Blog

Banka Yapılandırma Yapmak Zorunda Mı ?

Banka Yapılandırma Yapmak Zorunda Mı ?

Banka Yapılandırması Nedir ?

Günümüzde herkesin belirli zamanlarda krediye ihtiyaç duyabilme olanağı vardır. Özellikle ailevi mecburiyetlerde ve kesin olarak alınması gereken ihtiyaçlarda kredilere başvurmaktayız. Bu kredileri aldıktan sonra ödemeler yüzünden birçok kişi birtakım sıkıntılara girmektedir. Genelde aydan aya yapılan borç ödemeleri sizin aylık gelirinizle uyuşmazlık sağlayıp bir yerden sonra borcunuzu ödeyemiyor olabilirsiniz. İşte bu durumlarda bankadan sizlere uyarı namına bir belge gönderilecektir. İhtarname ya da icra belgesi olarak tanımlanan bu belge size borcunuzu ödemeniz için bir ihtardır. İşte bu durumlarda bankaya yapılandırma teklifi yaptığınız zaman banka yapılandırma yapmak zorunda mı konusunu sizlere anlatacağız.

İhtarname/İcra Belgesi Geldikten Sonra Yapılması Gerekenler

İlk olarak borçlu olduğunuz banka, adresinize ihtarname ya da icra belgesini gönderdiyse itiraz, temyiz ve mal beyanında bulunabilmeniz için 1 haftalık bir zamanınız var. Bu bir haftalık zamandan kastımız 7 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu zaman içerisinde herhangi bir mal beyanında bulunmaz ya da yanlış bir mal beyanında bulunursan sizlere adli bir yaptırım uygulanacaktır. Böyle bir durumda kalındığında ilk olarak yapmanız gereken seçeneklerden biri borcunuzu direk kapatmak olur. Borcunu kapatan bir kişiye yaptırım uygulanmayacaktır. Eğer ki borcu ödeme gibi bir imkanınız bulunmuyorsa borcunuzu yapılandırma işlemini tercih ederek aylık ödemelerinizin aza indirilmesini ve borcunuzun vade süresinin uzatılmasını talep edebilirsiniz. Tabi ki bu durumda olan kişiye bankalar yapılandırma imkanını sağlayacaklardır. Borcunuzu ödemenin tek yolu bu durum olduğu için sizlere belirli bir faiz miktarı uyarlayarak borç yapılandırma işlemini sağlayacaklardır. Bu işlemi yapan bankalar arasında 72 ay yapılandırma yapan bankalar bile mevcuttur.

Borcunuz Takibe Düşünce Olanlar

Borcunuz takibe düştüğünde KRDK yani Kredi Risk Değerlendirme Kurulu, kredi sicilinizi inceleyecektir. Bu incelemede sizlerin borçlarınıza olan sadakatinizi ölçmek için geç ödemelerinize ve borçlarını ödeyip ödemediğinize dahi bakılacaktır. Bu durumda da kredi siciliniz zarar gördüğü için kredi notlarınız hesaplanarak hareket edilecektir. Kredi notları, sizin bankalarla aranızda bulunan finansman işlemleriniz hakkında bütün ayrıntılı bilgiye göre bankalar tarafından verilen notlardır. Bu notlarda en öneme alan şey ise kredi borcu ve kredi kartı borçlarınızı ne kadar düzenli yaptığınızdır. Bu incelemeler sonucunda size sunulan ilk seçenek borcunuzu kapatmanızdır. Ancak diğer bir seçenek ise borcu yapılandırarak ödemeniz olacaktır. Bütün olumsuz koşullar gerçekleşirse icra mahkemesinden haciz işlemi başlatılacaktır.

Kara Listeye Alındıysanız Yapılması Gerekenler

Kara lise, bankalara olan borçlarını düzenli olarak ödemeyen veya hiç ödemeyen vatandaşların içerisinde bulunduğu listedir. Bu listeyi bankalar düzenlemektedir. Bu listede ayrıca borç yüzünden icra ya da takip davası devam eden tüketicilerde bulunmaktadır. Bu kişiler bütün bankalar tarafından görülmektedir. Şöyle ki kara listede olan bir vatandaş hiçbir bankaya kredi başvurusu yaparak kredi alamayacaktır. Bu kara listeden çıkmakta oldukça uzun zaman almaktadır. Kara listeden çıkmak isteyen kişinin bankalarla arasındaki finansal sıkıntıları gidererek borçlarını kapatması gereklidir. Bu durumla birlikte 5 yıllık süre zarfında kara listeden çıkarılacaktır. Bu süreyi hızlandırabilmek için bankada bir hesap açarak sürekli olarak birikim yapmanız gerekmektedir. Bu durumu gören bankaların bakış açısı değişecektir.

Banka Borç Yapılandırma

Kredi Yapılandırma İşlemi Yapan Bankalar

  • Kredi Yapılandırma Ziraat Bankası tarafından yapılabilmektedir.
  • Vakıfbank kredi yapılandırma işlemi yapabilen bankalardan bir diğeridir.
  • Akbank kredi yapılandırma işlemi yapmaktadır.
  • QNB Finansbank,
  • İş Bankası,
  • Garanti Bankası

Gibi birçok banka daha yapılandırma işlemi yapabilmektedir. Kredi yapılandığında ödeme konusunda bilgi almak için İlgili bankaya giderek kredi yapılandırma hesapla talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir