Blog

Belediye Kömür Desteği Nasıl Alınır?

Belediye Kömür Desteği Nasıl Alınır?

Kış mevsiminin yaklaşması sonucunda insanların çoğu kışın hangi yöntemle ve nasıl ısınacağını düşünmektedir.  Ekonomik zayıflık sebebiyle ısınma ihtiyaçlarını karşılayamayan hanelerin, bu problemlerinin çözülmesi amacıyla birtakım kurumlar tarafından destekler verilmektedir. Bilhassa belediyenin kömür desteği kapsamında soba kullanan bütün aileler kış mevsimini sıcak bir ortamda geçirebilme imkânına sahip olmaktadır.  Kış mevsimi yaklaştıkça bu destekten faydalanmak isteyen haneler nereye müracaat edeceklerini ve bu destek imkânından nasıl faydalanacaklarını merak etmeye başlıyorlar. Hâlihazırda bir kazancı bulunmayan veya yaşlı olması nedeniyle bakım ihtiyacı bulunan bireylerin ön sıralarda korunduğu bu destekler her sene birtakım kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Destek kapsamında çevrede yaşayan ve desteğe ihtiyacı olan bireylerin bulunması ve yönlendirilmesinde yardımcı olan başlıca kişi mevzubahis mahallenin muhtarı olmaktadır. Destekten yararlanmak için gereken fakirlik evrakı da muhtardan alınmaktadır.

Destekten Yararlanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • İlk olarak destekte bulunacak kuruluşlar bulunup destekten yararlanmak için yapılması gereken şeyler tespit edilmelidir.
  • Fakirlik belgesi temin edilmelidir.
  • Fakirlik belgesi destek imkânı sağlayan kuruluşa teslim edilmelidir.

Bu işlemlerin ardından destekten yararlanma imkânına sahip oluyorsunuz. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün üstlendiği bu desteklerden yararlanmayı arzulayan bütün vatandaşların bu kuruma müracaat etme zorunluluğu bulunmaktadır. Temel gıda, kıyafet ve odun desteğini de bünyesinde bulunduran belediye kömür desteği, muhtarların ve yardım sever kişilerin katılımı ile beraber ihtiyaç sahiplerine götürülmelidir. Bu kapsamda hassas davranmayı isteyen bütün vatandaşlar bölgesindeki bakıma ve desteğe ihtiyacı olan bireyleri bu kuruma bildirmelidir. Kimlik ve ikametgâh evrakınız ile birlikte bütün belediyelerin kendi içerisinde sağladığı destek imkânlarından yararlanabilirsiniz. Hazırlanan müracaat formu ve fakirlik evrakı ile belediyenin durum tespiti yapması beklenmektedir. Müracaatı kabul edilen her ihtiyaç sahibi, bütün kış yeterli olacak miktarda kömür desteğinden yararlanabilmektedir. Birden fazla çocuğu bulunan hanelerin ve herhangi bir kazancı bulunmayan vatandaşların kış mevsimindeki o dondurucu aylarda evlerinde kolayca ısınmaları için belediyelerin sağladığı bu destek imkânları, bazı insanlar için büyük önem arz etmektedir.

Kömür Yardımı Hakkında

  • Yurdumuzda yoğun olarak 2003 senesinden günümüze dek her sene maddi durumu yetersiz olan bütün vatandaşlara sağlanan gıda ve yakacak imkânı sayesinde, bu vatandaşların ihtiyaçları giderilmektedir.
  • Belediyelerin halk ile iç içe olmasına olanak sağlar.
  • Bilhassa belediye kömür desteği bünyesinde her haneye aşağı yukarı bir ton civarında kömür verilmesi bu desteklerin ne kadar büyük etkileri olduğunun kanıtı olarak gösterilebilir.
  • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün liderliğinde Ülkemizin her bölgesine götürülen destekler sonucunda kazancı düşük olan tüm haneler kış mevsimini ferah bir şekilde geçirebiliyor.
  • Maddi durumu yetersiz olan hanelere verilen gıda, elbise ve belediye kömürü desteği ile bu hanelerin karşılaştığı kazanç açığının getirdiği problemlerden kurtulmaları sağlanmaktadır.
  • Sosyal Sorumluluk Tasarısı durumundaki bu konu, her sene özel kurumlar aracığıyla gündeme konularak insanlara ufak hatırlatmalarda bulunuluyor. Belediye kömür desteği ve odun ya da elbise gibi ilavelerle duyarlı vatandaşların eyleme geçmesi amaçlanıyor.
Belediye Kömür Desteği

Belediyeler

Belediyelerin her sene gelenek haline getirmiş olduğu bu destekler büyük miktarlar içermektedir. Kendi bünyesinde barınan ihtiyaç sahibi vatandaşlarına ferah bir kış mevsimi geçirmeyi hedefleyerek bu destek imkânlarını sağlayan belediyeler, kış mevsimi desteklerinde başı çekmektedirler. Bünyesine dâhil olduğu belediyeye müracaat eden ve gerek görülen bütün şartları karşılayan vatandaşlar kömür ve diğer desteklerden yararlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir