde birçok kurum çalışma yapmaktadır. Aşağıda öncelikle girişimcilere ve yeni iş fikirleri olan gençlere finansal destek veren kurum  ve destek programlarını sıralamak yerinde olacaktır. Çünkü birçok kişi, henüz hangi kurumun nasıl bir hibe programı yaptığını bilmediği için, hibe kredilerine de yeterli  başvuru yapılamamaktadır.  İşte 2017 hibe kredi destek programları;

2017 Yılı Hibe Kredisi Veren Kurum Ve Hibe Kredi Programları

Türkiye’de başta esnafa olmak üzere, öğrencilere, çiftçilere, ev hanımlarına, patent sahiplerine, bilim insanlarına ve daha birçok kişiye hibe destekleri verilmektedir. Bu hibe kredileri konusunda aslan payı KOSGEB’e ayrılmıştır. KOSGEB de esnafa yönelik krediler verdiği için aslında hibe kredilerde hükümet esnafa bir noktada ayrıcalık tanımaktadır. Peki başta esnaflarımız ve KOBİ’lerimiz olmak üzere, girişimcilere hibe desteği veren kurumlar hangileridir?

 

Hibe Veren Kurumlar (GÜNCEL)

  • KOSGEB 50 Bin TL İşletme Hibe Destek Programı
  • TÜBİTAK %75 KOBİ Hibe Destek Programı
  • Avrupa Birliği Bayan Destek Programı
  • AB IPA Destek Programları ( AB Katılım Öncesi Kredi ve Hibe Destekleri)

Şimdi bu kurumların vermiş olduğu hibe destekleri ile ilgili detayları inceleyelim. Hibeler hakkında fazla bilgi sahibi olunmadığı için birçok kişi başvuru yapmaktan mahrum kalmaktadır. Aşağıda her hibe için kısa bilgilere vereceğiz. Bu sayede kendi alanınıza özel hibe kredi şartlarını öğrenmiş olacaksınız. İşte detaylar…

 

KOSGEB 50 TL Hibe Başvuru Şartları 2017

Türkiye’de en çok bilinen hibe programıdır. Bu programa başvuru yapabilmek için kişilerin KOSGEB girişimcilik kursuna katılıp başarılı olması gerekmektedir. Bu programı başarı ile tamamlayan bayanlara %90 erkeklere ise %70 oranında kredi hibe desteği verilmektedir. Üst limiti 50 bin TL olan kredi hibe desteği için, girişimcilerin iyi bir iş planı yapması ve ellerinde öncelikle bir miktar sermayenin olması gerekmektedir. Aksi halde KOSGEB direkt kredi vermediği için iş yeri açılamaz. KOSGEB kısaca şunu yapmaktadır;  kursu bitiren kişilerin işletme açtıktan sonra harcama yapmasını istemekte ve bun şekilde yapılan harcamalara göre onlara hibe desteği vermektedir.

KOSGEB’in bu sene vermiş olduğu 50 bin TL faizsiz esnaf kredisi ile söz konusu KOSGEB hibeleri aynı değildir. KOSGEB faizsiz esnaf kredisi bu döneme özel bir kredi olup, 50 bin TL KOSGEB hibeleri ise sürekli olarak girişimcilere verilen bir destektir.

 

TÜBİTAK KOSGEB-KOBİ Destek Hibe Şartları

Türkiye Bilimsel İnceleme ve Araştırma Kurumu olarak bilinen TÜBİTAK, uzun süredir KOBİ ve girişimcilere yüksek limitli hibe destekleri vermektedir. KOBİ’lerin yeni projeler geliştirmesini isteyen TÜBİTAK, Araştırma Ve Geliştirmeye milyonlarca TL hibe vermektedir. AR-GE denilen bu çalışmalarda her KOBİ’ye toplamda 2 proje için 600 bin TL hibe verilmektedir.

KOBİ’lerin hibe alma şartları içinde en önemlisi de KOBİ’lerin %25 oranında harcama yapmasıdır. Yani TÜBİTAK bir proje için 300 bin TL hibe verirken, işletme sahibinin de en az 100.000 TL harcama yapması gerekmektedir. KOBİ’ler bu kredilerden yararlanabilmek için bir iş projesi hazırlamak durumundadır. Bunun için de başta Ankara olmak üzere, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde proje danışmanlık şirketlerinden destek almaları gerekmektedir.

 

AB Katılım Öncesi Hibe Destek Programı

Avrupa Birliği, aday ülkelere destek kredi ve hibeleri dağıtmaktadır. Türkiye de uzun yıllardır bu hibelerden yararlanmakta idi. Bu sene de AB hibe destekleri devam etmektedir. Özellikle girişimci bayanların topluma daha fazla entegre olması için Avrupa Birliği tarafından bayan girişimci kredi ve hibeleri verilmektedir.  Bu sene 300 milyon TL limitli hibe programları açılmış ve başvurular da devam etmektedir. Kadın girişimcilerin, genç girişimcilerin yanında diğer alanlarda üretim odaklı iş planı olan herkes bu hibelere başvuru yapabilmektedir.

Örneğin arıcılık yapan kişiler, organik bal üretim hibesi için AB hibelerine başvuru yapabilmektedir. Üstelik %70 oranında hibe desteği sunulmaktadır. Örneğin, arıcılık yapmak isteyen birisi, projesini kabul ettirdikten sonra söz gelimi 300 bin TL harcama yaptı ise bunun 210 bin TL’si AB hibe programı kapsamında karşılanacaktır. Bu şekilde Türkiye’de binlerce kişi AB hibelerinden yararlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir