Blog

ABD (AMERİKA) Asgari Ücret Ne Kadar 2018

ABD (AMERİKA) Asgari Ücret Ne Kadar 2018

Birçok konuda dünyanın lider ülkesi olarak görülen Amerika Birleşik Devleri, asgari ücret konusunda da dünyada ilk sıralarda yer alan ülkedir diyebiliriz. Amerika’da asgari ücret aylık veya yıllık olarak hesaplanmıyor. Bu ülkede saat bazına hesaplanan bir asgari ücret sistemi bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında ise aynı tutarlarda aynı asgari ücret uygulaması olmuyor, her eyalette farklı bir sistem uygulanmakla beraber 5 eyalete ise 2018 yılı itibarıyla asgari ücret yerine serbest piyasa koşulları sistemini uyguluyor.

Amerika’da günlük çalışma saati dünya genelinde olduğu gibi 8 saat olarak belirlenmiştir. Bu saatten sonra asgari ücret her mesai için 2 katına çıkmaktadır. Bu nedenle birçok işletme asgari ücretli personellerini 8 saat sürede daha fazla çalıştırmıyor. Asgari ücret uygulamasına giden birçok işletme günlük ödeme yapıyor fakat genel olarak devlet tarafından alınan karar, 15 günlük periyotlar halinde ödeme yapmaktır. Türkiye’de asgari ücret resmi olarak bilindiği üzere 1.603 TL olarak verilmektedir. Buda yaklaşık olarak saatlik denkleme göre hesaplama yapıldığı zaman 2.50$ saatlik ücret boy gösteriyor. Amerika’ya göre oldukça düşük olan bu tutar Amerika’da saatlik 7.25$ olarak uygulamaya alınmaktadır.

Amerika Asgari Ücreti Kaç TL?

Amerika asgari ücreti saatlik olarak hesaplama altına alacak olursak eğer yaklaşık olarak tekabül ettiği tutar 30 TL. Asgari ücretle haftalık 40 saat yani 160 saat çalıştığında toplam olarak 1.160 $ alıyor. Buda TL cinsinden 4800 TL civarına denk geliyor. Bu rakam tabi Türkiye’nin 3 katı civarında görülmektedir. Fakat ortada farklı bir durum olduğunu söylemek isteriz. 1.160 $, Amerika’da uygulanan kiralara v.s. birçok diğer ihtiyaçlara göre çok düşük kalmaktadır. Ev kiralarının çoğu 600 – 1000 $ arasında olmaktadır.

Amerika Eyaletlerin Asgari Ücretleri

Amerika’da bilindiği üzere Eyalet sistemi bulunmaktadır. Eyaletten eyalete asgari ücretler farklılık göstermekte ve maaşlar da buna göre verilmektedir. Örnek olarak bir eyalette saatlik 7.25, diğer eyalette saatlik 7.50 $ tutarında ücret uygulaması olabiliyor. Kimi eyaletler hükumet tarafından uygulanan asgari ücreti uygularken, bazıları da kendileri asgari ücret uygulaması yapıyor. Ya üstünde ya da altında asgari ücret sistemlerinin olduğunu söyleyebiliriz. 2018 yılında Amerika’da en yüksek asgari ücret uygulanan eyalette saatlik ücret 11.50 $ civarında olmaktadır.  En düşük asgari ücret uygulanan eyalette ise saatlik ücret 5.15 $ civarındadır. Bazı eyaletlerde ise asgari ücret gibi bir kavram yoktur ve normal ücret verilir.

Amerika Asgari Ücret Ne Kadar?

2018 yılı içerisinde Amerika asgari ücreti saatlik 7.25 $. Buda aylık olarak Amerika çalışma saatlerine göre 1.160$ olarak bizlerin karşısına çıkıyor. 1.160 $ Türk lirasına çevrildiğinde ele geçen tutar ise, Türk Lirası cinsinden 4.800 TL oluyor. Yani Amerika’da sigortalı çalışan vasıfsız bir işçi aldığı bir aylık maaşla Türkiye’de 4800 TL tutarında harcama yapabiliyor. Bu tutarlarda mühendis, üst düzey yönetici gibi vasıflı elemanlar, ülkemizde çalışmaktadır. Yani Türk paramızın değersiz olması, böyle bir sonuç ortaya çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir