Blog

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma İşlemi

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma İşlemi

Bir araç aldığınızda bu araca bir trafik sigortası yaptırmak zorunlu haldedir. Ülkemizde sigorta yaptırma işlemi yüksek maliyetleri yüzünden kimseye cazip gelmese bile bu sigortaları yaptırmak bir kuraldır. Bu sigortaların yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımlar mevcuttur. Sigortaların pahalı olmasının üzerine birçok şikâyet ve indirim talebi geldiği için sigortalarda indirimler yapılmaya başlandı. Yeni sigorta yaptıracak olan kişilerin bu indirimlerden faydalanması mümkün olacaktır. Gelen düzenleme ile birlikte artık kötü sürücü olan kişilerin yüksek miktarlarla cezalandırılması ve sigorta fiyatlarının düşürülmesi sağlandı. Getirilen düzenleme ile birçok kişi sigorta ücreti geri alma hakkında bir talepte bulunurken bu veya bunun gibi bir durum ortaya çıkarılmadı. Dolayısıyla sigorta ücretinin geri alınması gibi bir durumda imkânsız hale geldi.

Araç Sigorta Ücretini Geri Almak Mümkün Mü?

Araç sigorta ücretinizi geri almanız normalde mümkün bir durum değildir. Eğer ki araç sigortası indiriminden faydalanmamış biri iseniz bu ücretinizi geri almanız mümkün olmayacaktır. Ancak ve ancak sigorta yaptırdığınız şirket ile olan anlaşmanızda sigorta iptali yapıldığında ücretin bir kısmının geri alınabileceği maddesi bulunuyorsa bu ücreti geri almanız mümkün olacaktır.

Trafik Sigortası İndirimi Getirilen İller

  • İzmir
  • Erzurum
  • Kayseri
  • Yalova

Trafik Sigortası Fiyatları

Gelen düzenlemelerle birlikte değişen fiyatlar sonrasında iyi sürücüler için indirim sonrasındaki maksimum fiyat belirlendi. Bu fiyat ise;

İzmir, Erzurum, Yalova, Kayseri illeri seçilerek iyi sürücüler için 444 TL olarak belirlenmiştir.

İyi Sürücü Nasıl Belirlenir Şartları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu indirimler iyi sürücüler için geçerlidir. Peki iyi sürücü ne demektir?

  • İyi sürücü olabilmek için sistemde kaydınız gözüktükten sonra ilk yıl içerisinde kaza yapmayanların %15 indirim alması mümkün olacaktır.
  • İlk iki yıl kaza yapmayanların %30 indirim alması mümkündür.
  • Üçüncü yıl kaza yapmayanlar ise iyi sürücü olmanız kabul edilmektedir. Bu durum sonrasında da %45’lik indirim imkanından faydalanabileceksiniz.

Bu şekilde belirlenen iyi sürücü şartı ile birlikte iyi sürücülere sunulan sigorta ücreti ile kaza yapan sürücülere sunulan sigorta ücreti aynı olmayacaktır. İyi sürücü olarak görülenler için maksimum sigorta ücreti 444 TL olacaktır.

Basamak Sistemi 

Günümüzde trafik sigortalarında basamak sistemi kullanılmaktadır. Aracınızın sigorta primleri bu basamakları belirlemektedir. Yeni araç alan kişinin sigorta yaptırdıktan itibaren ilk basamağı dördüncü basamaktır. Basamak sistemine girildikten sonra ilk 3 yıl içindeki kaza ve hasar kayıtları bu sistemdeki basamağınızı belirlemektedir.

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma İşlemi

Basamak Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Basamak sistemi 7 basamaktan oluşmaktadır. Eğer ki birinci basamağa çok yakın iseniz kaza veya hasar kaydınız bulunmaktadır. Bu durumda iyi bir basamakta yer aldığınızı söyleyemeyiz. Ancak yedinci basamağa yakın durumda ise iyi bir sürücü olma yolunda devam etmektesiniz. Bu basamağa ilerleyen kişiler genel olarak kaza ve hasar kaydı en az olan kişilerdir. Yedinci basamakta bulunan kişiler genel olarak 3 yıl hiçbir kaza yapmamış olan kişilerdir. Bu kişiler iyi sürücü listesinde bulunarak sigorta indiriminden faydalanmaktadır.

Poliçe İptali Sonrasında Trafik Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Öncelik olarak Trafik Sigortası alırken tamamen sözleşmenizi okumanızı ve şartların sizin lehinize olduğunuzu düşündüğünüz an imza atmanızı tavsiye ederiz. Bir yıllık bir sigorta yaptırdınız ve sigortanın yıllık ödemesi 600 TL diyelim. Bu ödeme 6 ay 300 TL ve diğer 6 ay 300 TL olarak ödenmektedir. Sigortanın poliçe iptali sonrasında bulunduğunuz ilk dönemin ücretini yani 300 TL’yi alamayacaksınız. Geri kalan 300 TL geri verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir