Blog

Devlet Destekli Hayvancılık Kredilerine Başvuru Yöntemleri, Şartları?

Devlet Destekli Hayvancılık Kredilerine Başvuru Yöntemleri, Şartları?

Şehirleşmenin tavan yaptığı şu 10 senede kırsal kesimden kente göçler de aynı oranda artış göstermektedir. Bunun birçok nedeni vardır ancak en belirgini kırsal kesimlerde yaşayanların insan gücüne çok gereksinim duymasının yanında kazanmış oldukları gelirin bunun yanında yetersiz kalmasıdır. Bunun aksine kentlerde yaşayanlar özellikle de masa başında çalışıyorsa pek çaba sarf etmeden kırsalda yaşayanların kat be kat daha fazlası kazanabilirler, ancak aralarında ayırt edici bir fark vardır. Kentte yaşayanların masrafı çok iken, kırsal kesimde yaşayanların pek de bir masrafı yoktur.

Et Fiyatlarının Bununla Bir Alakası Var Mı?

Elbette var, çiftçilerimiz vermiş oldukları emekle aynı oranda kazanamadığını görünce köylerini terk ediyor, dolayısıyla hayvancılığı yapacak insan ortada kalmayıveriyor. Bu durumda devlet ülke içerisinde et ihtiyacını karşılayacak kadar çok hayvan bulamıyor ve ithal etmek zorunda kalıyor. İthal edilen hayvanların sağlık kontrolleri, nakliyeleri ve başlı başına ithal olmalarından ötürü oldukça cep yakan bir fiyata ülkemize girişleri sağlanıyor.

Devlet Teşviki Hakkında?

Et fiyatlarını düşürmek, hatta eti ithal eden ülke konumuna gelmek için devlet eliyle birçok teşvik veriliyor, hayvancılık yapanlar destekleniyor. Ayrıca hayvancılık yapan kişiler hayvanın yalnızca etinden değil, ayrıca sütünden ve derisinden de faydalanıyor. Birçok hayvana bakan kişiler hayvan derilerini satıyor -ki bu oldukça gelir getiren bir iştir. Bunun yanında sütünden peynir, yoğurt gibi ürün eldesi de alıyorlar. Bu işe girmek isteyenlere baştan belirtmek gerekir ki KOSGEB kurumu çiftliğinize koyacağınız hayvanlar için herhangi bir ödeme yapmıyor, şayet bunun için başvuruda bulunacaksanız bu ihtimali gözden çıkartınız. Canlı hayvan ödemesi için herhangi bir hibe vermeyen KOSGEB, bir hayvan çiftliği kurmanıza, hayvan bakımı sırasında ihtiyaç duyacağınız alet ve edevat ihtiyacını karşılamanıza yardımcı oluyor.

Devlet Desteği Kaç TL?

Devletin çiftçi adaylarına sağlayacakları hibe desteği 50.000 TL ile sınırlandırılıyor; bu işe başlayacak olan kişiler bir hayvan fiyatının 10.000 TL kadar olduğunu göz önünde bulundurursa elbette bunun oldukça az bir miktar olduğunu söyleyecektir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi devlet bu hibeyi siz bir çiftlik kurup içerisine 100 tane hayvan koyun diye vermiyor. Sadece çiftliği kurmanız için veriyor ki bu çiftlik kurmak için yeterli bir miktar.

İşe Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projenizi sağlam temeller üzerine yerleştirip KOSGEB kurumuna başvuru için gideceğiniz zaman burada yazacaklarımızın birçoğu kurum tarafından sizlere söylenecektir.

  1. KOSGEB kredisi almak ve kendi hayvan çiftliğinizi kurmak istiyorsanız, öncelikle sabırlı birisi olmanız gerekir. Çiftliği açacağınız zaman küçük, yavru sayılan hayvanları büyütmekle başlamalı, hemen tosun, inek gibi büyük ve maliyetli hayvan yetiştirme işlerine girişmemelisiniz.
  2. Bu işe kısa sürede zengin olma hayalleri ile değil de, uzun vadede düzenli kar etme hayalleri ile girerseniz oldukça mantıklı bir yatırım haline gelecektir. Devlet size hibe edeceği 50.000 TL’nin yanı sıra, başarı kaydettiğinizi görürse 0 faizli 100.000 TL’lik bir kredi imkanı daha sunuyor, bunu sunma amacı ise hayvan alımında daha rahat hareket etmenizi sağlamak.

Krediye Başvuru Şartları Nelerdir?

Krediyi çekmek için gideceğiniz yer Ziraat Bankasıdır, zaten çiftçilik ile alakalı her türlü teşvik devletin bankası olan Ziraat tarafından karşılanacaktır. Gerekli olan belgeler ise; Çiftçilik Belgesi(ÇKS) , devlet tarafından verilecek olan krediye teminat olarak gösterilebilecek aynı değerdeki mal varlığı tapusu, beyanı, gelir tablosu grafiği ve kimlik şeklindedir; bu belgelerinizi toparlayıp bulunduğunuz yere yakın Ziraat Bankasına uğrayabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir