Blog

Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

Kredi alabilmeniz ve bankaların herhangi bir engeline takılmadan onayından geçmeniz için kredi notu kaç olmalıdır sorusuna grafikler yardımı ile sizlere cevaplar vereceğiz. Bankalardan kredi alabilmek veya kredi kartı gibi bankacılık ürünlerini kullanabilmeniz için, bankaların sizlerden istediği bir kredi notu puanlaması olmaktadır. Kredi puanı düşük olan bireyler kredisi onaylanmadığı zaman, kredi notunu mutlaka öğrenmelidir. Yani bu adımdan sonra kredi başvurularını ona göre yapmalı ve kredi notunu yükseltmelidir. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusu oldukça yoğun karşılaşılan bir sorudur ve bu sorunun cevaplarına değineceğiz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notları çok farklı algoritmalar üzerinden hesaplanıyor olsa bile, bazı etkenleri hepimiz biliyoruz. Örneğin, borçlarınıza ait bankalara zamanında ödeme yapma durumu, kredi notunu etkileyen en önemli etkendir. Bunun dışında mevcut borç durumlarınız ve kredilere başvuru sayısınız da sizlerin kredi notunu etkilemektedir. Ayrıca Kredi notunuz bu hesaplama yöntemiyle Findeks tarafından belirlenmekte olmasıyla beraber ve bu notları talep eden tüm bankalara ücretsiz olarak sunmaktadır. Yani, herhangi bir bankaya kredi başvuru yaparsanız eğer, banka personellerin sizlerde aradığı ilk şart kredi notunuz olacaktır.

Kredi Alabilmek İçin Kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu 0 – 1900 arasında hesaplanan bir puanlama sistemidir. Tahmin edebileceğiniz gibi 0 en düşük puan iken 1900 en yüksek puan olmaktadır. Ayrıca, daha iyi anlaşılabilmesi açısından Findeks bu puanları renklendirme yaparak bizlere sunmuştur. Yani Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır gibi bir sorunun cevabına, aşağıdaki tablodan da detaylı olarak görebilirsiniz.

Kredi Notu Güven Renk
0 – 799 Çok riskli Kırmızı
800 – 1299 Orta riskli Turuncu
1300 – 1499 Az riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık yeşil
1700 – 1900 Çok iyi Koyu yeşil

 

Yukarıdaki tablodan Findeks kredi notunuzun hangi aralıkta olduğunu öncelikli olarak tespit ediniz. Gördüğünüz gibi kredi notu düştükçe bankaların sizlere olan davranışları da değişecektir. Kredi notu kaç olmalı sorusuna verilecek olan en güzel cevap ise 1500’ün altında olmamalıdır şeklinde verilebilir. Puanınız Kırmızı, Turuncu ve Sarı olursa ne yazık ki bankalar sizlere olumsuz olarak yanıt verecektir. Ayrıca, kredi notu iyi ve yüksek olan bireylere güzel bir haber vermek istiyoruz. Buna ek olarak bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip olan bireylere avantajlı faiz oranları sunmaktadır Örnek olarak kredi notu kötü olan bir birey %1.60 gibi bir faiz oranlarını görürken, iyi düzeyde kredi puanına sahip bireyler ise %0,99 gibi oldukça düşük faiz oranlarından krediyi kullanabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenme ve Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Kredi notunuzu henüz bilmiyorsanız eğer, sorgulama işlemi oldukça basittir. Findeks adı verilen sistem üzerinden kredi notlarınızın sorgulamasını yapabilirsiniz.

Kredi Notum Çok Düşük Ne Yapmalıyım?

Kredi notunuzu öğrendiniz ve tabloya baktınız diyelim. Fakat kredi notunuz istenilen seviyede değil ve sizlere kredi çıkmıyor. Bu durumda uygulamanız gereken bazı adımlar vardır. Çünkü kredi notu sabit kalan bir puan değildir ve aylık olarak güncellenir. Sizlerin yapması gerekenler ise bankalar ile daha sık çalışmak, borçlarınızı zamanında ödemek, kredilere çok başvuru yapmamak, kredi kartı kullanmak gibi işlemlerdir. Kredi notunuzu yükseltmek için bazı kurumlardan da ücret karşılığında destek ve yardım alabilirsiniz. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabı ayrıca bankalara göre değişme gösterir. Yani bazısı 1000 kredi notuna kredi vermezken, diğeri vermek için can atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir