Blog

  • Home
  • BANKA

Banka Müdürü Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar ?

Banka Müdürü Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar ?

Bankacılık mesleği ülkemizin saygın ve sosyal statü açısından önemli bir yere sahip olan mesleklerinden bir tanesidir. Tabii ki  bankacılık mesleği içinde de bir çok çeşitli pozisyon bulunmakta, bu pozisyona göre kişinin sosyal statüsü ve maddi imkanları da değişkenlik gösterecektir. Tabii ki  bu pozisyonlar arasında en çok istenileni bir bankada müdür pozisyonunda çalışmaktır. İşe her başlayan yeni bankacının da en büyük hayallerinden ve hedeflerinden birisi de banka müdürü olmaktır. Kariyerini bu noktaya doğru taşımak isteyenlerin işi kolay olmamakla birlikte, imkansız da değildir. Bu yazımızda biraz bu konulara değinerek, genel anlamda sizler için Banka müdürü nasıl olunur, maaşı ne kadar, neye göre değişiklik göstermektedir gibi hususları ele alacak ve bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Doğru Bölüm ve İyi Bir Üniversite

Bankacılık mesleği; banka, para, vs. gibi kavramlar üzerine kurulu bir meslek olduğu için dolayısıyla bununla ilgili bir eğitim alınması gerekecektir. Ön lisans mezunu kişiler de bankacı olabileceği gibi takdir edeceğiniz üzere lisans mezunu adaylar bu konuda daha şanslı olacaktır. Hatta yüksek lisanslarını tamamlayanlar, doktora, vs. Yapanlar, dil konusunda İngilizce ‘nin yanına bir kaç dil daha ekleyenler bu şanslarını daha da artıracaktır. Bankacı ve dolayısıyla bir banka müdürü olabilmek için eğitim alınması gereken bölümler genel itibariyle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bulunan bölümlerdir.

Bu bölümlere örnek olarak İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi, Ekonometri, Ekonomi, vs. Gibi bölümleri sayabiliriz. Bu bölümlerin yanı sıra son dönemde eğitim vermeye başlayan Bankacılık ve Finans, Sigortacılık, Bankacılık, vs. gibi bölümler  direkt olarak bankacılık sektörüne daha fazla hitap ettiği için; bu bölüm mezunu olanların şanslarının daha yüksek olacağı aşikardır. Banka müdürü olma yolunda size artı sağlayacak konulardan birisi de mezun olduğunuz üniversitedir. Her ne kadar tamamen mezun olduğunuz üniversite ile banka müdürü olma arasında net bir bağ kurulmasa da; yine de değerlendirileceğini düşünmekteyiz. Tabii ki kişinin girişkenliği, meslekteki başarıları, vs. Gibi hususlar gerekirse üniversite adının önüne de geçecektir. Bunu da unutmamalısınız.

Hangi Pozisyonda Daha Şanslı

Banka müdürü olmak isteyen adayların öncelikle tabii ki bankacılık mesleğine giriş yapması gerekmektedir. Bankalar genel itibariyle direkt olarak banka müdürü pozisyonuna bir kişiye getirmez. Bankalar arası transferler olabilir ancak bu da direkt olarak bir gişe görevlisinin diğer bir bankada müdür olacağı anlamını taşımaz. Bankacılık mesleğine giriş kimi zaman bu en alt pozisyon olan gişe görevlisi olabilirken, kimi zaman ise müfettiş yardımcılığı pozisyonu da olabilir. Tabii ki ne kadar yüksek pozisyondan başlanırsa banka müdürü olma yolundaki şansınız daha çok artacak ve bununla birlikte hedefinize ulaşmanız için gereken süre de doğru orantılı olarak kısalacaktır.

Müfettiş Yardımcılığı Daha Şanslı

Müfettiş ve Müfettiş yardımcıları banka müdürlüğü konusunda şanslı olan bankacılık pozisyonlarındandır. Bunun yanı sıra satış, kurumsal satış, vs. gibi pozisyonlar da banka müdürü olma yolunda yarışa ön sıralarda başlayan pozisyonlardan olduğunun da altını çizelim.

Banka Müdürleri Ne Kadar Maaş Alır

Bu bankaya ve müdür olunan banka şubesine göre değişkenlik gösterebileceği gibi; genel itibariyle bir rakam verecek olursak, bir banka şube müdürünün maaşı 10 bin TL ‘yi bulabilecektir. Bunun yanı sıra araç tahsisi diğer bazı sosyal imkanlar da sunulacaktır. Bölge müdürleri, vs. Gibi üst pozisyonların maaşı şube müdürlerine nazaran ise daha yüksek olacaktır.

8 Comments

  1. Merhaba yazınızı okudum. Ben ertuğ özer.23 yaşındayım babam iş bankası emeklisi annemde vakıfbank emeklisi bende macaristanda budapeste de bkf üniversitesini bir hafta önce mezun oldum. Ingilızcem bana göre iyidir. Amacım bu bankada müfettiş veya banka müdürü olmak. Bundan sonraki yolu bana gösterirmisiniz. Teşekkür ederim ertuğ özer

  2. Merhaba yazınızı okudum. Ben ertuğ özer.23 yaşındayım babam iş bankası emeklisi annemde vakıfbank emeklisi bende macaristanda budapeste de bkf üniversitesini bir hafta önce mezun oldum. Ingilızcem bana göre iyidir. Amacım bu bankada müfettiş veya banka müdürü olmak. Bundan sonraki yolu bana gösterirmisiniz. Teşekkür ederim ertuğ özer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir