Blog

  • Anasayfa
  • GENEL

Almanya’da Asgari Ücret (En Düşük Maaş) Ne Kadar?

Almanya’da Asgari Ücret (En Düşük Maaş) Ne Kadar?

Bu yazımızdaki Almanya asgari ücretleri hakkında sizlere detaylı olarak bilgi vereceğiz. Almanya ve yine diğer büyük dünya ülkeleriyle ülkemizi kıyasladığımız zaman, ortada olan kur kaybından dolayı, bizim ülkenin asgari ücreti oldukça düşük olmaktadır. Fakat bu düşüklük sadece rakamsal olarak devam ediyor. Yaşam kalitesi açısından diğer ülkelere oranla, pek de düşük kaldığımızı söyleyemeyiz.. Almanya, Hollanda, İrlanda gibi asgari ücretin yüksek olduğu ülkelerde ev kiraları, yaşam masrafları bu asgari ücret ölçeğinde belirleniyor ve bu Euro kapsamında değerlendirme altına alınıyor. Ülkemizde ise harcamalar TL cinsinden yapılmasından dolayı, Euro’yu veya Dolar’ı TL’ye çevirerek karşılaştırma yapmak pekte mümkün değildir. Şimdi Almanya asgari ücretlerine detaylı olarak bakalım.

Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar? 2018

Almanya’da uygulanan asgari ücret dünya asgari ücretler sıralamasında 8. Sırada yer almaktadır. İlk sırada Avustralya 2. sırada Lüksemburg’un olduğu asgari ücret sıralaması, bu şekilde devam ediyor diyebiliriz. Almanya’da 2018 yılında uygulanan asgari ücret tutarı ise 1.498 € olarak belirlenmiş durumdadır. Yıllar ilerledikçe Türkiye gibi asgari ücrette enflasyona bağlı olarak artış gerçekleştiren Almanya, gurbetçi nüfusunun neredeyse tamamını ülkemiz üzerinden almaktadır. Almanya’da işsizlik oranı çok düşük seviyelerde yer almaktadır. %5 seviyesindeki işsizlikle beraber Almanya’da yer alan vatandaşların %95’i bir iş sahibi diyebiliriz. Çalışmak isteyenler çok rahat bir şekilde dolgun ve yüksek maaşla iş bulabiliyor. Aynı zamanda Almanya’da asgari ücret, diğer ülkelere göre birazda gösteriştir diyebiliriz. Çünkü çoğu işyeri asgari ücretin kat ve kat fazlasını maaş olarak vermektedir. Buda yine Alman vatandaşları ve gurbetçilerin rahat yaşamasına olanak veriyor.

Almanya’da asgari ücret alan bir kişi nasıl geçinir?

Ayda eline 1000 euro geçen ve asgari ücret olan vatandaş, Türkiye’dekine göre çok daha rahat şartlarda geçinebilmektedir. Ortalama 300 Euro’ya normal bir evde oturabiliyor, 200 Euro’ya tüm faturalarını öder ve kalan 500 Euro 1 aylık geçinmek için yeterlidir diyebiliriz. Almanya’da bir çok şey Türkiye’ye göre pahalı olmasına rağmen temel gıda malzemeleri son derece uygun kalmaktadır. Örneğin, etin kilosu 10 euro’dur. Almanya’da asgari ücret alan bir çalışan, bir aylık maaşı ile 100 kilo civarında et alma imkanına sahipken, Türkiye’deki asgari ücretli birisi ancak 70 kilo et satın alabilmektedir. Tek çocuklu bir ailenin haftalık mutfak masrafı 100 euro ile rahat bir şekilde karşılanabiliyor. Devlet ayrıca çocuk parası da öder ve çocuğun eğitim masrafları da devlet okuluna gönderildiği durumda rahatlıkla ödeyebiliyor. Asgari ücret alan bir kişinin tek maaş ise araba alması Türkiye’de imkansız bir durumken, Almanya’da asgari ücret alan bir kişi rahatlıkla kendi arabasını alabiliyor.

Yıllara Göre Almanya Asgari Ücreti

Yıllar bazında Almanya asgari ücretini ele aldığımızda aslında çok da yüksek bir artış olmadığını görüyoruz. Fakat Türkiye’de Euronun çok yüksek seviyelere tırmanmasından dolayı geçmiş yıllara nazaran TL karşısındaki değeri, çok yüksek olmaktadır.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir