Blog

  • Home
  • TARIM

Çiftçiye 0 Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Çiftçiye 0 Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, küçükbaş hayvan besiciliği, damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, su ürünleri avcılığı gibi birçok hayvancılık alanı üzerinde çalışmak istiyorsanız, sıfır faizli çiftçi kredisi veren bankalardan faydalanabilirsiniz. Gereken şartları sağladıktan sonra, bunun için hem özel hem de devlet destekli alanlardan yardım alabilirsiniz. Özellikle Ziraat Bankası ve TKDK gibi kurumlardan hibe ve kredi alabiliyorsunuz. Alınacak hayvanlar, kümes ya da ahır, depo, gübre, yem ve besin, saman, gerekli makine gibi birçok ürün ve tesisat için bankalardan aldığınız çiftçi kredisi faydalı olmaktadır. TEB, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Şekerbank ve İş Bankası Çiftçi kredisi konusunda ön plana çıkmış ve kampanyaları bulunan bankalardır.

Bankaların Çiftçi Kredisi Kampanyaları


Ziraat bankası, sübvanse kredi, çiftçi kredisi, arazi alım kredisi gibi düşük faizli ve sıfır faizli kredi ürünleriyle üreticilerin en büyük destekçilerinden biridir. Vakıfbank kapsamında ise, ‘Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi’, bitkisel üretim, seracılık ve hayvancılık üretimi için uygun kredileri bulunmaktadır. Garanti Bankası kapsamında ise, çiftçilere dair bitkisel üretim ve makine ekipman sağlama, finansal destek gibi kredileri bulunmaktadır. 60 ay vadeye varan kredilerinizi hasat zamanı ödeme gibi imkanlarla karşılayabiliyorsunuz. IPARD, Eş finansman gibi hibe programları da bulunuyor.
Şekerbank bünyesinde ise, büyükbaş için 5, küçükbaş için de 10 adet hayvanınızın olması bu kredileri almanız için yeterlidir. Finansman için 12 aya, diğer krediler için de 60 ay vade imkanı bulunuyor. İş Bankası’nda ise, 36 aya varan düşük faizli gübre sıyırıcı, soğutma sistemleri kredileri ve çiftçi kredileri bulunmaktadır.

Çiftçi Kredisi Başvurularında İstenen Koşullar


Sıfır faizli ya da düşük faizli krediler için bankalar sizden teminat istemektedir. Üzerinize kayıtlı mülklerin gerekli belgelerini edinerek ipotek altına aldırmanız gerekecektir. Aynı zamanda, bazı bankalar, Ziraat Bankası gibi, bu türdeki kredilerinde kefil talebi isteyebilir. Üzerinize kayıtlı diğer tarım alanları, hayvancılık için istiyorsanız hayvanların küpe bilgileri, kayıt sistemindeki verileriniz, krediler için en gerekli belgelerden. Uygun şartları sağlayan çiftçiler için kredi mevduatı oluşturulmakta ve istediği toplam kredi sisteme geçirilmektedir.
Ödeme sisteminiz hakkında da bankayı bilgilendirmeniz gerekiyor. Bu nedenle, 3 ayda bir, 9 ayda bir ya da bankaya belirttiğiniz hasar dönemleri gibi zaman aralıklarında geri ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Geri ödeme koşulları ise, 12 ay, 36 ay, 60 ay gibi vadelerde ödenebiliyor. Kredi oranları ise sıfırdan %5’e kadar çıkabilmektedir.
Bankalar üzerinden kredi almak istemiyorsanız, devlet destekli programlar üzerinden de hibe almanız mümkün. Almış olduğunuz krediye ek olarak, makine ya da finansman kredileri talep ediyorsanız bunu da başvurunuz sırasında belirtmeniz gerekiyor. Üretim konularına da göre seçiminizi yapıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Çiftçilere Özel Hibe Alma İmkanı


2018 yılı itibariyle, 100 bin çiftçi için hem bitkisel hem de hayvansal üretime destek olması adına kredinin yanı sıra hibe imkanı da sunulmaktadır. Büyümeye destek olmak için verilen bu krediler, 500 bin düve, 500 bin büyükbaş, ek olarak 5 ile 10 arası değişen üretici desteği de sağlanmaktadır.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) bünyesinde, her sene belli kriterler kapsamında hibe verilmektedir. Başvuru işlemleri için kurumun sitesini ziyaret etmelisiniz. Sisteme 3 sene kayıtlı olmak, bu alanla ilgili çalıştığına dair belge ya da eğitim belgesi, vergi sicili gibi belgeler gerekmektedir. Tarım sisteminin modernleşmesi, üretime destek çıkılarak bu alanda refahın sağlanması, modern makinelere herkesin ulaşabilmesi gibi temel amaçları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir