Blog

Araçlarda Kilometre Düşürme Cezası 2018

Araçlarda Kilometre Düşürme Cezası 2018

Günümüz de her insan, ihtiyaçları doğrultusunda bireysel araç sahibi olmak isterler. İnsanlar belirli gelir düzeyine sahip olduğunda birikim yaparak ya da kredi çekerek araba sahibi olurlar. Taşıt sektöründe sıfır araç almak gün geçtikçe zorlaşmakta. Bu sebepten araç sahibi olmak isteyen bireylerin büyük çoğunluğu ikinci el araçlara yönelmektedir. Alacakları araçlara uzun süre binmek isteyen kullanıcılar, alacakları araçlarda aradıkları özelliklerden biri de düşük kilometredir. Bu özelliğin aranmasının en büyük sebebi ise yüksek kilometreli araçların tamir maliyetlerinin yükselmesidir. Tamir maliyetlerinin yükselmesinin sebebi ise metal yorgunluğunun oluşmasıdır. Metal yorgunluğu oluşan araçlarda maliyetin artma sebepleri;

  • Araçların önemli bütün parçalarının metalden oluşması
  • Metallerin kullanım ömrüne sahip olmaları

Düşük kilometreli araçlar ikinci el satış işlemlerinde alıcılara daha cazip geldiğinden daha çabuk elden çıkmaktadır. Sadece alıcı için değil satıcı için de kazançlı olan düşük kilometreli araçların en büyük karı daha fazla değer etmesidir.

İkinci El Araçlarda Kilometrenin Önemi

Kullandığımız bütün taşıtlar da hayati önem arz eden ön takım, şanzıman, motor gibi aksamlar metal parçalardan meydana gelmektedir. Metallerin de belirli bir ömürleri oldukları için kullanılan parçaların da ömürleri olmakta, kilometre geçtikçe bu ömür kısalmakta parçaların değişme zorunluluğu oluşmaktadır. Parçaların değişmesi demekte ekstra maliyet anlamına gelmektedir. Bu parçaların da değişmediği durumlarda hem bu aracı kullanan kişiler için hem de trafikte ki diğer insanların zararına olmaktadır.

Kilometre Düşürme

Geçmiş de kilometresi ile oynanan araçlara fazla para ödediğimiz ya da ödeyen birine tanıklık etmişliğimiz olmuştur. Kilometresi düşürülmüş araçlara ödenen fazla paralar hem maddi hem manevi olarak aracı alan kişileri rahatsız etmektedir. Günümüz de ise bu işlemi yapan oldukça fazla iş yeri var. Piyasada da bu işlemi gören araç sayısı da azımsanmayacak kadar fazla olduğu için alacağınız aracı uzman kişilere göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bir aracı alacağınız zaman hemen kilometresi düşürülmüş mü anlamak için aracın vites topuzuna ve direksiyonuna bakabilirsiniz.

Bir Aracın Kilometresi İle Oynandığı Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi ile oynanmış aracı fark etmenin birkaç püf noktası bulunuyor. Bunlardan en güvenilir ve garantili olan aracın muayene kayıtlarının incelenmesidir. Örnek vermek gerekirse 2015 yılında 100 bin kilometre de muayeneye giren bir aracın 2017 yılında olan muayenesi 100 bin kilometrenin altında ise bu aracın kilometresi ile oynanmış demektir. Bir diğer güvenilir yöntem ise aracın yetkili ve uzman incelemesinden geçmesidir.

Araç Kilometre Düşürmenin Cezası 2018

Araç kilometrelerinin düşük olması demek o aracın daha kolay satılması ve daha fazla ederinin olması demektir. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar satacakları araçların kilometrelerini düşürerek fazladan haksız gelir elde etmektedirler. Geçmiş dönemler de araçların kilometrelerini düşürüp satan kişiler tespit edildiği takdir de işlemini yapan kişi haksız kazanç elde etme suçundan yargılanıyordu. Yapılan yeni düzenlemeler ile Türk Ceza Kanununun 157. maddesi kapsamında değerlendirilmekte ve kilometre düşürme işlemi yapan kişiler dolandırıcılık suçundan yargılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir