Devlet Desteği ile Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Sağlanır Koşullar Nelerdir?

Devlet Desteği ile Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Sağlanır Koşullar Nelerdir?

Son dönemde adının önünde organik olan iş kolları oldukça popüler gidiyor. Tabii ki  bu popülerliğin altında, hayvancılık ve tarım ile ilgili olarak devlet tarafından verilen destekler bulunuyor. Desteklerin yanı sıra maalesef tükettiğimiz gıdalardaki katkı maddeleri, tüketicilerin sürekli olarak organik gıda arayışı içerisinde olması da sektöre yönelen girişimci sayısını da artırıyor. Sektörde oldukça rağbet gören alt kollardan birisi de tavuk çiftliği konusudur. Daha önceden tavuk çiftliği kurmanın maliyeti üzerine sizleri bilgilendirmeye çalıştığım üzere; bu yazımda ise Devlet desteği ile prefabrik tavuk çiftliği kurulumu nasıl sağlanır koşullar nelerdir hususunda sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Tavuk Çiftliği Kurarken Kimler Devlet Desteklerinden Yararlanabilir

Öncelikle tavuk çiftliği kurmak isteyenler arasında kimlerin devlet desteği alabildiğini sizlerle paylaşayım. Bu konuda ön şart; 18 ile 65 yaş aralığında olmak ve yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bununla birlikte teknik şartlar ise; ÇKS (Çiftçi kayıt sistemine) ‘ye kayıtlı olmak, hayvancılık sisteminde kayıtlı bulunmak, teknik belge sahibi olmak (Tarım üzerine bir yüksek okula ilişkin diploma ya da bunun yerine en az 3 yıldır hayvancılık işi ile uğraşıldığına dair bir belgelendirme yapılması) gibi şartları sağlıyor olmanız gerekecektir.

En Kolay Şekilde Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur

Tavuk çiftliği kurma konusunda elbette bazı teknik bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Ne kadar alanda ne kadar tavuk bakılabileceği, hangi ekipmanların gerektiği, devlet desteklerinden yararlanmak için nasıl harcama yapılması gerektiği, vs. gibi konuların hepsine hakim olmanız zor olabilir. Böyle durumlarda anahtar teslim tavuk çiftliği kurumu yapan firmalar olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Üstelik bu firmaların büyük bir bölümü sürekli bu iş ile uğraştkları için devlet destekleri konusunda da bilgi sahibi. Dolayısıyla size daha etkili şekilde yardımcı olabilmeleri mümkün olabilir. Ancak yine de her sektörde olduğu gibi bu sektörde de art niyetli kişilerin olduğunu unutmayın.

Eğer kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu durumda kısaca organik tavuk çiftliği kurulumunu da bir kaç cümle ile ifade edelim. Öncelikle bu konu için bir yer tesis etmeli, sonrasında ister prefabrik ister betonarme bir kapalı alan yapmalı, tavukçuluk işinde gerekli ekipmanları temin etmeniz gerekecektir.

Tavukçuluk İşinde Hibe Destekleri Hangi Giderleri Kapsar

Öncelikle hibe desteklerinden yüzde 80 oranında faydalanabileceğinizin altını çizelim. Tabii ki  işletmeniz ile ilgili her harcamanız da hibe desteği kapsamında kalmayacaktır. Hibe desteklerinden yararlanabilmeniz için tüm harcamalarınızı faturalı olarak yapmalısınız. Faturasız yapacağınız harcamalarınız için herhangi bir hibe talebinde bulunamazsınız.

Hibe ödemelerinde canlı hayvan alımı noktasında belli bir sınır olduğunu da unutmayınız. Bu sınırlar; Damızlık yumurta tavuğu için 1.000 adet, damızlık hindi için 5.000 adet, damızlık kaz, ördek ya da bıldırcın için 1.000 adettir. Damızlık etlik piliç ile damızlık yumurta tavuğu için 10.000 adet, damızlık devekuşu içiin ise 100 adet asgari hayvanınız olması gerekecektir.

Canlı hayvan alımı ile birlikte hibe desteği kapsamına giren harcamalarınız; kuluçkalık ya da damızlık yumurta alımı, damızlık civciv alımı, damızlık yarka alımı ve bunun yanı sıra yem giderleri ile diğer bazı işletme giderleriniz olabilecektir.

Ne Kadar Hibe Veriliyor ve Başvurular Nereye

Tavukçuluk işinde alabileceğiniz hibe miktarında asgari rakam 30 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu konuda öncü kuruluş Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘dır. Başvuru için ise; tavuk çiftliğinizi kurmak istediğiniz arazinin bulunduğu yer ilçe ise İlçe Tarım Müdürlüklerine, İl ise İl Tarım Müdürlüklerine başvurulmalıdır. Başvuru sırasında Müdürlükler tarafından size verilecek başvuru formunu doğru şekilde doldurmalı, bunun yanı sıra araziye ilişkin kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisini de ibraz etmelisiniz.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir