Blog

Bitcoin Neden Düşer, Neden Yükselir?

Bitcoin Neden Düşer, Neden Yükselir?

Kripto para birimleri arasında en önemli yere sahip olan Bitcoin’in süreli fiyatında değişiklikler olduğunu görebiliyoruz. Bitcoin’in fiyatının düşmesinde veya yükselmesindeki en önemli etken ise; arz ve talep meselesidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra bazı ek faktörler de fiyat üzerinde değişiklik oluşmasına sebep olabilmektedir. Bitcoin’in yükselişini veya düşüşünü bir hisse senedine benzetebilirsiniz. Çünkü Bitcoin fiyatları üzerindeki değişimlerin sebebi de hisse senetleri üzerindeki değişimlere benzerlik gösterebilmektedir.

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Fazla Değişiyor?

Bitcoin yasasında oluşan fiyat dalgalanmaları birçok faktöre bağlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Fiyatlarda yaşanan oynaklık ise geleneksel piyasalarda CBOE Oynaklık Endeksi olarak da bildiğimiz Volatilite Endeksi ile ölçülmektedir. Bitcoin’de yaşanan oynaklık henüz genel olarak kabul görmüş bir endekslemeye sahip değil. Çünkü kripto paraları bir varlık sınıfı olarak ilk sıralarda yer aldığını görebiliyoruz. Fakat yapılan incelemelerde Bitcoin’in ABD doları karşısında yaklaşık olarak 10 kat civarında bir değişim yaşadığı görülmektedir. Bitcoin’in yükselmesini veya düşmesini sağlayan birçok faktör şu şekildedir:

Algı Değerleri

Bitcoin’in algıladığımız değeri dalgalanmalara sebep olmaktadır. Bitcoin’in günümüzdeki geleneksel para birimine karşı dalgalanma gösteriyor olmasının bir sebebi de; değer algılamasıdır. Bitcoin’in özellilerine baktığımız zaman altın benzeri bir özelliğe sahip olduğunu görebiliyoruz. Bitcoin, çekirdek teknoloji geliştiricilerinin üretimlerini sabit bir miktar üzerinde tutmuştur. Bu üretim 21 milyon BTC ile sınırlandırılmıştır.

Kötü Haberler

Bitcoin aslında çoktan halk tarafından tam olarak kabullenmişti. Fakat son zamanlarda basında yer alan kötü haberler buna engel olmaktadır. Haberlerde jeopolitik olaylar ve hükümetler yüzünden Bitcoin’de tekrar düzenlemeye gidileceği konusundaki paylaşımlar özellikle Bitcoin yatırımcılarını korkutmaktadır. Bitcoin dünyasında erken yer alan kişiler arasında korku oluşmasına sebep olan bazı kötü haberlerin yer aldığını görebiliyoruz. Örneğin Bitcoin borsasının en önemli isimleri arasında olan Mt.Gox’un iflas etmesi bunlardan birisidir. Silk Road üzerinden Bitcoin kullanılarak gerçekleştirilen uyuşturucu alım satımları ve bundan sonra FBI’ın baskın yaparak kapatması insanları korkutmaya başladı. Bu olayların neticesinde ortaya çıkan kamuoyu paniği, Bitcoin’in fiyatının hızlı bir şekilde düşmesine sebep olmuştur.

Küçük Opsiyon Değeri

Bitcoin büyük miktarlarda parası olan kişilere küçük opsiyon değeri sunacaktır. Bitcoin’de yaşanan dalgalanma bir noktaya kadar toplam para biriminin büyük oran sahipleri tarafından yönlendirilmesini sağlar. Bitcoin hacmi aslında çok küçük bir hisse senedi stoğu izlenimi oluşturduğu için para birimi, büyük şirket sahiplerine opsiyon değerleri sağlayabilme adına gerekli olarak görülen bütün kitlesel pazarın benimsenme seviyesine ulaşmıştır.

Değer Metodu

Bitcoin’in değer metodunun algılanması evresinde çok fazla değişiklik olduğunu görebiliyoruz. Bitcoin’de yaşanan oynamalar büyük oranda paranın içsel değerinin bir değer deposu ve değer transfer yöntemi olarak algılanmasında etkiler oluşturmaktadır. Bir değer deposu, bir varlığın ilerleyen dönemlerde öngörülebilirlik ile yararlı olma ihtimali olan bir ilevdir. Gelecekte ise bir değer deposunu saklayarak bazı hizmetler ve mallarda kullanabilirsiniz. Değer transferi yöntemi ise bir taraftan diğerine varlık olarak mülkiyet oluşturmak için kullanımda olan herhangi bir kavram veya nesnedir. Bitcoin’de şuan yaşanan oynamalar ise onu net olmayan bir değer tablosunun içerisine sokuyor. Fakat neredeyse kesintisiz olan bir değer transferi sözü göstermektedir.

Güvenlik

Özellikle güvenlik ihlalleriyle ilgili yapılan kötü haberler yatırımcıların bu noktada tepki göstermesine sebep olmaktadır. Bitcoin topluluğu, güvenlik açıklarıyla ortaya çıktığı zaman ki bunun en büyük amacı yaşanan açığın biran önce toplum tarafından kapatılmasıdır. Bu durum Bitcoin’in değerinin uçucu seviyeye gelmesine sebep olabilir. Bitcoin geliştiricileri ise bu noktada sağlam çözümler üretmeye çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir