Blog

Devlet Desteğiyle(KOSGEB) İşyeri Kurmak için Nasıl Yol İzlenmelidir?

Devlet Desteğiyle(KOSGEB) İşyeri Kurmak için Nasıl Yol İzlenmelidir?

Devlet tarafından ticaretin canlanması ve özellikle bir fikri olan ancak bu konudaki iş fikrini hayata geçirecek maddi desteği bulamayan kişilere yönelik olarak girişimci destekleri adı altında hibe ve faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi destekleri sağlanmaktadır. Bu konuda devletin en yetkili mercilerinden birisi de KOSGEB ‘tir. KOSGEB tarafından; yeni kurulan işletmelere ya da hâli hazırda işletmelerini büyütmek ve geliştirmek isteyen girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Bugünkü yazımızda da bu süreçler hakkında sizlere bilgi verecek ve ana konumuz olan Devlet desteği ile işyeri kurmak için nasıl yol izlenmelidir hususunu detayları ile ele almaya çalışacağız.

KOSGEB ‘te İşleyen Süreç

Asıl konumuz yeni bir iş yeri kurmak üzerine olduğu için, mevcut iş yerinii geliştirme ve büyütme konusu yerine buna eğilmeye çalışalım. Eğer KOSGEB ile bir işletme kurmak istiyorsanız, süreç aslında oldukça basit ve anlaşılaiblirdir. Tek cümle ile bunu özetleyecek olursak; KOSGEB ‘e başvuru, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılım, Eğitimin tamamlanması, projenin hazırlanması, işletmenin kuruluşu, işletme ile ilgili masrafların yapılması (teçhizat alımı, yer kiralanması, personel alınması, vs.), masrafların KOSGEB ‘e ibrazı ve son olarak KOSGEB ‘ten de geri ödeme alışı şeklinde sıralayabiliriz. Şimdi tek tek bu konuları da başlıklar halinde ele alalım.

KOSGEB ‘e Başvuru

KOSGEB ‘e başvurmadan önce kesinlikle bilmeniz gereken bir şey var ki; o da bu başvuruyu yapmadan önce kesinlikle herhangi bir işletmenin kurulmamış olması gerektiğidir. Bir işletme kurarken KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, bu kesinlikle işletmeyi kurmadan önce olmalıdır. Bir diğer husus ta işletmenizin faaliyet göstereceği sektörün, KOSGEB ‘in desteklediğii sektörler arasında olmasıdır. Eğer şartlar buraya kadar tamamsa artık KOSGEB ‘e başvuruda bulunabiliriz. KOSGEB ‘e başvuru için ikametinize en yakın KOSGEB birimine kimliğiniz ile birlikte gitmeniz yeterli olacaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB ‘e başvuru sonrasında kaydınız oluşturulacak ve belli bir süre sonra sizi KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine çağıracaklardır. KOSGEB ‘in bu eğitimi, yoğunluk nedeniyle size ilk dönemde çıkmasa da sonraki dönemlerde çıkacaktır. Bununla birlikte eğitimin sonunda tüm adaylar başarılı sayılacak ve ilgili sertifika verilecektir. Sertifikanın alınması ile birlikte en büyük adımlardan birisi atılmış olacak ve artık işletmemizi kurabiliyor hale geleceğiz.

İşletmenin Kuruluşu

KOSGEB ‘in eğitimi bitti ve artık sertifikamızı aldık. İşte bu noktadan sonra artık belediye, vergi dairesi, vs. Gibi resmi kanallardan işletmenizin kuruluşunu gerçekleştirebilir, işletmeniz ile ilgili harcamalarınızı da bu noktada yapmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki; KOSGEB yaptığınız masraflardan sadece faturalandırılmış olanları muhatap alacağı için, bu harcamaları da işletmenizi kurduktan sonra işletmeniz adına kesilmesi gerekecektir. Dolayısıyla resmi kuruluşu tamamlamadan harcama yapmamak gerekir.

Devlet destekli işyeri kredisi

Proje Hazırlanması ve Sunumu

KOSGEB ‘ten alacağınız eğitimlerin büyük bir bölümü, hazırlayacağını bu proje dosyası üzerine olacaktır. İşletmenizin kuruluş giderleri, hedefleriniz, potansiyeliniz, vs. Gibi işletmeniz ile ilgili bir çok husus bu dosyada yer alacak, hazırlanan bu dosyada KOSGEB yetkililerine sunulacaktır. Yetkililer tarafından bu dosya üzerinden inceleme yapılarak, hatta gerekirse işletmeniz haberli ya da habersiz ziyaret edilerek buna göre size hibe ödemesi yapılıp yapılmayacağına bir karar verilecektir. Bu nedenle dosyanızın da itinali bir şekilde hazırlanması gerekir.

KOSGEB Tarafından Hibe Ödemeleri

KOSGEB ‘in projenizi inceledikten sonra onay vermesi halinde dosyanız ilgili birimlere aktarılarak, ödeme noktasında artık bir faaliyete geçilecektir. Başvurduğunuz KOSGEB birimlerinin yoğunluğuna göre makul sürelerde tarafınıza bir ödeme gerçekleştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir