Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur? ( Evraklar ve Koşullar)

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur? ( Evraklar ve Koşullar)

Ülkemizde tarım, hayvancılık ve daha doğrusu çiftçiliğin önemi her geçen gün artmakta, devlet tarafından bu sektörde faaliyet gösteren kişilere verilen destekler de aynı oranda artırılmaktadır. Köye dönüş projeleri kapsamında; çiftçiliğin daha cazip bir meslek haline getirilmesi, gelir miktarının artırılması adına bir çok çalışmalar yürütülmekte olup, bu işin her geçen daha profesyonelce yapıldığını da söyleyebiliriz. Bu profesyonellik anlamında ortaya koyulan projelerden birisi de Çiftçi Kayıt Sistemi ‘dir. Bu sisteme kayıt olmak çok önem arz etmektedir ki; artık hibe desteği, kredi ödemeleri, vs. Gibi hususlarda bu sistemde kayıtlı bulunmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu yazımızda çiftçilerimiz için önem arz eden bu sistem hakkında genel anlamda bilgiler paylaşacak ve yine Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) nasıl kayıt olunur, evraklar ve koşullar nelerdir sizlere aktarmaya çalışacağız.

Çiftçi kayıt sistemi

Kimler Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Olabilir

Öncelikle bu sorunun cevabı ile başlamak daha yerinde olacaktır. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olacak adayların; ya kendi adlarına bir arazilerinin olması, ya başkasına ait ancak bir kira sözleşmesi ile arazi kiralamış olması, ya da son olarak birinci dereceden yakınlarından birisine ait bir arazinin olması gerekmektedir. Sonunca seçenek ile ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemine) başvuruda bulunacaklar için yeri gelmişken; arazi sahiplerinden bir muvafakat almaları gerektiğinin de altını çizelim.

ÇKS Kaydı İçin Başvurular Nereye Yapılıyor

Bu konuda muhatabımız tabii ki İl Tarım Müdürlükleri ile İlçe Tarım Müdürlükleri ‘dir. Hangi ilçe / il Tarım Müdürlüğü ‘ne başvurmanız gerektiği hususu ise; arazinizin yerine göre belirlenecektir. Tarım ile ilgili faaliyet göstermeyi düşündüğünüz ve bunu başvuru sırasında belirteceğiniz adres hangi İlçe / İl Tarım Müdürlüğü ‘nün mıntıkasında kalıyorsa buraya başvurmanız gerekecektir. Eğer birden fazla araziye sahipseniz bu durumda ikametgah bölgenizden sorumlu İl / İlçe tarım müdürlüklerine başvurmalısınız. Merkez ilçelerde bulunan araziler ile ilgili başvurulardan İl Tarım Müdürlükleri, diğer ilçeler bakımından ise ilgili İlçe Tarım Müdürlükleri başvuru konusunda yetkili birimdir. Tabii ki  başvuru sırasında bazı belgeleri de ibraz etmeniz gerekecektir.

ÇKS Kaydı İçin Gerekli Belgeler Hangileri

İlk önce araziniz ile ilgili belgelerden başlayalım. Söz konusu arazinin tapu sicilinin onaylı bir örneğini yanınızda bulunmanız gerekecektir. Bununla birlikte; Tarım İl / İlçe Müdürlüklerinden temin edeceğiniz Boş C Formunu doldurarak, bunu da ilgili arazinin bulunduğu yerdeki sorumlu muhtar ve azaya imzalatmanız ve sonrasında da bunları Tarım İl / İlçe Müdürlüklerine ibraz etmelisiniz. Eğer arazinizin kiralayacağını bir arazi ise; kira sözleşmesi (ki bu 100 dekara kadar yüz ölçümü olan araziler için noter onaylı, 100 dekar altında bir yüzölçüme sahip ise yine muhtar ve aza onaylı bir sözleşme olmalıdır) de ibraz etmeniz gerekecektir.

Yazımızın başında da söylediğimiz üzere; eğer arazi yakınınız olan bir başkasına ait ise, bu durumda arazi sahibi olan birinci derece yakınınızdan muvafakat almanız gerekecektir.

Bu belgeler dışında; B Formu, Çifçi Kayıt Formunun da doldurularak Tarım İl / İlçe  Müdürlüklerine teslim edilmesi lazımdır.

Başvuru Ne Aşamada

Tüm saydığımız belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra İl / İlçe Tarım Müdürlüklerine ibraz ettikten sonra; ilgili kurum tarafından başvurunuz ve belgeleriniz incelenecek, bu inceleme sonrasında herhangi bir eksiklik var ise size bilgi verilecek, yoksa da başvurunuz onaylanarak ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ‘ye kaydınız tamamlanacaktır. Başvurunuzun ne aşamada olduğunu ise; E Devlet portalı üzerinden giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

One thought on “Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur? ( Evraklar ve Koşullar)

  1. Bu Kaydı Nerde Yaptırıyoruz ve
    Tavuk, kaz, ördek, hindi gibi Kanatlı Hayvanlar içinde geçerli mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir