Blog

Define Bulma Yöntemleri (BULANA VERİLEN PAY)

Define Bulma Yöntemleri (BULANA VERİLEN PAY)

Bir bireyin kendi mülk ya da arazisi üzerinde veyahut başka bir bireyin arazisi üzerinde define çalışması yaparken, her hangi bir define veya kültür varlığı bulması takdirinde, define bulan kişiye devlet tarafından belirli ödeme yapılır. Define araması yapan kişi tarafından bulunan kültür varlığının değeri ilk olarak Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilir. Definenin değeri tespit edildikten sonra defineyi bulan kişiye, Define yönetmeliğine göre ücret ödenir. Peki, bu ücretler nasıl belirlenmektedir?

  • Kişi defineyi kendi mülkü ya da arazisinde buldu ise; devlet definenin değerinin %50’sini hazineye %50’sini defineyi bulan bireye vermektedir.
  • Eğer ki defineyi başka bir bireyin arazisinde buldu iseniz; devlet definenin değeri kadar ödeneğin %50’sini hazineye, %40’ını defineyi bulan bireye, %10’ununu arazi sahibine vermektedir.

Bu sonuçlara göre Define devlet payı %50 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bireyler her hangi bir arama izni olmadan tesadüf eseri kendi mülkünde bir hazine veya define bulduğu takdir de yukarıda sıraladığımız ödenek dağıtım işlemi gerçekleştirilmez. Bunun gibi durumlarda devlet tarafından bir komisyon kurularak definenin maddi değeri tespit edilir. Yapılan tespitler sonucunda Maliye Bakanlığı’ndan ödenek talep edilir. Bakanlık definenin maddi ve manevi değerine bağlı olarak ödenek çıkartabilir veya çıkartmayabilir. Ödenek çıkması halinde devlet hazinesi kişiye ödülünü verir.

Tesadüf Olarak Define Bulunca Yapılması Gerekenler

Tesadüf eseri kendi arazinizde bir define veyahut hazine bulduğunuz durumlarda, halk arasında yanlış bilinen bir durum olarak devlet hazinesinin definenin tamamına el koymasıdır. Define buldum ne yapmalıyım diyen kişiler için tesadüf eseri define, kültür varlığı veya hazine bulan kişilerin durumlarını netleştirmek gerekirse; defineyi tesadüfen bulduğunuz takdirde gerekli işlemleri yapmadığınız takdir de, kültürel eserleri kaçak olarak yer değiştirme ve taşımadan dolayı cezai işlem uygulanacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tesadüfen eser bulduğunuz zaman bağlı olduğunuz müzeye eseri teslim ederek emanet fişi almanız gerekir. Müzeye teslim ettiğiniz eser için komisyon kurularak gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Tarihi eser müzeye nasıl teslim edilir gibi sorular için müze yönetmeliklerini araştırmanız gerekir.

Bulduğunuz eser için kurulan Değer Takdir Komisyonu tarihi eser ve define için gerekli incelemeleri yaparak maddi değer tespiti yapacaklardır. Gerekli tespitlerin yapılmasının ardından Maliye Bakanlığı’ndan ödenek talebi yapılacaktır. Bakanlık tarafından ödenek sağlanması halinde defineyi bulan bireye ödeme yapılacaktır.

Değer Takdir Komisyonu Nedir?

Bu komisyon ülkemizin yer altında kalan tarihi eserlerin gün yüzüne çıkması takdirinde, eserin maddi ve manevi değerini tespit etmekler yükümlüdür. Bu komisyonda en az 3 kişi görev alır. Görev yapan kişilerin meslekleri arkeologdur. Bu komisyon bulunan tarihi eserlerin maddi manevi değerlerini tespit ederek defineyi bulan kişilerin ne kadar ödül alabileceğini belirler.

Define bulmak

Tarihi Eser Olduğu Anlaşılamayan Altınların Değerlendirilmesi

Bir birey üzerinde her hangi bir tarihi iz bulunmayan altın bulması halinde, bulunan bu eserin tarihi değeri belirlenemeyeceğinden dolayı, bu eserlerin ödenek verilmesi bu kanun kapsamında değildir. Tesadüf eseri bulunan ve tarihi değeri anlaşılamayan altınların, kaçakçılıkla suçlanmaktansa bu konuda yetkili mercii olan müzelere teslim edilmesi gerekir. Müzeler bu konularda en güvenilir ve en iyi alıcılardır. Tarihi eser kaçakçılığında ihbar edenlere ödül verildiğinden dolayı, kaçakçılık yaparken ihbar edilme riski oldukça yüksektir.

Define Aramak İçin Ruhsat Alınmalı Mıdır?

Ruhsat bu hususta mutlaka alınmalıdır. Alacağınız ruhsat ile 1 yıl boyunca kazı çalışması yapma şansını elde edersiniz fakat bunun dahilinde kazı yapmak istediğiniz yede yapacak olduğunu çalışmalar için ilgili bakanlığa müracaatınız gereklidir. Define bulmanız dahilinde ise maksimum 3 gün içerisinde en yakınınızda bulunan müze veyahut resmi kuruluşa bilgilendirmede bulunmanız zorundalık olaraktan karşımıza çıkmaktadır. Kişiye bu hususta verilecek ödül ise definenin kendisinden ve definenin bulunduğu araziden, hatta defineyi bulma şeklinden bile değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir