Blog

  • Anasayfa
  • BANKA

Avukatta Olan Kredi Borçlarını Taksitlendirme (Uzlaşma ile Yapılandırma)

Avukatta Olan Kredi Borçlarını Taksitlendirme (Uzlaşma ile Yapılandırma)

Bankalardan aldığınız kredi ve kredi kartı borçlarınızı 90 gün boyunca hiç ödeme yapmazsanız bankanın idari birimine sevk edilir ve avukata verilirsiniz. Banka sizden alamadığı kredi ve ya herhangi bir banka borcunu almak için avukat temin eder. Anlaşmalı avukatlarına sizin dosyanızı devrederek bundan sonra avukat ile muhatap olursunuz. Borcunuz avukata gittiğinde size bir telefon gelir ve artık borcunuzun hangi avukatta olduğunu söylerler. Eğer borcunuzu kısa bir zaman içinde ödeme yapmazsanız da evinize icra işlemi uygulanacaktır. Peki ödeyemediğiniz avukata olan borcunu taksitlendirme yapabilir misiniz? Son zamanlarda en çok sorulardan bir tanesi de bu olmuştur. Şimdi sizler için araştırıp yazdığımız bu konumuzda avukata düşen borçlarınız hakkında neler yapabileceğinizi ve nasıl ödemeler gerçekleştirebileceğinizi yazdık. İşte detaylar.

Avukattaki Banka Borcunu Yapılandırma İşlemi

Kredi , kredi kartı ve ya herhangi bir kredili ürünlerde ödemenizi 90 gün yapmazsanız 91.gün bankanın idari kısmına sevk edilirsiniz. Tabi bu durum boyunca bankadan bir çok telefon alacaksınız ve banka kredi borcunuzu ödemeniz için size fırsatlar sunulacaktır. Eğer avukata düşmek istemiyorsanız bankadaki borcunuzu tekrardan yapılandırarak biraz zaman kazanabilirsiniz. Yapılandırma yaptığınız krediyi de ödemezseniz direk avukatlığa devredilirsiniz. Bu devir işlemi olduktan sonra bankalarda kırmızı kalem yersiniz ve artık uzunca bir süre banka çalışması yapamazsınız.

Borcunuz avukata düştükten sonra avukat sizi arayacak ve güncel borcunuzu söyleyecektir. Eğer bu borcunuzu taksitlerle ödemek istiyorsanız, avukattaki borcunuzu yapılandırma yaparak ödeyebilirsiniz. Bunu yapmak için taahhüt vermeniz gerekmektedir. Taahhüt veren müşterilerin kredi borçları yapılandırılır ve kişinin belirlediği tarihlerde ödenmektedir. Eğer borcunuz yüksekse bunu 10 takside kadar bölebilir ve aydan aya ödeyebilirsiniz.

Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Avukata düşen borcunuzu maddi sıkıntı yüzünden ödeyemezseniz ikametgahınızın bulunduğu eve icra takibi başlatılacaktır. Bu icra takibini yapmadan önce borçlu olan kişinin SGK kaydına ve çalıştığı işine de bakılmaktadır. Eğer kişi sigortalı bir yerde çalışıyorsa avukat maaşının 4’de 1’i ne haciz koyarak borcunu tahsil etmektedir. Bu kesilen ücret borcunuz bitesiye kadar kesilecektir. Eğer 2 yıl içinde avukata ödeme yapılmazsa avukatlar banka borcunu varlık şirketlerine devrederler ve sizin asıl alacaklınız devredilen Varlık şirketleri olur.

Yasal Takibin Finansal Durum Üzerinde Etkisi

Yasal takip süreci banka ile anlaşamamanız ve ödeme yapmamanız durumunda dosyanızın avukata düşmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu işlem başladıktan sonra banka kara listesine girmiş bulunmaktasınız. Bundan sonraki bankalar ile çalışma yapacağınız da karşınıza hep bu olumsuz bir kayıt olarak çıkacaktır. Kredi ve kredi kartı başvurularınız redde düşecek ve nakit ihtiyaçlarınızı bankalardan finansal destek alarak yapamayacaksınız. Bu süreçten sonra avukat ile karşılıklı olarak çözüm bulmak için konuşabilirsiniz. Size yardımcı olacaklardır ama ödeme yapmanızı da isteyeceklerdir. Bu görüşmeler sonucunda icra işlemleri başlamadan banka ile anlaşıp borcunuzu taksit taksit ödeyebilirsiniz.

Kredi Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Avukata düştükten sonra, borcunuzu ödemeniz ve icra dairesindeki dosyanızı kapatmanız gerekmektedir. Avukata ödenen banka borcundan sonra hala bankalarda açık takipli olarak gözükebilirsiniz. Bunun nedeni avukatlardan kaynaklanmaktadır. Siz borcunuzu ödedikten sonra icra dairesine gidip sizin dosyanızı kapatmamaktadırlar. Ve bu sebeple kredi borcunuz hala açık olarak görülmektedir. Bunu bütün avukatların yaptığını söyleyemeyiz ama genelde bu işlemi borçlu olan kişi yapmaktadır. İcra dairesine giderek dosyanızı kapatabilirsiniz. Bunun için sizden ücret isteyeceklerdir. Çok fazla bir ödemesi olmasa da hazırlıklı gitmenizi öneririz.

Kredi siciliniz siz borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra düzelecektir. Bunu daha öne çekebilirsiniz. Bunun için merkez bankasına bir dilekçe yazarak borcunuzu ödediğinizi söyleyebilirsiniz. Dosyanın için borcu yoktur kağıtlarının fotokopilerini de koyarsanız işleminiz daha hızlı olacaktır. Bu işlem 6 ay civarı bir sürede sonuçlanır ve kredi notunu 0(sıfır) olarak güncellenecektir. Bundan sonra hemen kredi başvurusu yapmayın. Önce kredi kartı başvurusu yapın ve kredi kartınızı düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltin. Daha sonra siz istemeseniz de kredi mesajları cep telefonunuza gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir