Blog

Şimdi de Bitcoin Gold Geliyor

Şimdi de Bitcoin Gold Geliyor

Bu ay içerisinde ön görülenler bir madenci ve yazılım geliştirici grubu tarafından söylenenlere göre “Bitcoin” ismine sahip dördüncü bir koin için haberler çıkacak, çatallanmalar meydana gelecek. Söylentilere göre Bitcoin Gold çıkıyor, ve bu işin temeli olan Bitcoin’e tepki olarak tıpkı Bitcoin Cash gibi piyasaya sürülüyor. Aslında Bitcoin Gold ile alakalı olan haberler projenin Cash’e göre çok daha geniş çaplı olduğu yönünde güç kazanıyor. Hal böyle olunca Bitcoin Cash’e göre yeni olan Gold, henüz çıkmadan yeterince iddialı gibi duruyor. Yeni çıkacak Gold, Hong Kong madencilik firması olan Lightning Asıc tarafından duyuruldu ve satışa çıkacağı tarih olarak 25 Ekim işaret edildi. Ancak 1 Kasımda kriptopara borsasında işlem görmeye hazır durumda olacak olan Gold, Bitcoin’den ziyade Cash’e sağlam bir rakip olacak. Şimdiden Gold ile alakalı dedikodular yayılmış durumda; öyle ki kullanıcılar zaten Bitcoin’e tepki olarak çıkan Cash’in yeterince geniş bir ağı olduğuna işaret ediyor. Zaten Cash’in ağı Bitcoin genel ağının %12’si kadar olduğu için bu yeterince ezici bir muhalefet olarak görülüyor. Kısacası zaten Bitcoin’i eleştirenler Cash’e yönelmişken yeniden dallandırarak Gold çıkarmanın anlamsızlığı konuşuluyor.

Bitcoin Gold Eleştirileri Hakkında

Bitcoin Gold, Bitcoin sistemine tepki olarak ortaya çıkacak olan yeni bir borsa sistemidir, ancak doğruyu söylemek gerekirse bu sistem henüz çıkmadan evvel büyük bir coşkuyla karşılanmadı. Yani madenciler beklenen desteği vermekten çekindi, ve söylenenlere göre Cash’in daha ilerisine geçemeyecek olan bu sisteme tamamen zaman kaybı olarak bakılıyor. Bitcoin Cash, Bitcoin sistemine ilk resmi eleştiri olarak borsaya girmişti ancak Cash’in ilk destekçilerinden bir tanesi olan BTC.Top yöneticisi Jiang Zuhuoer, Gold ile alakalı maalesef pek de iç açıcı yorumlar yapamadı. Söylentilere göre BTC.Top yöneticisi Gold ile alakalı ‘Önemsiz bir coin’ yorumunu yaptı. Bu da henüz çıkmadan olumsuz eleştirilere maruz kalmasına neden oldu, yetkililerce yapılan bu açıklama Cash’e olan desteğin sürdüğünü ancak Gold’un önemsenmediği anlamına geliyor. İlk etapta yoğun eleştiri ile karşılaşan Bitcoin Gold ile ilgili tabular her ne kadar kırılmayacak gibi dursa da aslında işin iç yüzünü bilenler direk olarak eleştiri yağmuruna tutmak yerine 1 Kasımı beklemeye karar verdi. Sebebi ise Gold’un Bitcoin kullanıcılarına tamamen merkezleştirilmiş bir sistem vaat etmesinden kaynaklanıyor. Bitcoin Gold’un arkasındaki başarılı mühendisler algoritma ile alakalı birkaç ip ucu vermekten çekinmiyor ve yapılan açıklama, madencilik faaliyetinin basit ekran kartlarıyla dahi yapılabileceği yönünde oluyor. Bu birçok kullanıcı için çok daha iyi bir oyun süreci yaşatmanın garantisi niteliğinde bir haber olsa da şimdilik oyunun piyasaya çıkışı ve borsada olacağı tarih olan 1 Kasımı beklemekten başka elden bir şey gelmiyor.

Bitcoin Gold Çıkış Yeri ve Proje Sahibi

Bitcoin Gold, Bitcoin merkezi olan Çin’den tüm dünyaya yayılacak, bu durum ise pazarının ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi niteliğinde. Gold’un proje babası olarak anılan isim Liao’n bu konuda belli başlı hedeflerinin olduğunu söylüyor; öncelikle Çin’de ki Bitcoin düzeninin farklılaştırılmasının ilk hedef olarak belirlendiğini dile getiren proje yöneticisi, geçtiğimiz bir sene boyunca Bitmain isimli şirkette yöneticilik yaptığını ve deneyimler elde ettiğini söyledi. Bu deneyimler sonucu Gold projesini hayata geçiren yönetici elbette farklı fikirlerinin olduğu, her şeyin Cash’in bir devamı niteliğinden ibaret olmayacağını söyledi. Ekran kartıyla alakalı birçok konuya açıklık getiren proje yöneticisi, ekran kartının madencilikte merkezleşme konusunda bir sorun çıkarmayacağını ve birçok şeyin ekran kartları sayesinde devamının geldiğini söyledi. Hal böyle olunca Cash’den farklı olarak ilk adımını ekran kartı yönünde attığına değindi.

Bitcoin Gold Hakkında Belirsizlikler

Bitcoin Gold her ne kadar güçlü iddialar ile piyasaya sürülse de ilk etapta ekran kartı farklılığı haricinde elbette Cash ile birbirini ayıran net çizgiler yok. Zaten Bitcoin’in genel kullanıcı kitlesinin %12’si Cash kullanıcısı iken ilk etapta Gold’a ne kadarlık bir yönelimin olacağı elbette merak edilenler arasında. Bunun yanında Cash’in şimdilik güvenini kazandığı binlerce müşterisi ve ciddi itibara sahip destekçileri var. Bu Bitcoin’e karşı üretilen borsalardan en büyüğü olduğu anlamına geliyor; 1 Kasımdan 2017 itibariyle Bitcoin Gold’un iddiaları konusunda ne kadar gerçekçi olduğu anlaşılacak.

Proje lideri her ne kadar Gold’dan baya umutlu olsa bile belli başlı belirsizliklerin olduğunu kabul ediyor, bunların zamanla telafi edileceğine ısrarla değinse de madencilik tabanlı bu borsa; hataya kolay kolay mahal vermiyor. 1 Kasım olarak tarih verilse bile uygulamanın hala geliştirme aşamasında olduğu ve bu aşamaların güncel detaylarının paylaşılacağı söyleniyor.

Bitcoin Gold İle Alakalı Haber Kaldırıldı: İlk başta bir web sitesi Bitcoin ile alakalı ‘Coinlerin %1’lik kısmının yöneticilere ayrılacağı’ konusunda bir açıklama yaptı. Açıklama yapıldıktan kısa bir süre sonra siteden kaldırıldı ancak neden kaldırıldığı konusuna bir açıklık getirilmedi. Hal böyle olunca belirsizlikten dolayı kullanıcılar henüz oyun başlamadan pay biçilmesine tepki gösterdi. Şimdilik haberin doğruluğu tartışılıyor ve proje yöneticilerinden resmi bir açıklama gelmiş değil.

Bitcoin Daha da Çatallanacak: Görünen o ki Bitcoin gelecek zamanda çok daha fazla çatallanmalar ve yan borsalar oluşturmaya devam edecek, bu elbette onun popüleritesini arttırsa dahi yan borsalardan bir tanesi ciddi yükselişe geçerse verilen tepkiler işe yarayacak gibi duruyor. Çatallanmaların en temel sebebi olarak sadece maddiyat gösteriliyor, ve birçok şirket Bitcoin’i kendi avantajları ile buluşturarak kitlesini oluşturmaya çalışıyor. İlk adım Cash’ten gelmişti ve şimdi de Bitmain yöneticisi bu olaya el attı ve Gold’u piyasaya sürmeye karar verdi. İlk etapta elbette müşterisiz kalmayacak olan Gold’a ne kadar bir oranda yönelim olacağı merak konusu.

Görüş Ayrılıkları 1 Kasımda Ortaya Çıkacak: Madencilik temelli olan Bitcoin dünya genelinde çok rağbet gördüğü için bu çatallaşmaların ilerleyen aylarda artarak devam edeceğini; başarıya ulaşırsa birçok girişimci adayını tetikleyeceğini belirten Bitcoin Forum Kullanıcıları da görüş ayrılığı yaşıyor durumda. Ekran kartını her şeyden daha çok önemseyen kitle Gold’u büyük bir sabırsızlıkla beklerken; Cash sisteminden gayet memnun olan kitle Gold’un yalnızca zaman kaybı olduğunu, var olan düzene ikinci bir damar olmaktan öteye gidemeyeceğini söylüyor. Şimdilik görüşü ne olursa olsun hemen herkes Gold’un çıkmasını ve incelemeyi bekliyor, çıktıktan sonra birçok şey oturacak; akıllarda kalan sorulara daha kesin yanıtlar verilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir