Blog

Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nelerdir (BAŞVURU YÖNTEMİ)

Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nelerdir (BAŞVURU YÖNTEMİ)

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık için verilen destekler çok çeşitli olduğu için; sektörde faaliyet gösteren ancak bu desteklerin bazılarını bilen ve bir çoğundan haberi olmayan çiftçi sayısı oldukça fazladır. Hâli hazırda çiftçilik yapan ve bu imkanlardan hak kazanmasına rağmen maalesef yeterli bilgisi bulunmadığı için kişiler bu desteklerden yararlanamamaktadır. Daha önceki bir çok yazımda siz değerli okurlarım için bu destekleri ele alıp, ayrıntılı şekilde anlattığım üzere; bu yazımda Devletin sağladığı büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık teşvikleri nelerdir nasıl başvuru yapılmaktadır kısaca anlaatmaya  çalışacağım.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşvikleri

Hayvancılık noktasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kanalından gelen destekler oldukça fazladır. Özellikle bu teşvik ve desteklerde genç yaştaki çiftçilerin biraz daha fazla önünün açıldığını söyleyebiliriz. Bakanlığın en son projelerden birisi de Genç Çiftçi Hibe Projesi 2017 adlı projedir. Bu proje kapsamında hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişilere destek sağlanmaktadır.

Genç Çift Projesi 2018

18 ile 40 yaş arası, T.C. Vatandaşı, en az okur yazar, herhangi bir yerde çalışmayan, örgün eğitim görmeyen, vergi mükellefi olmayan, 15 adet büyük baş hayvan ya da 50 adet küçük baş hayvandan fazla hayvanı olanlar ve yine 50 adet kovandan fazlasına sahip olan arıcılar bu projeden yararlanabilmektedir. Proje kapsamında 30 bin TL ‘ye kadar hibe kredi desteği sağlanır. Başvurular faaliyet gösterilen arazinin bulunduğu il ya da ilçe Tarım Müdürlüklerine yapılmaktadır. Proje tanıtım, formu, dilekçe ve diğer bazı belgelerle birlikte başvuruda bulunulabilir.

TKDK Destekleri

Şehirden köye dönüşlerin desteklenmesi adına sürekli bir faaliyet içerisinde olan ve Avrupa Birliği IPARD ortaklarından olan TKDK ( Tarım Kalkınmayı Destekleme Kurumu ) ‘nın da hayvancılık anlamında bir çok desteği bulunmaktadır. Bu destekleri biraz daha detayıyla sizlere aktaralım.

TKDK Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçük baş hayvan sınıfına giren; koyun, kuzu, koç, keçi, vs gibi hayvan yetiştirmek isteyenlere; hayvan verilmesinin yanı sıra nakit anlamında da destek sağlanmaktadır. Bu destek 120 bin TL ‘ye kadar hibe desteği sağlanmaktadır. Bunun yarısı oranından hibeden yararlanılması mümkündür. Bu program kapsamında hibelerden yararlanabilmek için TKDK ‘nın proje bazlı desteklediği 42 ilden birisinde bu işi yapmanız gerekecek. Bu iller dışında yapacağınız hayvancılık faaliyetleriniz için TKDK ‘dan destek almanız söz konusu olmayacaktır. Alacağınız bu hibe desteğini; işletmenizi kurmak, bina yapımı, gerekli alet ve ekipmanların temini gibi hususlarda yapacağınız faturalı harcamalarınız karşılığında alabilirsiniz.

500 Damızlık Düve İçin Yüzde 50 Hibe

Hayvancılık işine 500 Damızlık düve alarak başlamak isteyenler için; inşaat işleri için yağacağı harcamalar, dişi buzağı alımlarına, yem hazırlamak için kullanılacak alet ekipman alımlarına yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanmaktadır. Bu konuda bir destek almayı düşünüyorsanız; faaliyet gösterdiğiniz / göstereceğiniz il veya ilçe Tarım Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

Hibe Destekleri Konusunda Faturalı Harcamaya Dikkat

Devlet tarafından verilen destekler ile ilgili olarak; ister TKDK olsun ister Bakanlık hibeleri olsun isterseniz de KOSGEB ile ilgili bir destek olsun, hangi programdan yararlanacaksanız, unutmamanız gereken bir husus var ki o da harcamalarınızı faturalı yapmanız gerektiğidir. Faturasız olarak yaptığınız harcamalarınız ile ilgili herhangi bir ispatınız olmayacağını için dolayısıyla bununla  ilgili herhangi bir resmi destekten de yararlanamazsınız.

4 Yorum

  1. Ben buyuk bas hayvancilik yapmak istiyorum babam cifci bu mesleyi bunda sonra ben yapmak istiyorun ama babam yasli oldugu icin yapamaz herhangi bir geri yok bu merleyide biliyorum yani hayvancilik onu icin yardimci olmanizi dilerim

  2. Ben buyuk bas hayvancilik yapmak istiyorum babam cifci bu mesleyi bunda sonra ben yapmak istiyorun ama babam yasli oldugu icin yapamaz herhangi bir geri yok bu merleyide biliyorum yani hayvancilik onu icin yardimci olmanizi dilerim

  3. Selamünaleyküm ben küçük baş yamak istiyorum 12 senedir içindeyim 30 küçük baş koyun istiyorum

  4. Selamünaleyküm ben küçük baş yamak istiyorum 12 senedir içindeyim 30 küçük baş koyun istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir