CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? | FUAT ÇAKMAK KREDİ
ALTIN 281,68
DOLAR 5,8852

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

17.06.2019
A+
A-
CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezidir. Daha önce BİMER olarak bilinen yapılanma, Başbakanlığın Cumhurbaşkanlığına bağlanması ile birlikte CİMER olmuştur. Bu platform, tüm kişi ve kurumlar hakkında şikayet, öneri dilek ve taleplerin dile getirilebildiği bir yapılanma olmak özelliğini taşır. Çoğunlukla vatandaşların sorunlarını dile getirerek çözüm aradıkları, tüm kurumları tek çatı altında birleştiren bir uygulamadır. Ancak milyonların aklında CİMER başvurusunun nasıl yapılacağı bulunuyor. Çünkü BİMER sisteminin isim değiştirmesi, 2 farklı platform varmış izlenimini uyandırabiliyor. Hâlbuki bu 2 platformda tek kanat altında bulunuyor ve tek çözüm odağına sahip işliyor.

Cimer’e Nasıl Başvuru Yapılır ?

CİMER’e başvuru yapmak ya da şikayet randevusu almak için kullanılabilecek en güvenli platform elbette yine e – devlet oluyor. Cumhurbaşkanına iletilmek istenen her türlü şikayet ve sorun bu sistemler aracılığı ile çok kolay şekilde iletilebiliyor. Söz konusu şikayetler belli bir süreç içerisinde değerlendirilip, ilgili kurumlar tarafından çözüme ulaştıktan sonra yine sistem üzerinden vatandaş bilgilendiriliyor. Ayrıca yalnızca bu sistem şikayet almıyor, dilek ve önerileri de kabul ediyor. Böylelikle vatandaş ile devlet arasında bir bağ, bir köprü kurulmuş oluyor.

CİMER Başvuru Adımı

CİMER’e başvuru yapmak için öncelikle https://www.cimer.gov.tr/ linkini tıklamanız gerekmektedir. Burada sizleri 2 farklı adım beklemektedir. İlki başvuru yapma adımı, diğeri ise yapılan başvuruyu sorgulama adımı. Eğer başvuru yapacaksanız karşınıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Ayrıca talep konusu net bir ifade ile aktarılmalı ve eksik hiçbir bilgi yer almamalıdır. Aksi halde hem çözüm süreci uzayabilir, hem de talep konusu ilgili noktaya ulaştırılamayabilir. Burada sizden istenen bilgiler ise şöyledir;

  • TC kimlik numarası,
  • Ad – soyad bilgileri,
  • Annenizin evlenmeden önceki soyadının ilk ve son harfi,
  • Cep telefon numaranız,

Ardından telefonunuza gelen onay kodu ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulamanızın yapılmasının ardından, sistemde dilek, öneri ya da şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Bu talepleriniz sistem tarafından 30 gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. Ayrıca bu CİMER üzerinden yapılan şikayet kaydıdır. Bu kaydı E – devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz.

CİMER Dilekçe örneği

CİMER’e başvuru yapacak olan kişilerin hazırlayacakları dilekçeler de büyük önem taşıyor. Pek çok insan bu noktada dilekçesini nasıl hazırlayabileceğini soruyor. İşte merak edenler için CİMER dilekçe örneği;

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM

MERKEZİ MAKAMINA;

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA

Adınız, soyadınız, adresiniz ve iletişim bilgileriniz:

Talebinizin konusu: bu konu akıcı, okunaklı ve doğru bir dil ile iletilmelidir.

Açıklama:

(Açıklama maddeler halinde de bu başlık altına yapılabilecektir)

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda bahsi geçen sorunun giderilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

CİMER’E Hangi Yollarla Başvuru Yapılabilir?

CİMER’e yalnızca resmi web sitesinden başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda telefon, faks, mektup, internet ve şahsen de CİMER’e başvuru yapmak mümkündür. Ancak burada en önemli konu, iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde iletmektir. Aksi halde başvuru cevabı yerine ulaşmayacaktır. ALO 150 de en sık kullanılan başvuru adımlarından biridir. Halkla ilişkiler temsilcileri bu hat üzerinden gerekli talepleri ya da şikayetleri alacaktır.

Alo 150 hangi ilden aranız ise o ilin valiliğinde bulunan halkla ilişkiler görevlileri, ilgili şikayet konusundan sorumlu olurlar. Vatandaş tarafından dile getirilen şikayet konusu elektronik ortamda kayıt edildikten sonra, çözüm süreci başlar. Şikayet konusu tam olarak hangi mercii ilgilendiriyor is ekonu halkla ilişkiler sorumluları tarafından o noktaya taşınır. Bu işlemler zincirinin sonrasında, şikayet çözümlenerek, aynı kanallardan kişiye bilgi aktarımında bulunulur. CİMER üzerinden hayvan hakları, insan hakları, haksız kazanç gibi konularda sıkça şikayetler alınmaktadır.

Fuat Çakmak
Fuat Çakmak
KOSGEB, Banka kredileri ve kredi kartları hakkında tüketicilerin doğru yönde bilgilendirilmesi için içerikler hazırlıyorum. Aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen makale altındaki yorumlar kısmından yazarak bana ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.