Blog

BAĞKUR ÖLÜM PARASI NASIL ALINIR

Yurdumuzda gerçekleştirilen farklı şekildeki birtakım sigorta modellerinden olan SSK, Emekli Sandığı gibi Bağ-Kur sigorta düzeneğinin bünyesinde uğraş veren vatandaşların vefatları şeklindeki durumlarda kişi evli durumdaysa ve hayattaki eşi ya da evlatları bekâr ise annesi ve babası varsa, Bağ-Kur cenaze desteği adında bir ücret vermektedir. Bunun yanı sıra belirtilen koşulların yerine getirildiği durumlarda Bağ-Kur ölüm parasından yararlanabilmektedirler.

Bağ-Kur Cenaze Desteği Nasıl Alınmaktadır?

Cenaze desteğinden yararlanmak isteyen kişiler vefat etmiş olan ve Bağ-Kur sigortası bulunan şahsın defin merasimlerini yapan vatandaşların, üzerinde vefat tarihinin de yazılı olduğu bir dilekçe ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeleri şart koşulmaktadır.

SGK Bağ-Kur Yardımını Kimlere Ödüyor?

SGK ödemeyi Miras Hukuku içerisindeki zümre düzeninin aşağı yukarı aynısı bir düzen ile gerçekleştirmektedir. Bu demek oluyor ki;

 • Şahıs evli durumda ise evleviyet eşinin olmaktadır.
 • Evli durumda bulunduğu eşi vefat etmiş ise evleviyet evlatlarının olmaktadır.
 • Şahıs bekâr ise evleviyet annesinin olmaktadır.
 • Annesi vefat etmiş ise babasının, babası da vefat etmiş ise kardeşlerinin olmaktadır.

Yani sıraya göre yazıldığında ilk olarak eş, ikinci olarak evlatlar, üçüncü olarak anne, dördüncü baba ve beşinci sırada kardeşleri Bağ-Kur cenaze desteğinden faydalanabilecek demektir. Bu şahıslardan herhangi bir tanesi sağ durumda değil ise ya da yok ise cenaze merasiminin faturasını tüzel veya gerçek kişiler ödeyebilmektedir. Bu ödemeyi belgelemeleri vaziyetinde Bağ-Kur cenaze desteğinden bu şahıslarda yararlanabilmektedir.

SGK Bağ-Kur Cenaze Yardımı Ne Kadar?

1 Ocak ila 31 Aralık 2016 Aralığında vefat etmiş olan kişilerin hak sahiplerine verilen 489 lira cenaze yardımı 1 Ocak ila 31 Aralık 2017 Aralığında vefat eden kişilerin hak sahiplerine verilmesi şeklinde 531 lira olarak kararlaştırılmıştır.

SGK Bağ-Kur Cenaze Desteği Koşulları Nelerdir?

Cenaze desteği koşulları sırasıyla şunlardır;

 • Vefat etmiş olan Bağ-Kur sigortasına sahip şahsın hak sahiplerine cenaze desteği verilebilmesi için vefat etmiş olan şahsın sigortasından ötürü emekli olması.
 • Herhangi bir iş kaza ücreti almaması.
 • Bağ-Kur bünyesinde minimum 360 gün sigortasının bulunması.
 • Bağ-Kur dâhilinde herhangi bir prim ödeneceği olmaması.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı Alma Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vefat etmiş olduğu zamanda aktif durumda Bağ-Kur sigortası bulunan kişiler veya vefat ettiği zamandan evvel Bağ-Kur sigortalı olarak kabul edilen kişilerin kendi sigortalarından ötürü herhangi bir prim ödeyeceği kesinlikle olmamalıdır
 • . Bağ-Kur ölüm parasından faydalanmak isteyen kişilerin bu para için aday olmaları değişik şekillerde gerçekleşmektedir. 1 Ekim 2008’de açıklanan 5510. Kanun hükmünde prim ödeme gün sayı koşulu 3 defa değişiklik geçirmiştir.
 • 4 Ekim 2000’den evvel vefat etmiş olan Bağ-kur sigortalılarına minimum 1080 gün prim ücreti verilmiş olmalıdır.
 • 4 Ekim 2000 ile 7 Ağustos 2001 Aralığında vefat eden Bağ-Kur emeklilerine minimum 1800 gün prim ücreti verilmiş olmalıdır.
 • 8 Ağustos 2001 ile 1 Ağustos 2003 Aralığında vefat etmiş olan Bağ-Kur sigortalılarına minimum 1080 gün prim ücreti verilmiş olmalıdır.
 • 2 Ağustos 2003’ten sonra vefat etmiş olan Bağ-Kur sigortalılarına Bağ-Kur ölüm ücreti verilme prim koşulu minimum 1800 gün olarak açıklanmıştır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir